Mužům vstup zakázán — archivovaná diskuse

Zpět na novou diskusi

Martina 18. 3. 2013 08:02 +29
Svobodné matky? Jestli ženy skutečně chtěly takový výsledek svého sebe-uvědomění jako stejně hodnotných, plnoprávných bytostí? Ať už jsme to chtěly nebo nechtěly, v důsledku rostoucího počtu rozpadajících se manželství je naše nezávislost na mužích (ať už emocionální nebo ekonomická) schůdnou životní cestou. Ženy jsou především matky a z evolučního hlediska to nemůže být jinak. Teprve potom partnerky a manželky. Žena musí být připravena (ať už se nám to líbí nebo ne) postarat se sama o sebe a svoje děti bez spoluúčasti partnera. Je-li vhodný otec nebo partner k dispozici a chce-li se spolupodílet, je to fajn. Není-li tomu tak, kdo muže ke spolupráci donutí? Ženě nezbývá, než si poradit vlastními silami. Nemáme v tuto chvíli na výběr. Myslím, že správně fungující partnerský vztah by měl být založen na vzájemné nezávislosti. Vědomí obou partnerů, že ve vztahu zůstat mohou, ale nemusí, považuji za důležité proto, abychom byli schopni milovat nemajetnickou a nezištnou láskou. Jen tehdy je možné svobodně dýchat. Rovnoprávnost a plnohodnotnost mužů a žen jsou pro mě jen jiným vyjádřením toho, že vůči sobě navzájem nejsme ničím víc ani ničím míň. Všichni jsme lidské bytosti. Ženy, muži i děti. Na základě právě zmíněného mě ani věta: Projekt osvobozování žen vlastně skončil osvobozením mužů, vůbec nepobuřuje. Naopak. Souhlasím s ní.
Janka 18. 3. 2013 08:18 +21
Zaujímavý článok. Neviem, ako to cítia iné ženy, ktoré sa začali viacej zaoberať "behaním s vlkmi," ale ja to necítim tak, že by ma to nejak vzďaľovalo môjmu mužovi. Práve naopak. Čím viac si vážim sama seba, tým viac si ma váži môj muž. Téma ženstva je pre mňa navyše dôležitá aj preto, že vychovávam dve nevlastné deti a chcem, aby moja dcéra si bola vedomá toho, že je žena a bola na to hrdá. A chcem, aby si môj malý syn uvedomoval, že ja a jeho sestra sme trochu iné stvorenia ako on a jeho otec a zaslúžime si ich lásku a obdiv, ale aj ochranu a starostlivosť. Mám pocit, že čím viac sa zaoberám ženstvom ako takým, tým viac mi záleží na našej rodine a na vzťahu s mužom.
Ilona 18. 3. 2013 09:00 +11 v reakci na Janka 18. 3. 2013 08:18
Souhlasím s Jankou - velmi pěkný a upřimný článek. Jsem vděčná Romanovi, že to konečně někdo napsal na plnou pusu - že mu připadají některé procesy /hnutí/ sebepoznání žen směšné. Je to ale stejné jako kterýkoliv proces sebepřijetí. Každý jedinec se potřebuje zasmát sám sobě - poté přijde pochopení, přijetí a respekt. Někdo je natolik silný, že dokáže žít a zvládat život s tím druhým v partnerském vztahu. Jiný může mít pocit, že se v něm ztrácí. Úžasné je, když si to dokáže přiznat a žít podle svého. Ne podle toho, k čemu ho nutí tradice, okolí atd. Protože pocit štěstí a lásky máme ve svých rukách a rekapitulovat svůj život budeme opět jen sami před sebou. Proto muže a ženy, kteří se snaží získat sami v sobě toho nejlepšího - partnera a spojence velmi obdivuji a nepovažuji to za projev sobectví. Teprve když objevíte vlastní sílu, zjistíte, že ji neztratíte, nikdo vám ji nevezme - a dokážete se o ni podělit s ostatními.
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 09:10 +13 v reakci na Martina 18. 3. 2013 08:02
Nějak se nám z toho ve vší té nezávislosti vytrácí pojmy jako rodina, vztahy, vzory, atd. Ta dnešní posedlost nezávislostí mě, popravdě, začíná čím dál víc iritovat.
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 09:12 +2 v reakci na Janka 18. 3. 2013 08:18
Žena má být hlavně na sebe hrdá a muž si má hlavně uvědomovat, že žena si zaslouží... :-)
David 18. 3. 2013 09:19 +9
Ježiši co to tu řešíte? Vždy když čtu články tohoto druhu, tak mám chuť spáchat sebevraždu, protože člověk musí jednoznačně dojít k závěru, že muži jsou k ničemu. Pravda je jiná. Ze strany mladých žen i mužů je jen jediný problém. Tím je nevychovanost a přehnaná sebedůvěra, která se přeměňuje v čistou neschopnost fungovat v páru. Bohužel i mou manželku jsem si musel vychovat, protože jí rodiče nedali moc dobrého vychování. Jinak mužské vzory jsou potřeba. Přestože mě vychovala silná žena, která prošla doslova očistcem, dal mi můj otec, u které jsem pár let bydlel, velmi mnoho dobrého do mého života a nasměroval mě tam, kam by mě matka nikdy nedokázala poslat.
Anna 18. 3. 2013 09:29 +12 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 09:10
Souhlasím. Absolutně. Ono totiž soužití dvou lidí chce především velkou dávku tolerance, obětavosti, úcty a taky smyslu pro rozumný kompromis. Bez kompromisů to nejde. A mně připadá, že se právě do těch kompromisů nikomu nechce - každý má nějaká očekávání a představy a předpokládá, že ten druhý je bez výhrady splní - a když to začne dřít, je zle. Lidé zůstávají nezávislí a svobodní příliš dlouho na to, aby se pak jen tak lehce vzdávali svého času, prostoru a čehokoliv ve prospěch času, prostoru a čehokoliv, co se týká toho druhého. Další problém jsou vzory! Jak se dítě, které nikdy nepoznalo, jak vypadá život klasické rodiny (se všemi klady i zápory, které s sebou nese), jednou vyrovná s partnerským a rodinným životem? To prostě ve většině případů nemůže dopadnout dobře. Zvlášť když se pak potkají dva, z nichž ten vzor nezažil ani jeden... Všechno špatně.
Klára 18. 3. 2013 09:45 +11
No..co mě osobně trochu trápí je, jak jsou ženy masírované médii a pak pohledy mužů v tomto ohledu...musí být krásné, superštíhlé..po porodu rychle zhubnout, zvládat rodinu, zaměstnání...hlavně po mužích nic nechtít, nijak neomezovat, dopřát jim jejich nezávislost atp... Být prostě "dokonalé". Nedivím se pak, že se ženy ubírají ke knihám typu "s vlky"..., aby se z toho nezbláznily... Samozřejmě to, co píšu, neplatí obecně... Nemám nic proti tomu, když se muži nebo ženy rozhodnou pro "svobodu"..věnovat se práci, cestování, nemít partnera, nemít děti..jsou i ženy, co chtějí mít dítě a ne partnera..atp... Nechtějí se někomu přizpůsobovat, dělit se...je spousta dalších možností, scénářů... Myslím, že toto je oboustranné... Člověk by měl žít spokojený život sám se sebou. Mít partnera není samozřejmé. Je to dar k tomu šťastnému životu, který si každý musí najít sám.
bety 18. 3. 2013 09:58 +22
Oloupejte všechny předsudky, všechno zažité klišé, všechny vrstvy naskládané na mužích a ženách a poznáte člověka, člověka stejného ve svém strachu i lásce. Není v základu rozdílu mezi mužem a ženou. Rozdíly vnímáme, protože je vnímat chceme.
klara o. 18. 3. 2013 10:03 +7
Říkáte, že vám to připadá směšné a ujeté. Ono taky je. Mystérium (neboli tajemství), ke kterémá má přístup kdejaký jouda a joudová (internet, časáky, hafo new age knížek) přestává být mystériem a stává se coole, sexy a trendy záležitostí. Takže myslím, že přístup měl být zakázán nejenom mužům, ale i většině žen.
Jiřina 18. 3. 2013 10:07 +11
Rozhodně zajímavé zamyšlení. Jen mi přijde, že se směšují dvě nezávislá témata, vztahy (a neschopnost soužití) a "ženský svět". Opravdu autorovi přijde, že to spolu tolik souvisí? Já svoje "běhání s vlky" s partnrem sdílím maximálně - natolik, nakolik on sám má zájem. Autorova partnerka nesdílí? Nebo kamarádky? Ono to zas tak složité není. A došli jsme s partnerem k závěru, že ženy to mají jednodušší, protože cesta k jejich ženství může přijít mnohem snáz, přes mateřství, porod, menstruační cyklus. Muži to mají v tomhle opravdu těžší a budou asi muset o to víc hledat. Třeba je ženy můžou inspirovat a podpořit. A moc se mi líbí věta Janky: Mám pocit, že čím viac sa zaoberám ženstvom ako takým, tým viac mi záleží na našej rodine a na vzťahu s mužom. ...možná nebýt toho všeho, už dávno jsem svobodná matka s pocitem, že chlapa nepotřebuju:)
Martina 18. 3. 2013 10:38 +25 v reakci na Anna 18. 3. 2013 09:29
Nezávislost na partnerovi a na partnerském vztahu nevylučuje možnost existence funkčního vztahu, nevylučuje ani rodinu. Má-li člověk v sobě vědomí vnitřní nezávislosti a je-li schopen tuto nezávislost poskytnout i partnerovi otevírá se vzájemně mnohem větší a upřímnější prostor pro úctu, lásku, toleranci, obětavost i pro rozumný kompromis. Otevírá se prostor pro soužití na základě vlastní volby, na základě vlastního rozhodnutí pramenící ze smyslu pro povinnost a z pocitů odpovědnosti (za sebe, za vztah, za rodinu, za děti). Soužití je úžasná věc a má smysl o něj usilovat. Ale je vždy rovnocennou záležitostí všech zúčastněných. A rozhodně by nemělo být výsledkem společenského tlaku. Lidé by spolu měli žít proto, že chtějí a ne proto, že se to od nich, za všech okolností očekává. Nezávislost tlumí možnost manipulace mezi partnery. Nezávislost posiluje důvěru a víru ve vlastní síly a schopnosti, ve vlastní odpovědnost. Dává jedinci schopnost lépe čelit případným životním ztrátám. To je vzor pro naše děti.
Tamarina.N 18. 3. 2013 10:48 +18
Že ženy uvěřily že jsou samostatné bytosti a obejdou se bez mužů, není tohle snad normální? muži se také obejdou bez žen (jistě to není pravidlo), ale to přece není důvod nemít vztahy a vzájemně si něco nedávat. Mám spíš pocit že generace mužů si navykly že ženy jsou nesvéprávné chudinky, že oni jsou hrdinové, kteří přijdou a vysvobodí je, že bez nich ženy nejsou schopny zabezpečit sebe ani rodinu a ony jim za to budou dosmrti vděčně dělat domácí práce. A když už to tak není mají pocit že je ženy nepotřebují. Podle mě je emancipace taky o tom že si žena uvědomí že léta kdy byla žena podřízena muži byla pro ženy často ponižující zkušeností, že je schopná bez chlapa existovat a zabezpečit se. Naštěstí žijeme v době kdy je to už normální. Druhá věc je že by žena měla přemýšlet o tom že dítě potřebuje mužský i ženský vzor a udělat to tak aby nějaký byl, když už není v rodině. Mám pocit že teď by na sobě zase mohli pracovat muži, smířit se s tím že ztratili svou dominantní pozici a hledat rovnocenný vztah. Spíš vidím kolem sebe že ženy se se sebou snaží něco dělat (psychicky i fyzicky) a muži se snaží být alfasamci v domění že právě takové muže ženy chtějí. Možná na sex ale ne pro život. Co třeba se podívat do minulosti co dělalo muže muži. To je jen názor jedné ženy, jistě zkreslený mými zkušenostmi ostatně jako názor kohokoliv jiného...
Zuzana 18. 3. 2013 10:53 +12
Po dlouhé době mě tu nějaký článek tak zasáhnul-že jsem dočetla do konce . Toto téma řeším den co den. Žiji v kontextu s článkem-matka dvou dětí bez účasti ,,opačného,, pohlaví .-). A můj názor-páčí se mi že je tu znázorněno-že žena se posunula někam jinam. Jestli dál či zpět...to je na každém. Ale kam se posunul muž?! Je vůbec možné aby v tento okamžik a následující vůbec kráčel s ženou po boku? Mam pocit že bohužel ne. Můj názor je že ženy se posunují ,,zpět,, k síle přírody atd.. Ale kde je tím pádem muž-jako lovec a viz. z článku /Kde jsme uvízli? Kde je naše uvědomění? Kde jsou ti lovci a válečníci, širá krajina a divoké hory, kde naše duše svobodně plane na křídlech dravců/ Děkuji za článek plný otázek a snad v nás hledajíc řešení?....
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 11:09 +12 v reakci na Zuzana 18. 3. 2013 10:53
Až budete tomu svému zase vyčítat, že celé dny pracoval nebo hrál golf a na vás si vůbec nenašel čas, vzpomeňte si na svoji otázku, kde jsou lovci. Odpověď zní: na lovu.
roman 18. 3. 2013 11:24 +5 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 09:10
možno to majú niektorí ako novú závislosť - "na nezávislosti" :)
bbluebottle 18. 3. 2013 11:36 +14 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 10:48
Souhlasím... Bylo by krásné, kdyby se muži přiblížili svým vzorům z minulosti a opět se naučili, co dělalo muže muži. Začínám se poměrně často setkávat s tím, že muž sice coby bytost s mužským genitálem v rodině nějakým způsobem existuje, potíž je však v tom, že jako mužský vzor je naprosto nefunkční... chovají se spíše jako další dítě a já se ženám vůbec nedivím, že pokud takového, promiňte mi to označení, "nemuže" mají doma, raději, pokud mohou, své děti vychovávají samy.
MartinM 18. 3. 2013 11:56 +10 v reakci na Zuzana 18. 3. 2013 10:53
Muž vám ženám to "posouvání zpět k síle přírody" vůbec umožňuje. Schválně jak byste se posouvala zpět k přírodě, kdyby teď hned zmizeli muži - a přestaly by fungovat elektrárny, plynárny, čističky vod, železniční, námořní a letecká doprava a naprostá většina veškeré průmyslové produkce ... Teď to řeknu hnusně, machisticky a paternalisticky, ale bez toho co vám za posledních dvě stě let dali muži, byste se vy ženy dál dřely shrbené na poli jako po staletí, a ne "hledaly sebe sama v kurzech jógy v klimatizovaných tělocvičnách při přehrávání hudby z CD".
Alena 18. 3. 2013 12:18 +10 v reakci na Klára 18. 3. 2013 09:45
Dobrý den, budu s Vámi souhlasit v tom, že jsou ženy masírované medii. Ale ta představa o tom, jak rychle mají zhubnout, mají být krásné atd., nikdy jsem se nesetkala s pohledem mého muže nebo jiných, že by to tak vnímali. Uvědomuji si, že to tak vnímám jenom já, jako žena. Nedávno jsem zrovna o této požadované "dokonalosti" mluvila na jednom přátelském setkání a velmi mě překvapily reakce mužů, že oni to tak rozhodně nevidí. Ptali se mě proč si myslím, že jiná žena může být lepší než já. A já v duši citím, že tím že je vyšší, štíhlejší, rusovlasá atd., prostě podléhá trendům a ti muži se velmi divili, že nějaké takové trendy jsou. Tímto jsem pouze chtěla říct, že většina z nás máme zkreslené představy o tom co se mužům líbí a o tom co chtějí. Nejednoduší je se jich na to zeptat a oni klidně odpoví, ale brát jejich odpověd jako fakt a né mu např. odpovědět, že si vymýšlí aby nás neurazili. Snad jsem se do toho příliš nezamotala a pochopíte co jsem chtěla vyjádřit.
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 12:24 +4 v reakci na bbluebottle 18. 3. 2013 11:36
Ono je taky důležité, že ženy mají poměrně jasnou představu o tom, jak nemá vypadat muž, avšak už nedokáží říct, jak vlastně vypadat má, a už vůbec je nezajímá, co si o tom myslí muži. :-)
roman_zizlavsky 18. 3. 2013 12:29 +8
Ženy! Děkuji za podnětné komentáře! Snad není nutné zdůrazňovat, že si nemyslím, že píšu nějaké objektivní pravdy. Žiju, mluvím s ostatními, vnímám je, pozoruju...a tohle téma mi v poslední době prostě přišlo...s těmi všemi úžasnými ženami, které potkávám a které řeší věci o kterých píšu - a často právě jsou to svobodné matky. Tak se to snažím nějak uchopit, vměstnat do omezujících slov. Samozřejmě to nemusí souznít z vaší zkušeností a jsem rád, když vidím zase další plochy mozaiky. Zajímá mě to, myslím, že věci se dost mění a je třeba být vědomý, pozorný, vnímavý a sám taky dost zvažovat a zkoumat jak to mám - a jak to chci mít. Vše dobré na naší cestě, jak k pochopení sebe sama tak vzájemnému. Roman
roman_zizlavsky 18. 3. 2013 12:35 +3
Taky samozřejmě díky za komentáře mužů, je to zajímavé gender pozorování :) Příště to bude už hodně o svobodných matkách. Žijeme v zajímavé době.
jitka_jakesova 18. 3. 2013 12:44 +20 v reakci na MartinM 18. 3. 2013 11:56
Kdyby přestalo fungovat vše, co jmenujete, vrátili bychom se k přírodě natotata, jen nevím, jestli zrovna po téhle podobě přírody její vyznavači volají :-) Osobně se nechci nikam vracet ani řešit, kdo komu za co vděčí a kdo komu co dluží. Myslím, že každý máme své vlastnosti, své nadání a omezení a nevidím nic špatného na tom, že se navzájem potřebujeme.
Tamarina.N 18. 3. 2013 12:46 +23 v reakci na MartinM 18. 3. 2013 11:56
Kdyby ti muži vynálezci neměli doma ženy které se o ně po všech stránkách starali a také o jejich budoucí generace, jak to bylo v dřívějších dobách normou, nejspíš by neměli možnost vymýšlet věci usnadňující nám ženám život, řešili by jak si vyžehlit košili a co dnes budou vařit. Kdyby se o domácnost starali muži a ženy by byly vědkyněmi, vynálezkyněmi apod. a muže by si držely doma u plotny, mohl by tady někdo napsat stejný komentář jako vy, ze kterého vyplývá že si myslíte že druhé pohlaví je něco míň.
Lenka87 18. 3. 2013 12:48 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 09:12
ženu si zaslouží?
Tamarina.N 18. 3. 2013 12:49 +3 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 12:24
Myslíte? Myslím že každá žena má alespoň v základech svou představu jak by muž, potencionální partner měl vypadat. A koho zajímá co si o tom myslí muži :)
Dasher 18. 3. 2013 12:56 +13 v reakci na MartinM 18. 3. 2013 11:56
Martine, nejsem feministka, ale to se mi nelíbí. To bychom mohli pokračovat ve smyslu, že my ženy jsme vám mužům daly životy, vy jste nás oplodnili...nebýt můžů, nebyly by na světě pravděpodobně války a s nimi související technický pokrok...a vlastně nic :-). Ženy jsou méně úspěšné na poli bádání a rozvoje, ne z důvodu, že by na to neměly inteligenci, ale protože doba a konvence jim neumožnily vzdělávání. Dělení úloh v rodině bylo přesně dané. Myslím, že "posouvání zpět k přírodě" bude jakási kompenzace té změny ženské role. Muži si přejí, abychom byly emancipované, vzdělané, samostatné, abychom všechno sami zvládaly, včetně zaopatření rodiny. Pak se diví, že se stávají nepotřební a zůstávají stát stranou. Strácejí respekt, status hlavy rodiny.
sara 18. 3. 2013 13:55 +15 v reakci na MartinM 18. 3. 2013 11:56
Mám pocit,že právě tyhle mužské názory,otloukané ženám v různých podobách otci,manžely a partnery o hlavu,jsou nejčastěji důvodem pro to,že se žena chce "osvobodit",dokázat mužům a koneckonců i sobě,že se bez nich obejde,když nebude zbytí.... Úplně se mi v barvách vybavily "přeslice" ze seriálu "Sňatky z rozumu" :D
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:04 +3 v reakci na sara 18. 3. 2013 13:55
"dokázat mužům a koneckonců i sobě,že se bez nich obejde" Jenže právěže neobejde. V tom je ten vtip. :-)
bbluebottle 18. 3. 2013 14:07 +14 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 12:24
Myslím, že poměrně jasnou představu o tom, jak má muž vypadat mám (jistě, že mám jasnou představu i o tom, jak vypadat nemá!) :).. Ženy v mém okolí to hodnotí slovy (a to, prosím berte s nadsázkou): "muž musí být co k čemu"... některé... už i slevují: "musí být alespoň k něčemu".. Muži (ne všichni, samozřejmě ;) ) však, bohužel, přestávají dosahovat alespoň této "Lite" verze. A do rodinného soužití pak přestávají být praktickým přínosem.. Jen se vezou. A ve finále už jen stahují dolů. Otázkou je, čím to, sakra? Čím to, že muži přestávají být praktičtí, aktivní a zodpovědní a naopak začínají být labilní, líní (??) a apatičtí? A Oldřichu, co si o tom tedy, jako muž, myslíte? ;)
Johana 18. 3. 2013 14:12 +3 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:04
Sara píše: "dokázat mužům a koneckonců i sobě,že se bez nich obejde, KDYŽ NEBUDE ZBYTÍ.... "Jsem přesvědčená, že když není zbytí, žena opravdu dokáže všechno :) Donedávna žena nedělala spousty věcí, které dnes už dokáže s přehledem. Nemusíme se vracet ani až daleko do minulosti - ženy nestudovaly, ženy si nevydělávaly, ženy nevolily. Třeba Vás, muže časem zastaneme úplně .D :D :D
Tamarina.N 18. 3. 2013 14:12 +2 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:04
Zajímavé kde se ve vás bere ta jistota, že se bez nich žena nemůže obejít .
Daniel 18. 3. 2013 14:14 +4 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 11:09
Trefne, podla mna koniec muzstva nastal niekde tam, kde si dominantna matka priputala svoje dieta na cely zivot. Takyto jedinec ma potom v puberte so sebou roboty jak na kostole, ak sa rozkuka a ak sa nerozkuka je po muzstve a nie len futbalovom :)
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:23 +1 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 14:12
Tak už to příroda zařídila, že člověk není hermafrodit a nerozmnožuje se pučením, šlahouny či něčím podobným. Ani muži, ani ženy s tím nic nenadělají. :-)
asdf 18. 3. 2013 14:23 +4 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 10:48
Myslím, že jste tak zcela nepochopila. Jakožto muž vůbec nemám potřebu mít pocit, že se žena beze mě neobejde a že mi musí být vděčná za to, že ji chráním. Nemám vůbec potřebu kohokoliv ochraňovat. Proč jako? Samozřejmě se bez ženy obejdu ve smyslu fyzické existence. Ale jde tu ještě o ten duševní rozměr a v něm ženu chci mít, aby mě obohacovala. A stejně tak předpokládám, že i žena, jinak samostatná, chce svůj mužský doplněk pro svoje obohacení. A věřte mi, že nějaké nesamostatné stvoření s potřebou ochraňovat by mě opravdu neuspokojilo. Autor primárně poukazoval na dnešní tak módní "muže v životě nepotřebuji". Kolikrát už jsme to mohli odmnohých večřejně známých žen slyšet. A zde je ten zakopaný pes. Není už jen tahle potřeba vykřikovat to do světa tak trochu dignóza něčeho? Proč toto tak často neříkají muži, že ženy v životě nepotřebují?...
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:27 +3 v reakci na Johana 18. 3. 2013 14:12
No, my chlapi si ten golf zvládneme zahrát i na Marsu a robotickou ženu na různé tělesné radovánky taky vyrobíme - to je jen otázka času - ale vy ženy si ty děti bez nás prostě nepořídíte. Smutné, co? Možná je na čase přestat produkovat povýšenecké kecy z kterékoli strany.
asdf 18. 3. 2013 14:35 +2 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 12:49
OK, jak by podle Vás tedy měl vypadat Váš partner? ;)
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:37 +3 v reakci na Lenka87 18. 3. 2013 12:48
... že žena si zaslouží lásku a obdiv a bla bla bla...
asdf 18. 3. 2013 14:46 +4 v reakci na bbluebottle 18. 3. 2013 14:07
Hlavní problém je v tom , že zatímco ženy svojí hlavní přínosovou složku (mateřství) mají tak nějak biologicky danou a nemusí na tom nic dělat a nijak se snažit, od muže ženy právě očekávají, že bude ten aktivní, praktický,odpovědný, výkoný a ať už si to přiznají nebo ne, že prostě budou oporou jich a celé rodiny. A tady je ten problém. Žena má svojí ženskou roli vrozenou a danou. Muž ale svojí mužskou roli musí vybojovat a vydolovat sám ze sebe. Tedy na muže je kladena podstatně větší psychologická tíže. A právě protože jsme primárně lidé, tedy v základu stejní, a až teprve pak muži/ženy, matky / otcové atd.,právě proto mnoho mužů tuto tíži neustojí a stávají se labilní. Tohle si bohužel většina žen neuvědomuje a stále žije v nějaké iluzi o chrabrých a silných mužích. Ovšem otázka je,jestli je to opravdu o těch mužích, nebo jestli to také není celé o ženách....
Tamarina.N 18. 3. 2013 14:46 +1 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:23
Ano ale ne každá žena má potřebu nebo fyzickou způsobilost se rozmnožovat.
Johana 18. 3. 2013 14:47 +3 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:27
Ano, v případě reprodukce se bez sebe navzájem zatím neobejdeme :D A je to dobře, protože když nic jiného, je to moc příjemná záležitost. Zdá se mi, že reagujete zbytečně vážně, Oldřichu. Nikdo netvrdí, že se mužů chce zbavit, a že je v podstatě nemá rád, a že chce žít bez nich. Je to "jen" diskuze. Ještě se vrátím k Saře. Psala, že žena se chce "osvobodit", něco chce dokázet sobě a asi i mužům. A vlastně to samé je v článku :) Myslím, že většina z nás žen, Vás, muže má ráda, možná jen jiným způsobem než před padesáti lety :)
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:49 +2 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 14:46
A co je komu do toho? Ženy bez mužů prostě vymřou, tak jako muži bez žen. Vám to vůbec nedochází?
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:54 +5 v reakci na bbluebottle 18. 3. 2013 14:07
Nevím co vás vede k tomu, že si troufáte hodnotit, jací muži byli dřív a srovnávat to s tím, jací jsou teď. Vážně by mě zajímalo, na jakých informacích tyto svoje domněnky stavíte. Za další nevím, jak definujete například labilitu a lenost. Jaký výsledek očekáváte, když při jeho nedosažení je muž líný. A věděl muž, že takový výsledek čekáte? Napadlo vás zabývat se taky tím, jestli vy do vztahu přinášíte vše, co od vás čeká muž, nebo je to jen jednostranné naplňování představ a očekávání, jak to zatím prezentujete?
Tamarina.N 18. 3. 2013 15:06 +10 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:49
Tak to je snad jasné, jen by mě zajímalo, která žena si pořizuje dítě aby lidstvo nevymřelo. Víte některým ženám prostě jen vadí ten mužský statut důležitosti a nenahraditelnosti, který byl v minulosti do žen vtloukán a vy jste se ho jal obhajovat.
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 15:06 +4 v reakci na Johana 18. 3. 2013 14:47
Já právě žádnou diskuzi nevidím. Vidím jen povýšené žvásty o tom, jak jsou ti chlapi prostě strašní.
asdf 18. 3. 2013 15:18 +3 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 12:46
:-) Tak třeba jeden z největších vynálezců Nikola Tesla nebyl vůbec ženatý a dokonce se o něm traduje, že byl celoživotní panic. Musel se o sebe starat zcela sám.
Johana 18. 3. 2013 15:22 +2 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 15:06
:) :) :) Dobrá. Řekněme, že se muži a ženy dostali do nějakého bodu, ve kterém možná není všem nejpříjemněji, ale myslím, že díky evoluci, nebo jak ty naše posuny nazývat, to dopadne pro lidstvo určitě dobře. A nedopadne-li, také se nic neděje. Nevěřím, že tady máme být věčně :D A odpusťte nám ;)
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 15:24 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 15:06
Já jsem se nic takového obhajovat rozhodně nejal.
asdf 18. 3. 2013 15:26 +5 v reakci na Dasher 18. 3. 2013 12:56
Hlavní problém je v tom neustálím stereotypním rozděléváním úloh v životě. Je to bohužel do značné míry dáno biologií, tedy tím, že rodit můžou jenom ženy. Takže muž, který o tento důležitý vklad do života je ochuzen a nemůže, i kdyby sebe víc chtěl, si ho nějak osvojit, musí svou hodnotu nahcázet v jinéch věcech. A to je ten hlavní problém, Hodnota ženy jakožto nositelky života je dána čistě biologicky a žádná žena se o něj nijak nemuís snažit, je jí zcela přirozený. Muž ale o sovjí pozici živitele, stavitele, ochraňovatele a nevím co ještě všechno, musí usilovat a stát se tím. Ale protože tím živitelem, ochraňovatelem atd může být v podstatě i žena, a není to nijak biologicky podmíněno, muž najednou jakoby nemá žádnou hodnotu. A proto je tu ta krize mužství. Ale tohle není primárně ani tak o mužích. Je to hlavně o ženách a o jejich očekáváních. Na jednu stranu stále touží po svojí samostatnost, na druhou stranu ale v skrytu duše stále touží po tom ochraňovateli,který ji bude chránit a klestit ji cestu životem. Ale tyhle dvě očekávání jdou proti sobě.
asdf 18. 3. 2013 15:33 +4 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:49
No, myslím, že díky současné vědě by ženy postupně muže opravdu nepotřebovaly..Umělé oplodnění jakousi umělou spermií vytveřenou z buňky jiné ženy přeci není nic nemožného.
bbluebottle 18. 3. 2013 15:42 +11 v reakci na asdf 18. 3. 2013 14:46
Tak řešení otázky "kdo za to může a co přesně s tím" by byla minimálně na Nobelovku.. já jsem se spíš snažila nabídnout svůj žensky zaujatý pohled.. Jinak... máte pravdu, že muži svou roli asi hledají a naplňují hůře. Nicméně... znamená to, že se na to raději vykašlou, zhroutí či otupí? A nezlobte se... slova "...nemusí na tom nic dělat a nijak se snažit" mě trošku pobavila.. opravdu si myslíte, že ženy s dětmi se doma nikterak nesnaží? :-D.. právě naopak... tyto ženy, pokud mají i jiné zájmy a touhy (jsme přeci primárně, jak píšete, lidé), musejí být velmi aktivní, velmi praktické, a velmi výkonné (aby si vše správně zorganizovaly -tj. aby naplňovaly svou "ženskou roli" a zároveň si vnitřně uspokojovaly i jiné "lidské" potřeby).. Často tak (jsou nuceny?) suplovat i role mužů, kteří se do ní nějak nedokážou "vpasovat" či jak píšete, nedokáží ze sebe vydolovat. Mám pocit, že zatím co ženy "dělají, protože ví, že je to potřeba", muži se v tom kolikrát tak nějak plácají ... Čemuž prostě nerozumím..
bbluebottle 18. 3. 2013 16:08 +3 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:54
No právě... můj muž byl z mého pohledu tak líný či apatický? (pořád nevím, co bylo hlavním důvodem, ale ono je to vlastně jedno), že ode mě ani žádné "výsledky" nečekal. A očekával že od něj také nebudu nic očekávat. Takže žádná "směna" vzájemných očekávání prostě nebyla možná. A tak jsme museli jít každý svou cestou :) Jinak.. Své názory nepovažuji za žádná dogmata.. pouze diskutuji na základě své zkušenosti a zkušenostech svého okolí... toť vše.
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 17:06 +1 v reakci na bbluebottle 18. 3. 2013 16:08
Třeba nebyl toho názoru, že vztah je něco, kde se dělají plánovací grafy a hodnotí se výsledky. To jste si měli včas vyjasnit.
bbluebottle 18. 3. 2013 17:16 +3 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 17:06
Jaký grafy, Oldřichu? :D Můj exmuž jen doslova vyznával Perlsovo:„Já dělám svou věc a ty děláš svou věc. Nejsem na světě proto, abych žil podle tvých představ, a ty nejsi na světě proto, abys žil podle mých. Ty jsi ty a já jsem já. Jestliže se náhodou vzájemně najdeme, je to krásné. Nenajdeme-li se, nedá se nic dělat.“ Každopádně vyjasnit jsme si to měli, díky za připomínku k věci ;) To víte, po bitvě už i já jsem generál... ;-)
Petra 18. 3. 2013 17:19 +1 v reakci na Martina 18. 3. 2013 10:38
Martino, vyjádřila jste to perfektně, nezávislost ve vztahu vnímám stejně, už v minulosti jsem se tady opakovaně zapojila do diskuse na toto téma a nikdy se mi nepovedlo to tak trefně zformulovat, jako teď Vám...
Hana 18. 3. 2013 17:38 +29
Fakt zábavné... Vytaženo z komentářů níže: "Ano, v případě reprodukce se bez sebe navzájem zatím neobejdeme :D A je to dobře, protože když nic jiného, je to moc příjemná záležitost." Proboha, kam jsme to dospěli? Místo, abychom se v tzv. moderní době, kde jsou "rovnoprávní" muži i ženy nacházeli a žili přirozenější funkční modely vztahů a rodiny, úplně se sobě ztrácíme. Je to smutné, protože bychom si mohli tolik dát, kdybychom se tady nehádali,kdo je víc, míň, lépe... Vylezte z hlavy a z představ, běžte se projít, nebo si zatančit... Nebo si třeba přehrejte na youtube waltz nebo třeba rumbu... Uvidíte jeden z možných fyzických odrazů pohybu energií ženského a mužského principu, nebo yinu a yangu, chcete-li. Pojmenování není důležité... Muž (většinou) drží prostor/rám a dává implus a směr a žena (většinou) rám vyplňuje, impuls následuje, tvoří, plyne, kvete. Kdyby se ti tanečníci dohadovali, kdo je lepší a kdo má mít na vrch, tak to nikdy nedají...nevytvoří spolu tu harmonii a lad. A stojí za tím léta dřiny... i hádek a slz, a taky i smíchu a legrace. Ale pracují na tom oba. Máme na rozdíl od jiných živočichů dar sebereflexe. Hledejme, naciťujme hlubší smysl toho proč se máme, kromě reprodukce a příjemného sexu, tedy. Jsou to malé zázraky bytí a tvoření. Využijme ty dary společně. To ale znamená: každodenní vědomá práce na sobě. http://www.youtube.com/watc...
marcela 18. 3. 2013 17:53 +7 v reakci na bbluebottle 18. 3. 2013 17:16
Fíha..Vašeho ex bych brala všemi deseti!
marcela 18. 3. 2013 18:08 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 14:37
Jaké pak bla bla bla..?Dovolím si tu vaší větu dokončit :-)....stejně tak muž má být hlavně na sebe hrdý a žena si má hlavně uvědomovat,že muž si zaslouží lásku a obdiv...a pak možná blablabla..:-)
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 18:25 +2 v reakci na marcela 18. 3. 2013 18:08
Jenže to už právě pro pisatelku Janku a pro mnoho jiných za zmínku nestojí...
MartinM 18. 3. 2013 18:57 +9 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 12:46
Já s tím vším souhlasím - a vím že ženy nám daly život a nejen to, a mám ženy obecně rád. Jen prostě nemám rád ty ženy (nebo spíš jejich myšlení), které v té klimatizované tělocvičně za poslechu hudby z CD v nylonových trikotech přemítají o tom, "co jim vlastně vůbec ti muži v životě dali". To je totiž dost absurdní, odpověď je: "všechno co máte vám dali muži - včetně života". A obráceně to platí taktéž - kdyby se tak ptal muž na ženy.
Karolína 18. 3. 2013 20:28 +3 v reakci na asdf 18. 3. 2013 15:26
Stereotypní rozdělení rolí že je dáno biologií? Ještě před sto lety se hmotnost mozku v gramech považovala za nepřímo úměrnou inteligenci, čili ženy byly z tohoto pohledu méně inteligentní, takže rozhodně nedostačující ke studiu, k volebnímu právu a nikdo nad tím nepochyboval, jako vy teď operujete biologií jako nezpochybnitelným argumentem. Už dneska se odchovají miminka v inkubátoru pomalu od poloviny těhotenství, nebo zpočátku celé dny v embryoskopu. Za pár let můžeme mít kompletní umělou dělohu a nějaké dělení rolí na základě toho, že ženy mohou rodit (všimněte si, že sám píšete MOHOU, navíc nerodí všechny a pořád), čili celoživotní odsouzení k nějakému předsudečnému zacházení bude stejně hloupé jako to s tím mozkem v roce 1900...
Karolína 18. 3. 2013 20:42 +2 v reakci na asdf 18. 3. 2013 15:33
Umělé spermie byly z kmenových buněk v laboratoři už vyrobeny... A není ani nutné dělat gamety, buňku s vlastnostmi embryonální buňky, čili schopnou vývoje v zárodek a nový organismus, je možno vytvořit i epigenetickým programováním atd... Vždy mi přijde úsměvné, když se někdo začne ometat "biologickou nevyhnutelností", která už dávno nevyhnutelností není, jen pan Dotovský nečte Reproduction, Fertility and Development :-D
Ulka 18. 3. 2013 20:47 +11 v reakci na asdf 18. 3. 2013 15:33
...k celému tomuto vláknu chce se mi k tomu říct otřepané "teprve žena a muž dohromady tvoří celého člověka"
Ulka 18. 3. 2013 20:55 +2 v reakci na bbluebottle 18. 3. 2013 14:07
Čímto? Možná často tím, že jim to my, ženy, umožňujeme...
Karolína 18. 3. 2013 21:00 +3 v reakci na Martina 18. 3. 2013 10:38
Toto je perfektní názor. Věty "Otevírá se prostor pro soužití na základě vlastní volby, na základě vlastního rozhodnutí pramenící ze smyslu pro povinnost a z pocitů odpovědnosti (za sebe, za vztah, za rodinu, za děti). Soužití je úžasná věc a má smysl o něj usilovat. Ale je vždy rovnocennou záležitostí všech zúčastněných. A rozhodně by nemělo být výsledkem společenského tlaku" bych desetkrát podtrhla.
Ulka 18. 3. 2013 21:01 +1 v reakci na David 18. 3. 2013 09:19
a co to je to "dobré vychování?"
Petra 18. 3. 2013 21:54 +2 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 18:25
... čili u obou pohlaví je žádoucí opravdové a zdravé sebe-vědomí a úcta a tolerance k druhým lidem...moje řeč a válka pohlaví skončí v propadlišti :-)
Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 21:57 v reakci na Karolína 18. 3. 2013 20:42
S pokroky ve vědě jsem docela obeznámen, děkuji za optání. Co už nezmiňujete (protože uvažujete jen současný stav a ne o několik kroků dopředu), je nákladnost takové umělé výroby spermií a celého procesu oplodnění touto cestou. Masové nasazení je v současnosti prakticky nemožné a žádný příčetný člověk nepovolí používání tohoto způsobu tam, kde je možnost levného a rychlého pohlavního styku. O tom se ale v Reproduction, Fertility and Development nedočtete. :-)
MartinM 18. 3. 2013 22:02 +1 v reakci na Dasher 18. 3. 2013 12:56
"Muži si přejí, abychom byly emancipované, vzdělané, samostatné, abychom všechno sami zvládaly" A já si vždy myslel, že si to přejí ženy, ne že za to bojovali sufražisté a feministé. Takže si to vlastně přejí muži, a ženy to naplňují pouze se sebezapřením?
Martin 18. 3. 2013 22:33 +1 v reakci na Zuzana 18. 3. 2013 10:53
Zeny se podle me prave bohuzel "posunuji" dost casto v opacnem smeru, nez pisete. Ne "zpet k sile prirody".... a ke sve zenskosti. Ale naopak se zenskosti (a to myslim zenskost v tom nejlepsim slova smyslu) vzdaluji. Vypujcim si myslenku Hany z prvniho prispevku = > ono se hur tancuje, kdyz se role tanecniku obraceji.
Ulka 18. 3. 2013 22:50 +9 v reakci na Hana 18. 3. 2013 17:38
nádherné připodobnění k tanci, děkuji za odkaz, který mne pohladil na duši a myslím, že dal na frak celé naší diskuzi tady... být ženou je nádherné, prosím, nekažme si to tím, že se, nemusíme-li, pouštíme do záležitostí chlapů... jistěže je zvládneme, nemáme-li zbytí, jak tady někde píše Sara, ale stejně tak ti chlapi zvládnou spoustu toho ženského ... a neargumentujme oním nízkým, že chlapi dítě neporodí... my se taky bez újmy nevyčůráme vestoje:o)
asdf 19. 3. 2013 00:39 +4 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 21:57
Nejsem sice osobně obeznámen s nákadností takového procesu, nicméně tahle debata ohledně umělého tvoření spermií se tu rozjela v návaznosti na vaši narážku, že "ženy bez mužů vymřou", což evidentně není pravda. Myslím, že kdyby oprvadu došlo na nějaké teoretické lámání chleba a hrozilo by ono vyhynutí, tak by se i přes nákladnost takového procesu prostě umělé spermie začaly vyrábět a třeba (jak to tak už bývá) by se později vynalezl nějaký mnohem jednodušší a levnější způsob. Nicméně Reproduction, Fertility and Development taky nečtu, takže nevím, zda by to bylo možné ;-)
asdf 19. 3. 2013 00:57 +2 v reakci na Karolína 18. 3. 2013 20:28
Zřejmě jste nepochopila, co jsem psal. Tedy proč byla žena do jisté míry podhodnocována? Právě protože její smysl v životě byl jasně dán: rodit potomstvo. Ale muž se musel nějak vymezit, a tak se pasoval do toho živitele, stavitele, ochraňovatele. Nakonec větší fyzická síla a větší tělesná konstituce zase biologicky k tomu předurčovala jeho. Ale moderní doba a emancipace tohle setřela.Najednou jsou tu samostatné ženy, které chránit nepotřebují, živit nepotřebují a leccos postaví sami. A muž najednou neví, co se sebou... A pak si ženy stěžují, že muži už nejsou to, co bývali. Ne opravdu nejsou, protože ani nemůžou...
asdf 19. 3. 2013 01:21 +8 v reakci na bbluebottle 18. 3. 2013 15:42
Ne, oprvdu si nemyslím, že "ženy s dětmi se nijak nesnaží". To jste to trochu nepochopila ;-) Šlo mi primárně o jakýsi smysl existence, který ženy v podstatě mohou naplnit bez jakékoliv snahy či úsilí. Aneb otěhotnět a porodit děti je prostě záležitost čistě biologická a žena ať je sebe labilnější, sebe neschopnější, tak tohle prostě až na nějaké výjmky zvládně každá ;-) Ovšem očekávaná role živitele, ochranovatale atd. je pro muže mnohem složitější k nabytí už jen z toho důvodu, že na tom musí aktivně pracovat a hlavně pracovat na sobě, což ne každý zvládne a navíc dnes jim tato role byla do značné míry emancipací podkopána. A pak tu máme spoustu labilních jedinců, kteří to neunesli, protože se jim najednou zhroutil jejich existenční smysl. A tohle mnoho žen stále pořád nechápe. A pak se diví, že muž se v tom tak nějak plácá. Neříkám, že muž má rezignovat a zhroutit se, říkám jen, že ženy by si měly uvědomit, že muž je primárně člověk se všemi slabostmi a starostmi, jako ženy.
asdf 19. 3. 2013 01:24 +3 v reakci na bbluebottle 18. 3. 2013 17:16
A co je principiálně na této Perlsovo tezi špatně? Dlemě, kdyby se jí všichni řídili, tak máme na světě zcela ideální a harmonické vztahy ;-) Opět jen lze litovat toho, že stále většina nepochopila, že ten druhý tady opravdu není od toho, aby naplňoval někoho očekávání...
asdf 19. 3. 2013 01:30 v reakci na bety 18. 3. 2013 09:58
Jeden z nejrmoudřejších příspěvků ve zdejší diskuzi.
asdf 19. 3. 2013 01:38 v reakci na Klára 18. 3. 2013 09:45
Ale to se Kláro přeci stejně tak dá říct o mužích - musí být výkonní, praktičtí, schopní, silní, charismatičtí, šarmantní atd atd. A když si přečtete mnohé představy žen o ideálním protějšku, tak člověk nabude dojmu, že mu mnohdy může vyhovět jen James Bond a Batman... Jinak s posledním odstavcem nelze nijak jinak než souhlasit.
asdf 19. 3. 2013 01:45 +1 v reakci na marcela 18. 3. 2013 18:08
Jsem rád, že to vnímáte takto oboustraně. Mám totiž někdy pocit, že mnohé ženy to vnímají pouze jednostraně a to směrem k ženám...
asdf 19. 3. 2013 01:58 +6 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 09:10
A proč Vás to irituje? Možná každý ten pojem "nezávislot" chápe poněkud jinak. Já primárně ho chápu jako schopnost být sám sebou za každých okolností. Tedy jako vyrovnaný a sebevědomý jedinec. A moje zkušenost je taková, že jedině tak mohu být i plnohodnotným partnerem a jedině tak mohu oprvadu toho druhého milovat, aniž bych do vztahu zanášel lpění, strachy, nejrůznější komplexy atd.
Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 08:05 v reakci na asdf 19. 3. 2013 00:39
To vaše "evidentně není pravda" je opravdu hodně odvážné. Nicméně nemám čas vám to vyvracet. :-)
bbluebottle 19. 3. 2013 09:56 +4 v reakci na asdf 19. 3. 2013 01:24
Principiálně absolutně nic. Naopak :). Ovšem lpění na stoprocentním plnění a neochota ke kompromisu je z mého pohledu poněkud extrémní a neslučitelná se vztahem. Nic se nemá přehánět..
Pětka 19. 3. 2013 10:18 +1 v reakci na asdf 19. 3. 2013 00:57
Nemůžou, protože ani neví jak. Tak se žena nutně musela přizpůsobit. Věčně se spoléhat na lovce, ochránce, Muže a být věčně zklamaná, ve vleku za tím, co je pro Něj důležitější... Těžko to mohlo dopadnout jinak.
sara 19. 3. 2013 10:20 +2 v reakci na bbluebottle 19. 3. 2013 09:56
To je fakt.Tady to skoro vidím,jako alibismus,použitelný,když se mi "něco nechce".. :-(
Pětka 19. 3. 2013 10:25 +5 v reakci na Tamarina.N 18. 3. 2013 15:06
Muži začali svou moc hrubě zneužívat a žena tu byla "pro ně" a musela jít za nimi ve vleku,podřizovat se jejich cílům,osobním nebo životním. Lze se divit, že se ženy začaly emancipovat na úkor společného soužití? Dovedete si vy muži představit tuhle situaci obráceně? Buďte muži, pak budeme my moct být ženy. Až se na vás budeme moc spolehnout, až uvidíme, že jste se posunuli daleko za egoismus a komplex pána světa, ale jste taky vnímaví vůči potřebám ostatních (skutečným, ne vašim domnělým), pak si bude moc žena dovolit být ženou. Nevím, jestli ženy vyloženě baví být natolik samostatné a všeřešící, osobně tomu nevěřím, je to prostě důsledek nevyváženosti mužského a ženského, výsledek nedobré zkušenosti s vaší silou. Prosím, umožněte nám být ženami.
Karol 19. 3. 2013 10:39 +3 v reakci na bety 18. 3. 2013 09:58
Jistěže je rozdíl mezi mužem a ženou. Jak vevnitř, tak navenek, jak nahoře, tak dole. Tohle je klasická ukázka oné cool filozofie dnešní doby - snaha vše měřit stejným metrem ve smyslu - vše je Jedno. přitom zapomínáte na to, že jsme pořád ještě tady, pořád ve hmotě a že je důvod,proč jsme zrovna my ve hmotně a proč jsme konfrontování s dualitou. Slyšeli jste například o tom, jak se opačné přitahuje? Zamyslete se nad tím, než se začnete v této vesmírné filozofii utápět (ona je pravdivá, ale tady ještě bohužel ne...). Slepé ovcovství dnešní doby v touze po Osvobození ze jha pozemských strastí.
Jana 19. 3. 2013 12:03 +13
Souhlasím s článkem. Prošla jsem si rozvodem, byla jsem několik let sama s dítětem. Pošramocené sebevědomí jsem hledala na iks kurzech, kde jsem hledala své "ztracené ženství". Dnes už tu potřebu nemám. Mám vedle sebe muže, kterému dovoluji být mužem a on mi na oplátku dává možnost být ženou. A je to ta nejlepší terapie:-)
Karolína 19. 3. 2013 12:12 +1 v reakci na Oldřich Dotovský 18. 3. 2013 21:57
No já nevím, jakou máte představu o nákladech, všechno, co je nové, je zpočátku nákladné, nevím, jak moc nákladné bylo pro letošního držitele Nobelovy ceny prof. Jamanaku vyrobit první pluripotentní buňku, dneska jsou firmy, co na stejný postup sekají kity jak Baťa cvičky a stejné buňky si vyrobí každá obyčejná laboratoř. To, že něco stojí hodně peněz teď, neznamená, že za pět let to nebude na zlomku ceny. Jistě, že kdo se pomnoží zadarmo a přírodně, nechodí na IVF. Cena je teď irelevantní, to, co vyjadřuji, je to, že to JDE.
Karolína 19. 3. 2013 12:17 +1 v reakci na asdf 19. 3. 2013 00:39
Samozřejmě, tak to je a přesně tak by to vypadalo a tak taky ten progres bude vypadat. A vice versa s umělou dělohou nebudou potřebovat ani muži ženy. To je vize, co? Takovou umělou ledvinu si před sto lety také leckdo neuměl ani představit, a její masové rozšíření bylo nemyslitelné (pro vysoké náklady) ještě před třiceti lety...
marcela 19. 3. 2013 12:20 v reakci na asdf 19. 3. 2013 01:45
To jsem ráda,že jste rád :-)ale já vám mám teď pocit,že to vnímáte jednostranně Vy...:-)Copak muži to snad nedělají..?
Karolína 19. 3. 2013 12:25 +1 v reakci na asdf 19. 3. 2013 00:57
Vím, co píšete. A píšete v přítomném čase, ne v minulém, to najednou tady, jako by to bylo už minulostí. Ani si sám nejste asi vědom, kolik z toho myšlení přetrvává dodnes a kolik toho dodnes žena musí a nesmí jen na základě, že MŮŽE rodit. To nesměřuji ovšem přímo na Vás, ale obecně. Lidé to myslí tak zcela vážně, jako vážně mysleli to spojení menšího mozku a inteligence. Dneska zase žijí v představě, že se asi myslí dělohou... Navíc to podhodnocování je do značné míry až výplodem 19. století a doby romantismu.
Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 13:09 v reakci na Karolína 19. 3. 2013 12:17
Naštěstí ani dnes - při masovém rozšíření - většina lidí netouží po umělé ledvině a má-li tu možnost, ponechá si vlastní. :-)
Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 13:10 v reakci na Karolína 19. 3. 2013 12:12
Technicky to samozřejmě jde, o tom se vůbec nepřu. :-)
Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 13:12 v reakci na marcela 19. 3. 2013 12:20
No, Marcelo, já třeba opravdu od mužů takové řeči na adresu žen neslýchám tak často jako od žen na adresu mužů. Možná je to ale taky tím, že podobné výroky nemají daleko ke kriminalizaci.
Irena 19. 3. 2013 13:20 +11
výstižné. Dnešní doba musí být pro muže asi dost těžká. Hledají novou roli a identitu a přitom už nemůžou těžit z dřívějších výhod. Po tolika staletích se ženy osamostatnily a samy udávají směr svým životům. Možná v některých oblastech budou i muži "následovat" ženu. Přehnané prokazovaní ženství je snad vychýlením kyvadla, ale toto vychýlení potřebujeme, aby zavládla rovnováha.
asdf 19. 3. 2013 13:22 +2 v reakci na Karol 19. 3. 2013 10:39
Karole, myslím, že nikdo by tu asi nezpochybnil fakt, že muži a ženy se od sebe přeci jen liší (přinejmenším fyzicky ;-). Ale právě v tom základu jsou oba dva lidé a jakožto reprezentanti druhu homo sapiens sapiens jsou na tom co do psychologických, mentálních, emočních a koneckonců i fyzických vlastností zcela stejně. Je dobré ke všemu přistupovat s nadhledem a stejně jako nebazírovat na úplné stejnosti, stejně tak nesmyslně vyzdvihovat rozdílnosti tam, kde v podstatě žádné nejsou. Protiklady se sice přitahují, ale jen málokdo si uvědomuje, že se jedná o zdánlivé protiklady. V podstatě se totiž jendá o to samé. A z vašeho textu mám silný spíš pocit, že to utápění v různých filosofiích bylo a stále je vlastní vám a proto to tak ostatním rozmlouváte...
asdf 19. 3. 2013 13:24 v reakci na marcela 19. 3. 2013 12:20
JIstě, že to dělají i mnozí muži, já to ale určitě nedělám ;-)
Karol 19. 3. 2013 13:26 v reakci na asdf 19. 3. 2013 13:22
V něčem jste se trefil - opravdu se utápím. V pocitu zmaru a bezmoci z toho, kam se lidstvo zase (ano, zase) slepě žene... Z extrému do extrému. Aniž by přemýšlelo o příčinách a důsledcích.
Karol 19. 3. 2013 13:33 +3 v reakci na asdf 19. 3. 2013 13:22
Nevím, co vás vede k názoru, že málokdo si je vědom, že jsme jedno a to samé - člověk. To snad vidíme všichni? Stejně tak vidíme a cítíme, že je rozdíl mezi mužem a ženou, a to samozřejmě nejen ten, který vidíte na první pohled (nebudeme ted sklouzávat k tomu, že existuje jen to, co je zřejmé, že ne?) Za předpokladu, že jsme všichni stejní (tak jak to píšete vy) si dovedete asi představit přitažlivost k jakémukoliv pohlaví? Nebo i druhu? Protože, když to chcete brát tak hezky do důsledku (moudře, jak se chce prezentovat) - jsme všichni nakonec Jedno, včerně zvířat, rostlin atd. Ano, dá se říct, že je vše uplně jedno, protože je to Jedno. Jak jsme to hezky vyřešili, na světě je přece krásně, když je vše Jedno :)
Ludmila Suková 19. 3. 2013 13:41 v reakci na bety 18. 3. 2013 09:58
Bety, vy nikde nezklamete....
marcela 19. 3. 2013 13:51 +1 v reakci na Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 13:12
No,však ano..já to taky tak myslela.Někteří muži nemelou hovadiny,ale rovnou je konají.
marcela 19. 3. 2013 14:09 v reakci na asdf 19. 3. 2013 13:24
Tak to je fajn:-)
asdf 19. 3. 2013 14:18 +2 v reakci na Karol 19. 3. 2013 13:33
Karole, pardon, ale moc jste můj příspěvek nepochopil a dokonce i lehce překroutil. Zkuste to znovu. Nějak nemám moc chuť vám to tu znova psát.
asdf 19. 3. 2013 14:20 v reakci na Karol 19. 3. 2013 13:26
Ano, zmar a bezmoc je z vás právě docela cítit. A to je právě ten důsledek toho, že nejste schopen brát věci z nadhledu...
Karol 19. 3. 2013 14:49 +3 v reakci na asdf 19. 3. 2013 14:18
Nepotřebuju, abyste to psal znovu - pochopil jsem alespon správně to, že váš výlev měl za účel dát mi najevo, že jste nade mnou. Díky. Váš příspěvek jsem pochopil, nicméně si sám protiřečíte (i když vím, že vám to dává smysl i tak, což se jistě v některých případech nevylučuje). Odpověď je psaná na vaši reakci a je psaná tak, jak napsaná být měla. Pokud to nedokážete vyčíst, není to má chyba. Čili ano, brát věci do hloubky, ale tam, kde se nám už nechce nebo tomu nerozumíme, nastupuje "nadhled" :)
Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 15:49 +1 v reakci na marcela 19. 3. 2013 13:51
Chtěla jste říct "někteří lidé", že? :-)
MartinM 19. 3. 2013 17:44 +2 v reakci na Pětka 19. 3. 2013 10:25
A nebo možná "muži" jako podstatné jméno látkové (vyjadřuje látku bez ohledu na množství, nerozlišuje jedince) vůbec neexistují. Je jen Ondra, Martin, Petr, Zdeněk, ... a každý je jiný, každý se chová jinak, každý chce a touží po něčem jiném. Přeci naprosto neodpovídá komplikovanosti uvažování žen (jak o sobě ženy rády egocentricky nadřazeně smýšlejí), aby pojímaly muže jako něco jednoduchého, co se chová podle dvou, tří základních pouček, a nepřipouští výjimky.
Ulka 19. 3. 2013 19:42 +3 v reakci na asdf 19. 3. 2013 00:57
asdf, nevěřte nám, že chránit nepotřebujeme - i když před Vámi stojíme jako samostatné a schopné ženy, chránit potřebujeme. A to i přesto, že si o to neřekneme, neb věříme, že to vycítíte a Vy někdy opravdu ano. Pak je to skvělé. Jen více vnímat mezi řádky toho, co sdělujeme. Věřím, že pro přímočarého muže těžký úkol. Pak více o ženě přemýšlet, zkoušet, ptát se jí.
Kaja 19. 3. 2013 19:43 +4 v reakci na Irena 19. 3. 2013 13:20
Přoč těžká? Jak se píše v článku,paradoxně došlo k osvobození muže. Bez tíhy zodpovědnosti si dnes muži moužou dělat co chtějí, protože žena jejích pomoc přece nepotřebuje. A o jaké roli mluvíte? Ja svoji roli pořád mám, v práci, ve mém sportovním oddíle mezi kamarády apod.
Jana z Prahy 19. 3. 2013 19:53 v reakci na Martina 18. 3. 2013 10:38
Toto je hrozně krásné. Akorát to trošku naráží na realitu finanční závislosti ženy na muži v době, kdy jsou děti hodně malé. Možností ženy pracovat neargumentujte, s tím se v době nemožnosti sehnat slušné hlídání pro děti počítat nedá. V dnešní době, aby se žena vyhla závislosti na muži, se často musí rozhodnout pro bezdětnost.
Ulka 19. 3. 2013 19:54 v reakci na bety 18. 3. 2013 09:58
Rozumím Vašemu nahému pojetí, přesto bych doplnila, že od toho čirého základu se pak posunujeme k vzájemnému doplnění se. A to doplnění se mi jeví jako pradávný a stále současný smysl ženství a mužství ne vedle sebe, ale spolu.
Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 21:33 v reakci na Ulka 19. 3. 2013 19:42
Ulko, zhruba od puberty jsem nedělal ve volném čase nic jiného než to, že jsem přemýšlel o ženách. Musel jsem projít dost těžkým procesem změn, abych to dokázal snížit na únosnou mez. A Vy mi teď tvrdíte, že mám ještě přidat? :-)
Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 21:36 +2 v reakci na Jana z Prahy 19. 3. 2013 19:53
Ona totiž příroda dobře věděla, proč je zapotřebí dvou osob k početí dítěte. To jen někteří lidé mají pocit, že se vše podřídí jejich potřebám a přáním, a pak jsou překvapení, když narazí na realitu.
Ulka 19. 3. 2013 21:40 v reakci na Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 21:33
:o) stejně jako já v přemýšlení o mužích... resp. možná ani tak ne přemýšlení, ani ne vzájemné pochopení (to stejně není možné:o), jako spíš naslouchání tomu, co si vzájemně snažíme říct beze slov...
Ulka 19. 3. 2013 21:48 +2 v reakci na Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 21:36
a nejen k početí. Pro další život jsou máma a táta zapotřebí o nic méně.
marcela 19. 3. 2013 22:06 v reakci na Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 15:49
:-))ne,nechtěla...Chtěla jsem poukázat "některým ženám" na to,v jaké formě se projevuje nedoceněnost,nepochopení a nevnímání "některých mužů"... tím se vracíme na začátek tohoto vlákna a ony "některé ženy" si mohou na místo těch teček snadno dosadit,co si třeba nakonec mohou se svým postojem zasloužit.
marcela 19. 3. 2013 22:20 +2 v reakci na Ulka 19. 3. 2013 21:40
Mno,jenže ono to právě bez těch slov moc dobře nejde...a jak jste na to přišla,že to není možné?
Jana z Prahy 19. 3. 2013 22:49
Asi žárlíte :). Hoďte se do klidu a žádná ženská tajemství ani jejich nezávislost vás nebude pálit ;).
Ulka 20. 3. 2013 08:22 +1 v reakci na marcela 19. 3. 2013 22:20
Myslíte, jak jsem na to přišla, že není možné, aby muž pochopil ženu a naopak? Domnívám se, že to moc možné prostě není .. jistě, v základech, rámcích ano, ale v těch nejniternějších potřebách, emocích prostě býváme nastaveni jinak, o tom je to mužství a ženství. Proto také mi přijde jakýkoli boj mezi ženami a muži nesmyslný, stejně tak házením hráchu o zeď snaha se navzájem skutečně pochopit.. Myslím, že pro lásku není třeba se až tak pochopit, ale spíše si vyjít vstříc, doplnit se, akceptovat, tolerovat odlišnosti druhého a právě i ty, které nechápeme:o) Hezký den, Marcelo.
marcela 20. 3. 2013 09:24 +1 v reakci na Ulka 20. 3. 2013 08:22
Děkuji za odpověď:-),já si myslím,že to možné je... a jakýkoli boj mezi ženami a muži je nesmyslný právě proto,že v těch nejniternějších potřebách jsme nastaveni zcela stejně. Také přeji hezký den.
Ulka 20. 3. 2013 11:16 +1 v reakci na marcela 20. 3. 2013 09:24
aha, tak v pochopení tohoto se lišíme. Souhlasím s Vámi, že v základu jsme jakési Jedno. Ale pak to vnímám tak, jak jsem reagovala bety: ...od toho čirého základu se pak posunujeme k vzájemnému doplnění se. A to doplnění se mi jeví jako pradávný a stále současný smysl ženství a mužství ne vedle sebe, ale spolu. Tedy z jakého si Jedna vzniká Muž se svým mužství a Žena se svým ženstvím. A to vše proto, aby se doplnili a došli zase k tomu Jednu:o)
marcela 20. 3. 2013 13:12 +1 v reakci na Ulka 20. 3. 2013 11:16
Ano,pochopitelně:-),jenže pak jsou mezi námi i tací,které NE že nechápeme,ale chápeme a proto si je můžeme dovolit neakceptovat,netolerovat...To,když někdo něčemu nebo někomu nerozumí je čistě jeho problém a neznamená to,že tomu či onomu nerozumí i druhý.Neznamená to,že co nechápeme dnes nemůžeme pochopit zítra..tedy pokud tomu porozumět chceme.
asdf 20. 3. 2013 16:30 +1 v reakci na Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 13:09
On taky rozídl mezi umělou ledvinou a umělou spermií je docela dost propastný ;-)
asdf 20. 3. 2013 16:32 v reakci na Karol 19. 3. 2013 14:49
Tak to zkuste ještě jednou ;-)
asdf 20. 3. 2013 16:36 +2 v reakci na Karol 19. 3. 2013 14:49
Jinak to vaše probírání "do hloubky" je právě prvopočátek k tomu se začít ve věcech topit. A ano, máte pravdu, věcoi do hloubky opravduprobírat nechci, protože moc dobře vím, že dna se nelze dobrat. A jak se nooříte hloubš a hloubš, máte stále větší a větší problém se jednou vynořit, až se nakonec utopíte...
Ulka 20. 3. 2013 17:34 +2 v reakci na marcela 20. 3. 2013 13:12
Samozřejmě, že některé lidi chápeme:o) A také souhlasím s vývojem, bylo by smutné, kdybychom některé věci nakonec přece jen nepochopili:o) V tom základním tohto vlákna jste mne ale nepochopila. Chci říct mužům, že snažit se pochopit ženu je ztráta času. Stejně tak i opačně. Stejně se Vám to podaří jen do určité míry, a bohužel, často ne v tom, co je pro ženu důležité. Čeho si pak já, jako žena vážím, je přijetí mne i přes nepochopení, tolerování, že to tak prostě mám. Ono otřepané "přijmout mne" pro mě znamená víc než pochopit mě. Vy to můžete mít úplně jinak, já to nemusím chápat, ale beru Vás s tím a vůbec si nemyslím, že by Váš postoj byl lepší nebo horší než můj.
Hana 20. 3. 2013 19:17 +2 v reakci na Oldřich Dotovský 19. 3. 2013 13:12
No a nebo se třeba, Oldřichu, nesetkáváte s těmi správnými ženami...protože já takové řeči na adresu mužů od žen (v mém okolí) neslýchám...:-)
Oldřich Dotovský 20. 3. 2013 20:31 v reakci na Hana 20. 3. 2013 19:17
V tom případě mě docela zajímá, kde se tak běžně pohybujete. :-)
Kristina 21. 3. 2013 00:04 +21
Dobry den! Je mi 40 let, dobrych 20 let jsem se zabyvala vsemi moznymi "duchovnimi" smery, cetla vse mozne o hledani sama sebe, atd... Pravda je, ze behem tech 20 let jsem prozila nevydarene partnerstvi, porodila 2 deti, sama je vychovala, zivila jsem se nezazivnymi pracemi... zivot byl proste trochu narocnejsi. A toto stale hledani sebe a vecneho smyslu zivota a existence skoncilo v okamziku, kdy jsem potkala muze, se kterym jsem skutecne stastna. Narodilo se nam dite, zijeme vesely a stastny zivot a ani jeden jiz nemame potrebu resit zenstvi nebo muzstvi, nebo v sobe cokoli stale objevovat. Jsme spolu 2,5 roku a ta potreba se uz proste nedostavuje... :-) Proto je muj nazor ten, ze je souvislost mezi vecnym hledanim sebe sama, hledanim v sobe neceho noveho nebo zvlastniho a zivotem bez partnera jen s ditetem... casto to proste vychazi z frustrace, ze snahy vysvetlit, proc je zivot sedivy a jak na nej nahlizet, aby se stal barevnejsim... :-)
Oldřich Dotovský 21. 3. 2013 06:33 +1 v reakci na asdf 20. 3. 2013 16:30
To máte pravdu. Důsledky "porouchané" spermie mohou být mnohem dalekosáhlejší než důsledky porouchané ledviny.
