Online přednáška: Okno do nebe
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Pět rad od kouče

Novoroční předsevzetí… Jejich splnění vyžaduje přípravu, plán, systém a vůli vytrvat.

Mirka Čejková

Mirka Čejková

28. 12. 2010

Nový rok. Magické datum, slova plná očekávání. Pokud se nám ten „starý“ nevyvedl, bude ten „nový“ úplně jiný, samozřejmě lepší – a o to se hravě sami postaráme. Jako mávnutím kouzelného proutku se změníme my i všechno kolem nás. Stačí se jen probudit po prohýřené silvestrovské noci a vyskočit do nového roku se seznamem novoročních předsevzetí. Ale funguje to?

Odpověď nejspíš znáte stejně dobře jako miliony lidí po celém světě, kteří to každoročně zkoušejí znovu a znovu, aby si o měsíc později uvědomili, že to zase nevyšlo.

Někdo nad dobrým úmyslem bezstarostně mávne rukou, jiný se cítí provinile, že selhal, ale jen jeden z deseti v rámci novoročních předsevzetí ve svém životě skutečně něco změní. Pojďme si říct, čím to, že většina z nás svá předsevzetí nesplní, a jak to udělat, aby naše šance na úspěch byly letos o něco vyšší.

Několik tipů jak uspět

Jedním z důvodů, proč nám to nevyjde, je samotný způsob, jak si změnu naordinujeme. Většinou se rozhodneme rychle a bez rozmýšlení. Prvního ledna je prostě hezké datum, a tak přestanu kouřit, usmířím se s tchyní, konečně se naučím anglicky, budu mít víc času na děti, posílím triceps, budu milá, trpělivý, zábavná, pořádný…

Jenže změna nenastane lusknutím prstů. Je to proces, který si zaslouží naši pozornost, přípravu, plán, systém postupných kroků a vůli vytrvat. Jinak jen mrháme energií.

Další problém je samotné přání. Je v zásadě úplně jedno, co se na našem seznamu předsevzetí ocitne. Důležité je, jak se to tam dostalo. Základní otázka, kterou bychom si měli položit tedy zní: Opravdu to chci? 

Je veliký rozdíl mezi tím, co skutečně chceme, a co si z jakýchkoliv důvodů myslíme, že by bylo dobré nebo rozumné. Takže pokud nemáme nějaký opravdu silný důvod, silnou vnitřní motivaci, dopadne to s naším předsevzetím nejspíš zase bledě. Tu cigaretu si nakonec stejně zapálíme, z oběda u tchyně se vymluvíme a práce bude zase důležitější než pohádka na dobrou noc.

Šance na úspěch je mnohem vyšší, když uvnitř cítíme, že to opravdu pro sebe chceme udělat. Řekněme, že si třeba konečně chceme zlepšit tu sto let zakonzervovanou školní angličtinu. Pak, stejně jako v ostatních případech, musíme udělat několik věcí:

1. Být konkrétní, pokud jde o cíl
Místo dvou slov v seznamu předsevzetí je důležité pojmenovat si, co zlepšení angličtiny pro nás konkrétně znamená. Chceme mluvit gramaticky správně? Nebo chceme rozumět filmům? Nebo chceme mluvit sice s chybami, ale zato o všem? Chceme sami zvládat obchodní korespondenci, chceme certifikát mezinárodně uznávané zkoušky? Jak vidíte, možností je hodně a zlepšení znamená pro každého něco jiného. Když si uděláme jasno, jaká je ta naše představa zlepšení, tak jsme si vlastně stanovili cíl.

2. Být realističtí a říct si na rovinu, jak na tom jsme právě teď
Víme už, kam se chceme dostat, ale je třeba si uvědomit, kde jsme schopni začít. V našem případě to znamená, na jaké úrovni je reálně naše angličtina právě teď. Oprašujeme-li po letech tu školní, pak cíl stát se do roka tlumočníkem není až tak reálný jako cíl přečíst si časopis a popovídat si s kamarádem. Znamená to, že cíle, které si dáváme, mají být reálné. Samozřejmě i na tlumočníkovi můžeme trvat, ale pak je dobré počítat s tím, že toho nedosáhnu naráz, a stanovit si postupné kroky a realistický časový plán.

3. Ujasnit si možnosti a vybrat tu svou
K cíli vede mnoho cest, ale my si musíme najít tu svou.  Někdo bude chtít navštěvovat kurz s českým lektorem, jiný se bude scházet v kavárně s rodilým mluvčím. Někdo se rozhodne studovat v zahraničí, jiný bude preferovat webové konference. Možností je mnoho, ale jen jedna je pro nás ta pravá.

4. Dát si termín
Říká se, že cíle jsou sny s termínem splnění. Pokud tedy chceme dodržet svoje předsevzetí, měli bychom si stanovit i konkrétní čas. Určit datum, kdy se zastavíme a posoudíme, jak jsme na tom a jestli se nám to tentokrát povedlo.

5. Začít a vytrvat
Někdo je rád sám voják v poli, jiný potřebuje podporu. Pokud myslíme svá předsevzetí vážně, je dobré vzít si na pomoc někoho z rodiny nebo kamarádů, komu řekneme, co plánujeme. Bude vystupovat v roli našeho druhého „svědomí“, bude nás kontrolovat, podporovat a pomáhat, abychom vytrvali.

A jestli vám snad tohle všechno přijde zbytečně složité a nechcete se do toho pouštět sami, pak si hezky užijte Silvestra, rozkoukejte se pomalu v novém roce, sepište si svoje sny a pak si najměte kouče.

Shora uvedené není nic víc a nic míň než náznak systému, jak zmapovat situaci, kterou chci změnit, a jak změnu uskutečnit. Je to ale jen jakási první pomoc. Tou profesionální může být právě spolupráce s koučem, který vám pomůže ujasnit si, co přesně chcete, a přejít pak přes překážky k cíli rychleji a efektivněji, než byste se tam trmáceli sami.

Hodně štěstí v novém roce!  A nezapomeňte, že změnu k lepšímu si můžete nadělit kdykoliv.