Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Opožděná děkovačka

Deprese? Proti tomu jedině práce!

Ze seriálu: Život s diagnózou

Poslušně jsem polykal Zoloft, sem tam mi můj pan doktor přihodil – po diskusi – na doladění Biston, Atarax…

Říkám mu: „Prosím vás, vždyť já budu za chvíli jako chodící Spolana Neratovice!“ Zasmál se a na příští schůzce už mi hlásil, jak se tomu  jeho studenti na přednášce smáli.

Z Faustova domu jsem mířil rovnou do Novy. Už jsem tam neměl ani tu bludičku, která by se přede mnou aspoň potácela v mokřinách a sem tam blikla. Jo,  chce to změnu, ozvalo se vzadu v hlavě.

Jak jednoduchý: jednou jsem prostě místo doprava do Vladislavky, do velký prázdnoty mezi neupřímný úsměvy a už beztvarý přízraky režisérů, produkčních a šéfiků nejrůznějšího druhu, zamířil doleva do Opatovický ulice, kde dr. Květa Neradová založila Vyšší odbornou školu publicistiky.

Říkal jsem jí o svým záměru otevřít si tvůrčí dílnu psaní pro děti, kterým jsem tenkrát  doma dával doučovací kondice z češtiny. „Tak uč u mě,“ řekla má bývalá profesorka z fakulty. A bylo.

V lebce jako by se mi rozsvítilo, dokonce i maniodepresivita nasraně zasyčela a stáhla se do kouta. Ocitl jsem se totiž na čas mezi lidma, kteří o mě opravdu stáli, potřebovali mě.

Pamatuju si, že poprvé „na mě“ přišlo patnáct zvědavců. Rozdal jsem jim fotky chlápka, kterej makal na nákladovým nádraží na Žižkově, říkalo se mu Medvěd. Na celý Vánoce ho jednou jen tak ze srandy zavřeli nějaký volové do mrazicího boxu s flákama masa. Ale protože  měl po kapsách placatice s tvrdým chlastem, přežil.

„Napište mi něco k tý jeho fotce,“ říkám. A jeden z kluků načmáral: „Smutný, opuštěný Medvěd srká vodku na český Sibiři s až automatickou něhou.“ Nedávno jsem se dozvěděl, že úspěšně dokončil režii dokumentu na FAMU.

Z ulice jsem jim doved šedesátiletou Evičku, která za kafíčko, jak říkala, myla záchody v jedný žižkovský putyce. Osmnáctiletý studenti na ni koukali jako na zjevení. „Deprese? Proti tomu jedině práce!“ hřímala dáma s tváří buldoka a špeky v lesklým žlutým triku se jí jen třásly. „Jako Jarmilka z Hrabalových hutí,“ prohodila  paní Neradová po bouřlivým semináři. Evičku zpovídali hodinu, pak o ní psali.

Vyděsila je číšnice Jitka. Bratr v lochu za Orlický vraždy, manžel notorik, kterej si sám vyrábí zuby z moduritu, dcera má dítě s  neznámým drogovým dealerem, Jitčin syn, homosexuální prostitut, už na gramu heroinu. Máma Jitka táhne celou rodinu.

Po děsivým Jitčině monologu ticho, ty pravý otázky padaly až v hospodě, kam se všech třicet studentů dokázalo nacpat. Paní dr. Miklušáková, pověstná češtinářka a jazykovej postrach školy, který jsem pro její malou odbarvenou hlavu a povahu říkal nasraná pampeliška, se podivila: „Hele, Františku, a voni ti píšou? Jak to děláš, simtě?“

Jak já byl pyšnej, že můžu pro paní češtinářku hned na chodbě vytáhnout z kapsy reportáž z infekčního oddělení nemocnice Na Bulovce od Vladyky, nenapravitelnýho huliče, načmáranou na pečlivě natrhaným papíru z krabičky od cigaret! Debaty o reportážích a črtách nekončily v osm, často se protáhly až do rána. Táhli jsme Prahou, končili obvykle v putyce Troska, kde jsme se skládali na poslední škopky.

Moje diagnóza mě ale pořád pevně a věrně držela za ruku. Celej víkend jsem se těšil do školy, v pondělí ráno se probudim zpocenej, zkroucenej jak králík na pekáči, v rukou spasmy. Když chci něco zkusmo říct, jen zaskřehotám. Večer tě ve škole čekaj tvý děti, opakuju si pořád. S hrůzou koukám na ručičky hodin.

Využívejte celý web.

Předplatné

Poledne. No, to eště zmáknu, musim. Na seminář má přijít inspekce, do prdele! Ve tři se mi podaří zvednout telefon. Chystám se na to ale pochodováním po bytě už hodinu. Dr. Neradová, díkybohu! „Květo, já dneska nemůžu,“ artikuluju, jako bych se právě učil mluvit. „Nepřemáhej se, já vím,“ returnuje, a mně se trochu uleví.

Za tejden už stojím před narvanou třídou: „Co ti bylo? Dyk jen záříš!“ Je mi do breku. Po třech letech se zřizovatel školy, Arcibiskupství pražské, zachovalo k dr. Květě Neradové hanebně, podrazili ji i lidi, který na školu jako profesory dostala. Musela pryč ona, odešel jsem i já.

Ale nic z těch let jen tak nevyšumělo, kdepak. Ty krásný večery otázek, odpovědí a věčnejch pochyb nám nikdo neveme. Předevčírem mi přišel e-mail od jemňounký zrzky Báry Srnkový, která odjela do Skotska, kde napřed myla nádobí, v květnu končí v Edinburghu studia psychologie: „Františku, ty žiješ! No to je úžasný! Prosím tě, tady je děsná kosa, u vás na tuty taky. Nechceš, abych ti upletla čepici? Fakt to umim. A černou, pěkně nahrubo, jak to máš rád!“

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Umění říkat ne

Důležitější než techniky je jasný záměr, se kterým k odmítnutí přistupujeme.

29 min

Otevřít audio sekci
Život s diagnózou
Seriál

Autor se od roku 1995 léčí s těžkou maniodepresivní psychózou. Pro Psychologii.cz píše o svých zkušenostech.

František Růžička

  • Zdraví