Hana 21. 3. 2013 10:15 v reakci na Oldřich Dotovský 20. 3. 2013 20:31
Pracovně mám to štěstí, že jsem relativně samostatná jednotka, takže nálada kanceláře, podniku či jiného mě neohrožují. I spolupraci si do jisté míry mohu vybrat sama. Náladu dne si většinou určuji svými myšlenkovými pochody, svým vnitřním nastavením. Pokud se k takovým debatám náhodou někde připletu, většinou hned zase vzdaluju, a nebo jedním uchem tam a druhým ven. Doma a mezi mými přáteli, ať jsou to ženy či muži, se na vztahy pohlíží spíše optikou “společného tance”, jak jsem někde výše psala, na kterém musí pracovat oba. Všichni máme možnost volby. Během dne na mne útočí mnoho destruktivních myšlenkových vzorců, manipulačních hesel a indoktrinací, aniž s tím mohu něco dělat (reklamy a jiné), a tak to, co mohu ovlivnit svou volbou (tv, noviny, přátelé, atd.) to rozhodně ovlivním.
asdf 21. 3. 2013 10:43 +3 v reakci na Oldřich Dotovský 21. 3. 2013 06:33
Jen si to upravte tak, aby Vám to zase hrálo do not ;-) Ten hlavní rozdíl je v tom, že zatímco nahrazovat si zdravou ledvinu umělou by udělal jen někdo pomatený na rozumu, nechat se oplodnit umělou spermií je v mnoha ohledech docela logický krok. Ať ž v případě neplodnosti partnera nebo lesbického páru a pod. Prostě ta Vaše analogie s umělou ledvinou je asi stejně nesmyslná, jak to s třením ebonitové tyče a pocením, kterou jste uvedel u jiného článku.
bety 22. 3. 2013 09:41 v reakci na Ludmila Suková 19. 3. 2013 13:41
Děkuji Ludmilo, jenom by mě bavilo více, kdybych to uměla jen tak od krbu a nebylo za tím tolik trápení a pozorování a měnění sama sebe, bleee závidím těm co vidí bez toho, aby se v tom museli pořádně vykoupat, pokud teda takový lidé jsou, já nevím, jsou ? A nebo až pořádná koupel nás vede k tomu, že otevřem oči ? :-)
bety 22. 3. 2013 09:51 +1 v reakci na Ulka 19. 3. 2013 19:54
Jasan Ulko, hele já to ještě neumím, nerozumím tomu, ještě jsem neměla tolik času se zamyslet, to o čem jsem psala je vyporozováno z života, navazuje to pak i následně na filosofickou koncepci o stvoření Já a vyhraňování se Já vůči neJá - to je strašně starý základ veškeré filosofie, a pak následně psychologie, protože psychologie v mnohém s filosofie vychází a přebírá. Že pak následně s mužem tvoří doplnění je jasné, stejné asi jako, pokud někdo je schopen pojmout v sobě mužkou stránku ne na úkor ženské a vytvořit celek, stává se tím celkem. Já jsem chtěla, aby si lidi všimli, že tu je jednota a že jejich dětské vyhraňování jejich Já, vede tak akorát do pasti. Nevím, že je to ještě vůbec baví pořád vykřikovat tady jsem Já to jsem Já a ty nejsi Já. No a tak dále a pokud pořád budeme mít tuhle tendenci nic si neuvědomíme. Ale vím jak těžké to je, je to vlastně jako svoje Já nechat umřít v zájmu vyššího Já - celku, kdo ale chce umřít ? Hm neumíme to, strašně věcí vůbec neumíme, naučit sebe, naučit druhé hm ........................
Lenka 26. 3. 2013 11:09 +16
Probůh lidi, hádáte se tu jak báby na tržišti o tom, kdo to má horší a kdo je větší chudáček. Uvědomte si, že muži jsou stejně tak lidi, jako ženy a naopak. Teď se na mě určitě svalí kritika, že nejsem dost "ženská", ale proč má tolik z vás v sobě zášť k mužům? I oni umějí být děsně fajn, je s nimi mnohdy sranda, a je na ně spolehnutí, jen je třeba pořádně ocenit žádoucí aktivity se vyrovnat se vzájemnými odlišnostmi a respektovat partnera jako sobě rovného. Ovšem, muži se někdy chovají hůř než dobytek, ale nedělají ženy totéž? Co ti zlomení a bití chlapi pod pantoflem? Není to stejné, jako týrání žen? A holky, takové to "nebere mě dost vážně", "nejsem doceněná" buééhehééé... není to pod vaši úroveň? Už moje babička říkala, že "druhý se k tobě bude chovat tak, jak ty mu hned v začátku dovolíš". Fakt to funguje. I oboustranně. Tak nebulte nad tím, za co si samy můžete. Stejně pod úroveň je si do nekonečna čechrat Ego s tím, že jsem žena a mám 4 fáze jsem magické cosi cosi a přitom mít sebevědomí žížaly. Co takhle seknout s navenek hranou ješitností a zkusit oprášit staré dobré elegantní ženské zbraně? Při správném použití nikdy nezklamou a dosáhnete téměř všeho. Pokud máte, dívky a ženy, takový problém se vyrovnat s tím, že tu žije i ten "mimozemský a nepochopitelný a cizorodý druh" - muži, máte to jednoduše blbé :-)
Amad2 14. 4. 2013 23:19 +8 v reakci na Jana 19. 3. 2013 12:03
Re: Jana, Krystina a další: Tyto a podobné komentáře vyznívají jako že "to hledání ženství a kurzy byl jen omyl, neuvědomělá snaha zaplácnout absenci muže apod.; jakoby to bylo něco, co byl omyl, zbytečné a akorát to vyplýtvalo pár let života". A že s nalezením muže skončila i potřeba hledání, tedy za vším byla jen touha po muži, vztahu a lásce. ALE!: Skutečně by se nynější kvalitativně lepší muž našel, kdyby ty roky s těmi kurzy ženství nebyly? Neříká se snad (a zkušenosti ukazují), že žena si hledá stále stejné partnery, se stejnými chybami? Jaktože si nyní najednou našla mnohem lepšího muže? Nemohly se na to výrazně podílet ty kurzy ženství a duchovno, obsahující mimo jiné práci na sobě samé a sebe-objevování? Vždyť i malé meditace, procítění apod. dokáží hodně změnit náhled na život (a tím následně i třeba nalézání partnera). Tedy nekoukal bych na to tak s despektem, jako na útěk, úlet, omyl. Spíše mi na těchto kurzech obecně vadí upjatá komerčnost. Někdy je to hodně drahé, což tomu, komu to hodně pomůže, nevadí. Ale když za to někdo vydá opakovaně mnoho tisíc, protože mu tvrdili, že je to účinné, a že tomu a tomu to pomohlo, a ono nic, tak to se pak cítí člověk podvedený, nebo si na sebe natáhne k problémům další pocity viny za to, že je tak špatný klient, který nedokáže zařídit, aby na něm terapie fungovala jako na tom druhém.
Oldřich Dotovský 15. 4. 2013 07:53 +2 v reakci na Amad2 14. 4. 2013 23:19
Ono to musí být drahé, protože "lektoři" oněch kurzů se často ničím jiným prostě neuživí. ;-)
Agnesea 4. 7. 2013 17:39 +1 v reakci na Kristina 21. 3. 2013 00:04
Kristino, úplně mi píšete z duše: kdo je v partnerství šťastný, ten o žádných ženských a mužských principech nepřemýšlí, protože je spontánně úplný! Kurzy a teorie o ženství nikomu nepomůžou, jen se bude cítit více izolovaný od druhého pohlaví. "A žeby žena mužem se stala"... V tom je podle mně cesta. Tím mužem myslím: logicky a racionálně uvažující bytost. Ne namyšlenou a náročnou princeznu Filoménu, nebo eterickou a náladovou Měsíční vílu, která sama sobě nerozumí.
Agnesea 4. 7. 2013 18:06 +5
Pane Žižlavský! Chápu, co jste chtěl svým článkem vyjádřit, ale musím se zastát knihy: "Ženy, které běhaly s vlky". Myslím, že spolky a rituální tanečky, které se na knize přiživují, nemají s tím geniálním dílem nic společného a mně, i když jsem žena, připadají jako laciný folklór. Podle mně kniha se dotýká archetypů jak mužů, tak žen. Myslím, že ženy dělá více universální, prosté a vnímavé. Osvobuzuje od umělých a výchovou vnucených rolí. V knize jsou dva příběhy přímo pro muže. A i ostatní symboly v příbězích jsou jak mužské, tak ženské - např. třináctá komnata. Pokuď máte rád nerafinované a upřímné ženy v syrovém stavu, v knize nenajdete nic závádného. Pokuď jsou však pro Vás modelem ženství tzv. "ženské zbraně" a manipulatívní podlézává kokétnost, která lichotí povrchním mužům, knihu, která od toho osvobozuje, určitě odsoudíte.