Potřebujete si promluvit o tom, co prožíváte? Psychologové poskytují online konzultace zdarma.
V úterý mi zatrnulo, když kamarádka v rámci běžné komunikace zmínila, že už nemá sílu ani dýchat. Nebyla nemocná. Věděli jsme, že od ní před pár týdny odešel manžel. Nevěděli jsme, že jí do toho umřel táta. Byla na to sama, druhý den po vyhlášení mimořádných opatření zavřená ve svém bytě. Během minuty jsme se domluvili s kamarádem psychoterapeutem, že zrovna sedí u Skypu, a propojili je.
Začal jsem hledat, jaké možnosti mají tisíce lidí, kteří se v oboru vůbec neorientují, a mnozí budou v následujících dnech a týdnech zákonitě prožívat tíživé stavy. Co jsem zjistil:
Když jsem v profesní facebookové skupině Česká psychologie požádal o kontakty na odborníky, kteří takovou službu nabízejí, abych s nimi propojil čtenáře Psychologie.cz, přišly mi během hodiny desítky zpráv.
Ozval se mi i psychoterapeut Pavel Pařízek, který právě spouštěl přehledný web, kde všechny tyto kontakty najdete:
Jde o službu, která vznikla během pár desítek hodin v reakci na krizi. Po jejím odeznění zanikne. Už teď ale tvůrce projektu zvažuje, že vše ponechá zálohované, aby web mohl kdykoli v budoucnu oživit, kdyby se situace v nějaké podobě opakovala.
Co se nám v současné době z psychologického hlediska nejčastěji děje? „Nepřítel je neviditelný a snadno se projektuje na druhé,“ vysvětluje Pavel Pařízek. „Místo společného nepřítele, kterým je virus, svoji úzkost snadno přeneseme na člověka: nepřítelem se stává třeba ten, kdo má větší nákup.“
Cílem je tedy zamezit psychické izolaci, prohlubování vzájemné nedůvěry, vzniku paranoidních stavů. „Prostě aby si lidi uvědomili, že strach má různé podoby a projevy, že ho máme všichni a že je to normální,“ dodává psychoterapeut.
Bezplatné krizové intervence v době krize nabídl také loni spuštěný web Terap.io, který se od začátku zaměřuje na poskytování psychoterapeutických sezení online. „Jedeme nepřetržitě, děláme to zdarma, od začátku krize se nám přihlásilo už přes padesát dobrovolníků z řad terapeutů a krizových interventů,“ říká jeden ze zakladatelů projektu Chádí El-Moussawi. Na základě zkušeností klientů i psychoterapeutů dává doporučení, jak se na hovor připravit:
„Důležité je zajistit si bezpečné prostředí. To znamená najít si místo, kde člověk nebude nikým vyrušován, nebude ho nic rozptylovat. V současné situaci to není nijak snadné ani samozřejmé. Jeden klient to například řešil tak, že na online terapeutická sezení chodil do auta zaparkovaného před domem. Také myslete na to, abyste měli kvalitní připojení nebo signál a předem ohlídali i další možné technické potíže.“
Podrobnější informace a další odkazy najdete v článku psycholožky Nely G. Wurmové: Šest kroků k duševnímu zdraví
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.
34 min
Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.
9 min
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min