Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Na orgasmu záleží

Muži mívají větší chuť na sex, ženy se spíš zamilují i do náhodného milence. Můžou za to hormony.

Orgasmus je prožitek, který na funkční magnetické rezonanci udělá z mozku vánoční stromeček. Proč vůbec orgasmus existuje? Liší se orgasmus muže a ženy? Jak na orgasmus pohlížejí mladí a jak může ovlivnit partnerské vztahy?

Pro evoluční psychology je orgasmus jednou ze záhad. Proč existuje orgasmus u muže je jasné, muži potřebují orgasmus k rozmnožování. U žen to však tak není, protože ženy mohou otěhotnět i při sexu bez orgasmu. Ačkoliv jsou tedy evoluční psychologové schopni dobře vysvětlit funkci mužského orgasmu, orgasmus ženský jim zůstává záhadou.

Přesto ale existuje řada zajímavých teorií. Například že možnost dosažení orgasmu podněcuje ženy k sexu, čili jsou větší vyhlídky na otěhotnění. Nebo že je orgasmus vyjádřením ženského výběru: jinými slovy muži, se kterými žena prožívá orgasmus, jsou vhodní jako potenciální otcové dětí.

A protože pro mnohé vědce je hledání příčiny ženského orgasmu stejně zajímavé jako hledání UFO, teorií s více či méně mouchami existuje spousta. Rozdílů u mužského a ženského orgasmu je ale víc.

Ženské tělo nedokáže při orgasmu rozlišit, jestli se jedná o stálého partnera nebo milence na jednu noc.

Muži a ženy při orgasmu vylučují hormony v různých dávkách.

  • Muži při svém orgasmu dostávají hlavně velkou dávku dopaminu, který můžeme nazývat hormonem potěšení a rozkoše. Ano, je to ten stejný hormon, který se aktivuje například při užití kokainu.
  • Ženám se však při orgasmu vylučuje hlavně hormon oxytocin, který se také nazývá hormonem sounáležitosti.

Proto jsou to spíše ženy, které mají větší tendenci zamilovat se do svého pobavení na jednu noc nebo do svých milenců. Tělo totiž nedokáže rozlišit, zda se jedná o partnera stálého, milence nebo "partnera na jedno použití", a oxytocin vyloučí při orgasmu stejně.

Oproti tomu muži bývají častěji ti, u kterých se vyskytuje vyšší míra sexuální apetence. Může za to právě dopamin, kterého muži chtějí víc a víc (a kdo by také nechtěl).

Orgasmus v číslech

V rámci programu Institutu partnerských vztahů jsem realizoval průzkum mezi 1200 muži a ženami ve věku 15–25 let. Otázky se týkaly především sexuálního a partnerského života, a tak jsem nemohl opomenout ani otázky týkající se orgasmu.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Mladí muži i ženy jsou vesměs stejně spokojení se svým sexuálním životem. Mladí muži však dosahují při sexu orgasmu ve více než 86 procentech, zatímco mladé ženy v 60 procentech případů. Proč jsou tedy muži i ženy se svým sexuálním životem spokojení stejně?

Podle evolučních psychologů to je proto, že mnoho žen v sexu vyhledává emoční intimitu. Přední česká sexuoložka z Institutu partnerských vztahů, která je duší romantik, by řekla, že za to může láska. To částečně potvrzují i výsledky průzkumu, které říkají, že pro muže je dosažení orgasmu při sexu důležitější než pro ženy.

Jak se tedy ukazuje, tak pro mnoho žen nemusí být orgasmus nebo jeho častost ve vztahu až natolik důležitá a mohou oceňovat jiné kvality. Nicméně většinovým ideálem jsou samozřejmě kvality i s orgasmem.

Když se nedaří

Dle průzkumu mezi mladými záleží mužům i ženám na uspokojení partnera stejně. Mladí muži se z hlediska dosahování orgasmu zdají nesobečtí. Přesto se může stát, že ženy či muži při sexu orgasmu opakovaně nedosáhnou. To může být být pro muže i ženy frustrující.

Často se setkáváme s negativním dopadem na sebevědomí a sebepojetí, snižováním frekvence sexu, erektilními dysfunkcemi nebo nevěrou. Jako jednu z nejdůležitějších komponent řešení zde vidím ohleduplnou komunikaci, která může většině negativům předejít. Pokud si nevíte rady, jak to vše přesně zformulovat, tak vám s tím může pomoci dobrý psycholog zabývající se sexuálním chováním.

Další komponentou řešení pro některé ženy může být zkoumání vlastního těla, objevování toho, co je jim příjemné, a trénování. Pak je třeba zapracovat na studu a nebát se partnera šetrně navést. Nicméně ačkoliv by tedy trénink prospěl ženám, jsou to zase muži, kteří samostatně trénují víc.

Své myšlení považujeme za normální, ostatní nám často připadají divní. Když jde o sex, je to naopak: Sex jednou za měsíc. Je to normální?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci