Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Nemám čas a další perly ze seznamek

Hitparáda největších chyb, které můžete na seznamkách udělat.

Cílem internetové seznamky je propojit dva lidi, kteří by se v davu těžko našli, a umožnit jim setkání. To vše za předpokladu, že oba mají o rande zájem.

Existuje však skupina uživatelů, kteří se vlastně vůbec nechtějí scházet, anebo činí takové kroky, které je od vysněného partnera (či partnerky) více či méně oddělují. Pokusím se popsat několik zvláštností, se kterými se lze na seznamkách setkat.

Pro lepší přehlednost jsem zvolil výčet toho nejzajímavějšího, čeho jsem si během svého působení na seznamkách stačil všimnout. Část jsem zažil na vlastní kůži, něco mám z vyprávění.

Oslovení

Na seznamovacích serverech, stejně jako v reálném životě, platí úzus, že žena nikdy neoslovuje muže. Čeká, až kdo ji osloví. Zde už narážíme na hlavní problém. Pokud není slečna atraktivní od pohledu, nebo alespoň podle toho, co vyplní do profilu, nikdo jí nenapíše. Začne-li někomu psát jako první, vypadá podezřele. Určitou obdobou je i navštěvování profilů ostatních mužů. Takové chování u části mužů evokuje dojem, že jde o zoufalý typ, kterému je vhodné se vyhnout.

Obyčejná holka hledá obyčejného kluka

Další klišé je, když někdo obyčejný hledá sobě rovný protějšek. Chtěli byste chodit s někým obyčejným? S někým, kdo si stěžuje na to, jak se mu nedaří? K tomu právě ona průměrnost svádí. Opakem je, když má někdo nebetyčné ego a tváří se jako ten, který všechno zná, ode všeho má klíče a všude byl dvakrát.

Něčeho podobného jsem si všiml na obálce týdeníku Sedmička, kde byla partička několika mužů s titulkem: Mandrage – takoví obyčejní kluci. Chtěli byste obyčejného člověka za životního partnera? Odtud je jen kousek k sebelítosti, závisti a životní rezignaci. Jestliže se váš protějšek pasuje do role obyčejné osoby a nemyslí to ironicky (anebo to je od pohledu hejsek), raději dále od něj.

Pět let rozdílu na obě strany je ještě v normě. Dokonce žena by měla být o něco starší, neboť muži se podle statistik dožívají nižšího věku, takže pokud je žena starší než muž, umřou zhruba ve stejnou dobu.

Smajlíci

Používání smajlíků patří ke koloritu elektronické komunikace. Co je však krajně podezřelé, když ve větě o dvou stech znacích je deset smějáčků (smajlíků). Na první pohled to neprozrazuje veselou mysl, ale spíše infantilní až dětinské jednání. Smějáčky používat můžete, ale s mírou. Ten, kdo ji nemá, ať raději smějáčky vynechá úplně.

Budeme zatím kamarádi

Když na seznamce řekne muž ženě nebo žena muži, že budou jen kamarádi a pak se uvidí, jde o největší vtip, kterého se můžete dopustit. Seznamka není od kamarádění se, ale od seznamování a randění.

V běžném životě sice vzniká plno vztahů díky tomu, že se lidé nějaký čas znají, ale není to zase tak obvyklé, jak by se mohlo zdát. Na seznamkách to nebude o nic lepší.

Dlouhodobé setrvání na seznamce

Relativně svízelnou situací je stav, kdy muž nebo žena setrvá na seznamce příliš dlouho. Podezřelé je, když muž hledající ženu na vážný vztah má za posledních pět let dva tisíce přístupů. Vzniká tak otázka, jestli ten chlápek vůbec hledá někoho natrvalo, anebo do postele. Jestliže je to ale žena, kdo má plno přístupů a chlapa stále žádného, nabízí se jedno vysvětlení. Je to v drtivém množství případů nejtragičtější a nejhloupější fráze, která kdy na seznamkách může být vyslovena, a tou je:

„Nemám čas!“

Častým důvodem, proč se lidé nemohou s nikým seznámit, je to, že nemají čas na rande. Je to paradox. Člověk jde na seznamku s tím, že se bude s někým někde scházet. Dokonce počítá s tím, že ani deset schůzek s deseti slečnami během následujících dvou měsíců nemusí stačit na nalezení toho správného partnera.

Stalo se mi, že jsem v březnu roku X pozval slečnu na schůzku. Setkání proběhlo standardně. Hezky jsme si popovídali, dokonce zjistili, že máme pár společných známých. Peklo nastalo poté, když jsem ji draftoval na druhé rande. Slečna se začala vymlouvat, že je busy, nemocná, má nemocnou matku, otce, dědu, sestru, je v práci, zkrátka plno vytáček. Tento stav trval deset měsíců. Když jsem jí ve vtipu naznačil, že až se uvidíme podruhé, budeme oba v důchodu, případně ona bude mrtvá (neboť byla o trochu starší), slečna se ohradila, že jsem sprosťák, a byl konec.

Teď to vypadá, že jsem dotěrný hmyz, ale po pátém odmítnutí během jednoho měsíce mi bylo jasné, že tady něco nehraje. Zbylých devět měsíců jsem jí čas od času napsal, abych zjistil, jakou výmluvu používá nyní. Oproti některým mým přátelům, se kterými občas zajdu na pivo, měla podstatně pestřejší rejstřík vytáček.

Muž, který se prezentoval líbivou fotografií s krásně vyčesanými vlasy a relativně normální postavou, vypadá ve skutečnosti jako řezník Krkovička z večerníčku.

Věkové rozdíly

Velkým problémem jsou věkové rozdíly. Pět let na obě strany je ještě v normě. Dokonce žena by měla být o něco starší, neboť muži se podle statistik dožívají nižšího věku, takže pokud je žena starší než muž, umřou zhruba ve stejnou dobu. Mezi námi existují i jedinci, kteří preferují, když je jeden z partnerů výrazně starší. Může se přihodit, že zralá žena hledá zajíčka. Tomu ostatně madam na úrovni MILF nebo mature může přijít vhod. Ostatně  randit s kamarádovou matkou je jeden z chlapeckých snů.

Fotky neodpovídají realitě

Na seznamkách je běžné, že (kromě vyplnění profilu základními údaji o vás) vložíte do systému fotografii, na které působíte důvěryhodným dojmem. Prý se stává –  ale to jsem nikdy nezažil, neboť jsem měl asi štěstí – že ženy dostávají od mužů fotografie z maturitního tabla, případně takové, na kterých vůbec nejsou oni. V realitě pak nastává očekávatelná katastrofa. Muž, který se prezentoval líbivou fotografií s krásně vyčesanými vlasy a relativně normální postavou, vypadá ve skutečnosti jako řezník Krkovička z večerníčku.

Poslední neduhem, který se na seznamkách asi nedá úplně odbourat, jsou lidé, kteří si sice domluví rande, pošlou i svou skutečnou fotku, ale na předem dohodnuté místo a v požadovaném čase se nedostaví.

Máte podobný zážitek?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci