Online přednáška: Okno do nebe
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Nakopnout nestačí

Jak překročit fázi okouzlení myšlenkou a opravdu s něčím důležitým pohnout?

Jan Majer

Jan Majer

10. 9. 2014

Celá psychologie úspěšného a spokojeného života stojí na několika jednoduchých zákonitostech. Číst a psát o nich ale můžeme donekonečna. Vděčíme za to právě jedné z těchto zákonitostí: to, že nám něco dojde, ještě neznamená, že s tím něco dokážeme udělat.

Den za dnem si něco uvědomujeme a zase zapomínáme, aniž bychom s čímkoli viditelně pohnuli. Nutkání měnit sebe a svět kolem k lepšímu proto uspokojujeme aspoň čtením a debatováním o změnách, nadšením pro nové myšlenky, knížky, metody.

Méně uvědomělí lidé věnují veškerou pozornost tomu, co by se mělo změnit ve světě kolem nich. Většina čtenářů Psychologie.cz se víc zaměřuje na sebe a své možnosti. Charakterizuje nás potřeba změn, které jsou v naší kompetenci.

Od pochopení ke změně nevede přímá cesta

Tohle není další článek o tom, jak je to všechno marné. Že si věci uvědomujeme a zase zapomínáme, aniž bychom s čímkoli viditelně pohnuli, je fakt. Ale bylo by to jen další patetické Wow!, kdybychom z toho dělali nějaké vše vysvětlující pravidlo.

Když každodenní drobná prozření člověku dlouho ťukají na čelo, i největší lempl se nakonec pohne z místa. Aspoň o kousek. Jak ale dát takovému pohnutí směr a dynamiku, aby se rozeběhly skutečné změny? Jak přesáhnout fázi několikadenní cukatury a opravdu někam dojít?

Následující cvičení jsem původně vymyslel pro účastníky workshopů o psaní, ale použít se dá vlastně na cokoli. Pomůže vám zjistit, co vám vaši cestu k cíli může usnadnit a co vás naopak brzdí.

Bude to snadné. Až na úplném konci přijde podnět, který vás možná přiměje hlouběji přemýšlet – a možná vás to jen tak nepustí.

Připravte si tužku a papír… a nepřeskakujte.

První krok: Odkud

  • Vyberte si oblast, ve které si přejete změnu. Mohou to být vztahy, může to být práce, komunikace, výchova, učení, sport.
  • Napište si, kde jste právě teď, čím vám současná situace vyhovuje a co vám na ní vadí.

Je to jednoduchý úkol, ale dejte tomu pár poctivých minut.

Druhý krok: Kam

Teď se zaměřte na cvůj cíl.

  • Kam chcete dojít? Co přesně je tím cílem?
  • A proč jej chcete dosáhnout? Co všechno vás k tomu napadá?
  • Jaké další oblasti vašeho života to ovlivní, když tuhle změnu zvládnete?
  • Představte si, že už tam jste. Zavřete oči a vnímejte, jaké to je. Jaké pocity, jaké emoce vám s sebou ta představa nese?

Pište si to, klidně i kreslete.

Třetí krok: Silné stránky

Jak funguje balon, víte. Naplní se horkým vzduchem nebo plynem, který je lehčí než vzduch a stoupá nahoru.

  • Co na vaší cestě táhne nahoru vás? Jaké jsou vaše silné stránky, na co se u sebe můžete spolehnout? Co vám vaši cestu umožňuje a usnadňuje?

Přemýšlejte, pište.

Čtvrtý krok: Slabiny

Když chce posádka balonu stoupat a vzlétnout, odhazuje zátěž. Takové ty pytle s pískem.

  • Co jsou vaše pytle s pískem? Co vás táhne dolů, co vás může stáhnout na zem?

Pojmenujte si své slabiny, zlozvyky, vlastnosti, které vás v dané oblasti brzdí.

Pátý krok: Motivace

Už víte, odkud a kam chcete letět, které přednosti vám umožní odpíchnout se od země a které slabiny vás stahují dolů. Obojí můžete vědomě rozvíjet (nebo nedostatky symbolicky odhodit).

Co ale potřebuje balon, aby se přemístil z jednoho místa na druhé? Dobrý vítr. Tím je pro vás vaše motivace. Dobrá motivace.

Slabý vánek cestu promění v úmorné martyrium, nárazový nebo bouřlivý vítr vás může přizabít nebo vyplivnout úplně jinde, než kam jste směřovali.

  • Zjistěte, odkud vítr vane. Jestli je opravdu váš. Jestli je vaše touha dosáhnout cíle čistá: je to krok dopředu, nebo záplata na nějaký váš mindrák?
  • Nevede vás snaha někoho potěšit, zavděčit se? Splnit bobříka v bojovce, kterou vlastně nehrajete z vlastní vůle?

S motivací, kterou jsme si pro naše potřeby pojmenovali jako čistou, je to snadnější a radostnější. Když letíme na větry druhých, daleko se nedostaneme.

Když si uvědomíme, že nás žene skrytá, ale naléhavá potřeba sobě, lidem okolo nebo celému světu něco dokázat, není to nutně důvod jít od toho. Jen je dobré o tom vědět. Přezkoumat, jaký má pro nás právě tahle cesta smysl. Když ho najdeme, vítr bude najednou příznivější.

Jan Majer

Šéfredaktor a vydavatel Psychologie.cz