Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Naučte se vyrovnat s novou situací

Náhlé změny nás mohou zaskočit. Ještě víc nás ale rozhodí, když zakopneme o překážku, kterou čekáme.

Ze seriálu: Psycho

Každý se setkáváme s určitými změnami, se kterými předem počítáme. Přestože je očekáváme, mohou námi pořádně otřást.

Přestože rok 2013 před chvílí začal, už nyní můžeme s jistotou říci, že se do historie zapíše díky významným změnám. Vedle neočekávaných změn, jakými jsou abdikace papeže nebo smrt Hugo Chaveze, přinese rok 2013 každému z nás i hodně věcí, které můžeme předpokládat. To ale neznamená, že se s nimi vždycky snadno vypořádáme.

Krize z očekávaného

V životě nás potkávají změny, se kterými předem počítáme. Proto míváme pocit, že nás nemohou zaskočit. Přechodné nepříjemnosti, které jsou důsledkem předvídatelných vývojových změn, jakými jsou například nástup do školy, nástup do práce, sňatek, narození dítěte, odchod do důchodu, nazýváme tranzitorní krize. Někdy je bez problémů zvládneme, jindy nám mohou dát nečekaně zabrat.

V našem životě jsme jako běžci přes překážky. Většinu překážek bez obtíží přeskočíme, ale může se stát, že si i na přehledné dráze nabijeme nos. Co dělat, abychom pak zase vstali a pokračovali správným směrem?

Je důležité umět se ztotožnit s novou rolí. Příklad: většinu z nás s jistotou čeká třetí věk a odchod do důchodu. Budeme mít pravděpodobně méně peněz, nižší společenský statut, zato víc času a snad i moudrosti.

Pak je důležité, abychom zvládli nové nastavení naší mysli:

  • Uvědomovali si hodnotu našeho dosavadního života.
  • Vážili si toho, co máme.
  • Neužírali se tím, o co přicházíme.
  • Dokázali se soustředit na výhody nové situace.

Když se lidem překonání tranzitorní krize nedaří, je užitečné podělit se vhodnou formou o své pocity s blízkými. Když to nestačí, můžeme požádat o odbornou pomoc. Vždyť i běžec přes překážky má svého trenéra a lékaře.

Dopište si článek sami

Setkali jste se ve svém okolí s příkladem nezvládnutí očekávané změny? Jak se takové krizi dalo předejít?

Vítejte v rubrice Psycho, kde se obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Bolest ztráty

Čím to je, že někdo ztrátu blízkého člověka ustojí, a jiného zničí?

12 min

Vysoce citlivá práce

Jak vyladit tělo i mysl, aby vás vysoká citlivost nesrážela v práci ke dnu?

17 min

5. Zapojte tělo

Vhodný pohyb, ale i smyslové potěšení nebo manuální práce, to vše v krizi pomáhá.

17 min

Druhého nezměníš

Opravdu není ve vašich silách někoho změnit. Tak co tedy můžete?

13 min

Pohyb za oponou

Původně jsem pro vás chtěl sepsat pár rad, jak teď cvičit. Pak mi došlo, jaká …

6 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí