Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Pevné objetí pro Václava Klause

Nereagujme na silná slova se zaťatými pěstmi. Věnujme jim pochopení, jako to umí psychologové.

Ze seriálu: Psycho

V případě zvolení knížete budu uvažovat o emigraci, svěřil se Václav Klaus v esemesce “člověku rodu ženského”, jak později specifikoval osobu, která zprávu pustila do médií.

Existuje ustálené pravidlo, že na každou akci mocného vladaře připadá mnohonásobně více reakcí od různě naladěných poddaných. Nastiňme si některé případné reakce, které vzbudí toto prohlášení v řadách psychologů a dalších lidí působících v pomáhajících profesích.

Vzdor dítěte

První skupina odborníků uvidí v Klausovi malé vzdorovité dítě, které vlastně neví, co říká, ale potřebuje ukázat, že je. Jejich odpovědí na prezidentova slova bude prekopovské objetí, a tak může Václav Klaus po volbách narazit na davy lidí vyčkávající na něho před Pražským hradem s otevřenou náručí.

Podpora v těžkém období

Druhá skupina ho může vnímat jako puberťáka, o kterém narozdíl od malého batolátka všichni vědí, ale který se cítí nepochopen. Aby mu pomohli, budou mu zastánci tohoto názoru psát dopisy s jednoduchým poselstvím: „I když to v tomto těžkém období vůbec necítíš, máme tě stále rádi.“

Do bačkor ne!

Třetí skupina bude vnímat souhru nešťastných okolností (odchod z prezidentského postu, hrozbu nasazení papučí…) a přisoudí prezidentovi problém s odchodem do ústraní. Klaus má problém vyrovnat se s vědomím, že již není po profesionální stránce potřebný jako dřív. Tato skupina odborníků prezidentovi navrhne, aby se inspiroval u svého předchůdce a s tématem odcházení se vyrovnal nějakou pěknou knížkou na rozloučenou.

Přiznat si problém

Čtvrtá skupina psychologů a psychiatrů si již dávno našla v Klausově chování minimálně pět příznaků narcistické poruchy osobnosti (kód F60.8) a v čekárnách vyčlenila jednu židli speciálně pro případ, že by jako průměrný klient s touto diagnózou chtěl řešit problémy, které mu způsobuje vnější svět.

Ostatní vezmou prezidentovo prohlášení jako výzvu a začnou se sdružovat na facebookové stránce, která bude ve svém popisu slibovat, že pokud na Hrad zvolíme knížete, Klaus emigruje a my se ho konečně zbavíme.

Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí