V životě si nikoho nenajdeš! Podobné věty se zavrtají do mysli jako červík, hlodají tam a škodí.
Mnohé autority okolo nás neumějí zacházet se svou mocí a neuvědomují si, jak mohou svými výroky zasáhnout lidskou mysl. Naprogramování je nebezpečné právě tím, že tyto myšlenky začneme přijímat po čase za své, a tím se začínají realizovat v našem životě.
V roli autority, která „předpovídá“ naši budoucnost, vystupují rodiče, lékaři a další odborníci, ke kterým se obracíme o radu, pro někoho také různí astrologové a věštci. Někteří vědomě a jiní nevědomě vkládají do naší mysli programy v podobě vět, které si pak ukládáme na několik dní, měsíců a v nejhorším případě i let a řídíme se jimi.
Takových předpovědí nasbíráme za život velké množství. Sdělují nám je odborníci, ale také lidé z našeho blízkého okolí. Ať už jsou jejich sdělení pozitivní nebo negativní, zavrtávají se hluboko do naší mysli a my se jimi nevědomě řídíme. Mozek nedokáže pojímat všechny vjemy a informace. Jakmile nás něco zaujme, začneme se automaticky zaměřovat právě na to.
Neúspěch, zrada, nenaplněná láska… Některé události nás poznamenají tak, že se zdá nemožné jít dál: Když je těžké obrátit list
Pokud vám tedy věštkyně, ke které máte důvěru, sdělí, že se váš vztah se sestrou vylepší, začnete si v komunikaci s ní všímat právě těch okamžiků, kdy je k vám sestra vřelá, a opomíjíte chvíle, kdy není. To začne ovlivňovat také vaše chování a i vy začnete na sestru reagovat vřeleji. To může celý vztah skutečně zlepšit.
Problém nastává, když je vám sdělena negativní předpověď. Kdy vám astrolog či věštkyně sdělí, že váš vztah začne mít trhliny například kvůli nevěře partnera. V takovém případě se váš mozek skutečně začne zaměřovat na okamžiky, které by mohly u partnera připomínat začátek nevěry.
Začne vás zajímat, co má v mobilu, proč jde už podruhé v týdnu s kamarády na pivo, když běžně chodí jen jednou. Možná si i pročtete v magazínu článek o deseti znacích, jak rozpoznat nevěru. V každém případě začnete ve svém životě vlivem takové předpovědi „rozehrávat hru“, kterou byste bez toho nehráli.
Zamyslete si nad tím, které myšlenky jsou skutečně vaše a které vám vložil do hlavy jiný člověk.
Negativním důsledkem toho může být opravdu rozpad vztahu, protože partner nebude chtít být s napjatou a vystresovanou partnerkou. Skutečně tím můžete partnerovi vnuknout myšlenku na nevěru a věštba se tak vyplní. Možná pak dokonce znovu navštívíte stejnou věštkyni, protože se její prognóza splnila.
Stejně to funguje, když navštívíte lékaře např. s potížemi se zády nebo se žaludkem – tím, že nám lékař sdělí „vaše záda vás budou již vždycky bolet, váš žaludek je oslabený, potíže se vám budou opakovaně vracet, vaše imunita je slabá, chytnete každou nemoc“.
Netvrdím, že je taková prognóza úplně nevhodná, ale může způsobit, že už nevyhledáte jiného lékaře, který by si s vašimi potížemi lépe poradil. Navíc častým tvůrcem našich nemocí je právě duše, a zrovna tu je zapotřebí přesvědčit, že je tělo ještě schopno změny a uzdravení.
Programy fungují zejména proto, že nám je sdělují lidé, kterým věříme nebo kteří mají v mnohém pravdu. Pak se nám vypíná kritické myšlení, a ač jsou nám takové prognózy nepříjemné, začínáme je pomalu přijímat jako svou vnitřní pravdu. Věříme lidem s odborným vzděláním, známým osobnostem, lidem s mocí nebo lidem s nadpřirozenými schopnostmi.
Co všechno ovlivňuje naši mysl:
Největší vliv na náš život mají zejména v dětství naši rodiče, protože jsou prvními autoritami, se kterými se životě setkáváme. V dětství tvoří náš jediný svět a jako děti ještě nemáme vytvořené kritické myšlení ani není dozrálá naše osobnost, proto se některých takových předpovědí od rodičů snažíme zbavit až v dospělosti na psychoterapeutických sezeních či sebepoznávacích seminářích.
Jaké omyly dnešních rodičů dětem nejvíc ničí život? Odpovídá dětský psychoterapeut Peter Pöthe: Největší omyly rodičů
Rodičovské předpovědi, mnohdy vyslovené i ze strachu a úzkosti o dítě, nám pak v dospělosti vězí v hlavě a přijímáme je automaticky za své myšlenky.