Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Nechci místo nemůžu

Dávejte pozor, jakými slovy odmítáte návrhy druhých. Záleží na tom.

Nemůžu, držím dietu. Tuhle frázi slýchá nebo říká každý z nás. Napadlo vás někdy při té příležitosti, že slova „nemůžu“ a „nechci“ mají velmi odlišný význam a že není jedno, které z nich použijeme?

Pokušení zažíváme každý den všichni. Kdykoliv vám někdo nabídne cigaretu nebo jen další kousek dortu, každý máme pro něco slabost. Chceme odolat, ale není to snadné.

Kdykoliv něco odmítáme, máme na výběr z řady frází. Ne, nechci, nehodí se mi to, ani omylem... Pokud opomineme jisté meze slušného chování, je vlastně jedno, kterou z nich použijeme. Nebo není? Výsledky čtyř vědeckých výzkumů hovoří jinak. Podle nich totiž na volbě slov záleží víc než si myslíme.

V jedné ze studií bylo třicet žen rozděleno po dobu deseti dnů do tří skupin. První skupina měla při odmítání používat slovo NEMŮŽU, druhá NECHCI a třetí měla používat strohé NE.

Až příště budete držet dietu, odvykat kouření nebo pití alkoholu, vyjasněte si pro sebe, že se jedná o vaše rozhodnutí, ne o odříkání, k němuž vás nutí okolnosti.

Po deseti dnech se ukázalo, že ženy ve skupině používající slovo NECHCI se cítily mnohem samostatnější. Jedna z účastnic dokonce prohlásila, že konečně našla odhodlání utratit něco z peněz, které si dávala stranou.

Podle autorů výzkumu je pouhá změna použitého slova důležitým krokem. Pokud někdo říká, že NEMŮŽE, on sám i jeho okolí cítí, že příčina pochází zvnějšku. Tedy že nad svým rozhodováním nemá kontrolu. To může vyvolávat pocit deprivace.

Zároveň tato formulace obsahuje dojem, že by měl dotyčný s vnějším vlivem bojovat - a paradoxně tak možná nakonec pokušení podlehne. To by mohl být jeden z důvodů, proč častokrát lidé, co "nemohou, protože drží dietu", nevydrží a večer si pak doma dají gulášek se šesti.

Naproti tomu ten, kdo použije slovo NECHCI, dává jasně najevo, že má věci pod kontrolou a rozhodnutí je jen na něm. Samotné odmítnutí je pak tedy mnohem účinnější a člověk se díky jasné formulaci také cítí lépe. Tento postup je jednoduchý, přímočarý, snadný k použití a hlavně - funguje, tvrdí autoři výzkumu.

Kdykoliv použijete slovo nechci místo nemůžu, přebíráte tím zodpovědnost za rozhodnutí na sebe. Nepřehazujete ji na okolí. Možná si i uvědomíte, jestli opravdu nechcete. 

Mně osobně se už mnohokrát stalo, že jsem NEMŮŽU vyměnil za NECHCI, a v tu chvíli jsem si uvědomil, že vlastně chci. Nešlo však o pokušení, ale o mé přesvědčení, že něco nedokážu.

Díky pouhé výměně slov tak přestaly být důležité překážky, ale začalo být důležité mé odhodlání.

 Až tedy příště budete držet dietu, odvykat kouření nebo pití alkoholu, vyjasněte si pro sebe, že se jedná o vaše rozhodnutí, které opravdu CHCETE. Že nejde jen o odříkání, které od vás vyžaduje okolí nebo ke kterému vás nutí zhoršující se zdraví.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci