Online přednáška: Okno do nebe
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Muž a žena v jednom bytě

Co má muž schovat a čeho si má žena všímat, když poprvé navštíví byt partnera?

Andrea Hylmarová

Andrea Hylmarová

21. 3. 2013

Při návštěvě bytu nového nebo potenciálního partnera žena podvědomě hledá potvrzení toho, že vztah má perspektivu. Jak to pozná prozrazuje v rozhovoru interiérová designérka Andrea Hylmarová.

V pracovně mám dva velké stoly. Momentálně je na obou obvyklý pracovní bordel. Ještě pár dní můžu dělat, že ho nevidím, pak mě to drapne, uklidím to a pocítím velkou úlevu. Co na tyhle pocity říkáte jako designérka interiérů?
Pocit úlevy související s uklizením prostoru, ve kterém bydlíme nebo dokonce pracujeme, je dost přirozený a častý. Jsme-li obklopeni nepořádkem, dostavují se mnohdy různé negativní pocity, počínaje obyčejným studem přes  pocit ztráty kontroly nad sebou samým či svým životem až třeba po skutečnou úzkost. A to nemluvím o praktických dopadech jako je fakt, že neustále něco zdlouhavě hledáme nebo i ztrácíme, což vede k frustraci…

Myslíte, že to platí i pro tvůrčí profese?
Výzkumy prokázaly, že okolní chaos snižuje naši schopnost koncentrace a schopnost mozku zpracovávat informace. Nepořádek zkrátka odtahuje naši pozornost od podstatných věcí, takže místo toho, abychom se soustředili na práci a mohli být kreativní, máme v hlavě pořád protivně blikající červenou kontrolku, která hlásí, že je třeba vytvořit prostor pro další práci.

Muž si jen tak nevšimne, že manželka přemístila dekorace či květiny. Výjimkou jsou technické detaily, které jsou zase doménou mužů.

Týká se to stejně mužů i žen?
Nepořádek máme na stole občas asi všichni. Důležité je s ním v nějakých rozumných intervalech pravidelně zatočit a nepřidávat si na seznam našich úkolů další nedokončený. Jako designér tomu pak mohu pomoci jednak po praktické stránce, to znamená vytvořit dostatečný a dobře dosažitelný úložný prostor na vše POTŘEBNÉ, a pomoci klientovi vytvořit prostor, který ho i po estetické stránce bude vítat, nikoli odrazovat.

Mám další osobní postřeh, ale se možná týká většiny mužů: Na rozdíl od manželky asi tak nevnímám detaily. Souvisí to i s tím nepořádkem, ale na začátku roku jsem udělal zajímavý pokus: prošel jsem si chalupu a soustředil se na různé zavěšené ozdůbky. Ptal jsem se ženy: To tady visí od Vánoc? Že jsem si toho všiml až teď… Ve skutečnosti to tam prý všechno visí pět a více let.
Pozornost, kterou věnujeme detailu, se u pohlaví opravdu liší. Na tohle téma byla již provedena řada výzkumů, které ukazují, že muži vnímají své okolí více jako celek, zatímco ženy se hodně soustředí na detaily. Souvisí to s odlišným fungováním našich mozků. V interiéru si muž většinou jen tak nevšimne, že manželka přemístila třeba dekorace či květiny. Muž také nemá takový cit pro rozlišování jednotlivých odstínů barev. I tady ale nacházím výjimky, hlavně když dojde na technické detaily, které jsou zase doménou mužů.

Někdy si člověk sám uvědomí, že rotoped pro něj vlastně žádný význam nemá a prostě s ním jen bezděčně putuje z bytu do bytu.

Jak byste řešila situaci, kdy zakládáte společnou domácnost a jeden i druhý z partnerů si přinášíte a na dobře viditelná místa umisťujete různé drobnosti, které ale třeba druhému nesedí? Obraz po babičce, džbán na pivo, nepoužívaný rotoped…
V první fázi je třeba zachovat klid a prostě se smířit s tím, že tohle k procesu zakládání společné domácnosti patří. Berte to jako příležitost dozvědět se o vašem partnerovi zase o něco víc. V každém případě je dobré se zajímat o to, co dané předměty pro vašeho partnera znamenají a jak (a zda vůbec) je používá. Někdy si ten druhý sám uvědomí, že rotoped pro něj vlastně žádný význam nemá a prostě s ním jen bezděčně putuje z bytu do bytu, jindy ale narazíte na něco podstatného.

S většinou čtenářů se asi shodneme, že v takové situaci je zaděláno na pořádnou hádku. Jak se konfrontaci vyhnout nebo jak z ní vybruslit?
Řešila jsem takovou situaci u mladého páru, kdy on přinesl do bytu obrovské množství knih po rodičích, kteří mu nedávno zemřeli. Ona byla naštěstí citlivá osoba, která si uvědomila, že nutit ho k jejich vyhazování asi nebude šťastné, a navrhla, že jim vybudují krásnou velkou knihovnu na míru. On bez problémů souhlasil. Tohle je případ kroku vstříc, kterým druhému dáte najevo zájem a navíc nebudete nadále trpět pohledem na předměty, které v bytě okupují nějaké nesprávné místo.

Design je i o trpělivosti, hledání. Vyplatí se mu dát čas.

Ale některé krámy stejně dříve či později „musí z domu“…
Z čistě estetického pohledu věřím, že skoro každá věc může vypadat dobře, pokud ji dobře zasadíte do kontextu a najdete pro ni pevné místo, kde může nakonec i vyniknout. K tomu, aby se váš společný domov nezměnil ve skladiště, je výhodné mít předem jasno ohledně stylového a prostorového řešení. Pokud taková dohoda existuje, máte se při následných diskusích o co opřít a oba lépe chápete, že tohle do vašeho nového domova prostě nezapadá anebo se tam prostě nevejde. Možná pro obraz po babičce bude lepší místo v nějakém vašem budoucím, větším bytě. A možná ho najdete za pár měsíců, až se s novým prostředím i partnerem více sžijete. Design je i o trpělivosti, hledání. Vyplatí se mu dát čas.

Když muž zve partnerku poprvé k sobě domů, jsou to trochu nervy. Musí uklidit, ale to není všechno. Je ochoten schovat, co by mohlo partnerku štvát, a naopak dokáže vyběhnout a koupit něco, co by jí pobyt u něj zpříjemnilo. Čeho si ženy v bytě muže všímají, co je zaujme a co znepokojí?
Myslím, a dovolím si tvrdit, že to tak má většina žen, že nejdůležitější je přijít do čistého a aspoň trochu uklizeného prostředí. Nechci narazit na špinavé prádlo pohozené v koupelně nebo dokonce jinde po bytě, nerada bych viděla týden neumyté nádobí, špinavou toaletu, hromady prachu nebo zkažené potraviny. Kromě toho si všímám určité originality, nehledám vydesignovaný interiér, ale určitě mě v bytě zaujmou nevšední předměty nebo trofeje, které mi o majiteli něco prozradí. Může to být zajímavý obraz, medaile z maratonu, hodně zajímavých knížek nebo třeba parádní retro kousek nábytku. Zásadní ovšem je, aby takové předměty byly uvěřitelné. Musím cítit, že k tomu člověku přirozeně patří a nepořídil si je jen pro to, aby se udělal zajímavějším.

Nejbližší workshop s designérkou Andreou Hylmarovou na téma „Odhalte svůj vlastní interiérový styl“ proběhne v sobotu 20. dubna 2013 v prostoru HUB na pražském Smíchově. Více informací najdete zde.