Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Pevné objetí pro Václava Klause

Nereagujme na silná slova se zaťatými pěstmi. Věnujme jim pochopení, jako to umí psychologové.

Ze seriálu: Psycho

V případě zvolení knížete budu uvažovat o emigraci, svěřil se Václav Klaus v esemesce “člověku rodu ženského”, jak později specifikoval osobu, která zprávu pustila do médií.

Existuje ustálené pravidlo, že na každou akci mocného vladaře připadá mnohonásobně více reakcí od různě naladěných poddaných. Nastiňme si některé případné reakce, které vzbudí toto prohlášení v řadách psychologů a dalších lidí působících v pomáhajících profesích.

Vzdor dítěte

První skupina odborníků uvidí v Klausovi malé vzdorovité dítě, které vlastně neví, co říká, ale potřebuje ukázat, že je. Jejich odpovědí na prezidentova slova bude prekopovské objetí, a tak může Václav Klaus po volbách narazit na davy lidí vyčkávající na něho před Pražským hradem s otevřenou náručí.

Podpora v těžkém období

Druhá skupina ho může vnímat jako puberťáka, o kterém narozdíl od malého batolátka všichni vědí, ale který se cítí nepochopen. Aby mu pomohli, budou mu zastánci tohoto názoru psát dopisy s jednoduchým poselstvím: „I když to v tomto těžkém období vůbec necítíš, máme tě stále rádi.“

Do bačkor ne!

Třetí skupina bude vnímat souhru nešťastných okolností (odchod z prezidentského postu, hrozbu nasazení papučí…) a přisoudí prezidentovi problém s odchodem do ústraní. Klaus má problém vyrovnat se s vědomím, že již není po profesionální stránce potřebný jako dřív. Tato skupina odborníků prezidentovi navrhne, aby se inspiroval u svého předchůdce a s tématem odcházení se vyrovnal nějakou pěknou knížkou na rozloučenou.

Přiznat si problém

Čtvrtá skupina psychologů a psychiatrů si již dávno našla v Klausově chování minimálně pět příznaků narcistické poruchy osobnosti (kód F60.8) a v čekárnách vyčlenila jednu židli speciálně pro případ, že by jako průměrný klient s touto diagnózou chtěl řešit problémy, které mu způsobuje vnější svět.

Ostatní vezmou prezidentovo prohlášení jako výzvu a začnou se sdružovat na facebookové stránce, která bude ve svém popisu slibovat, že pokud na Hrad zvolíme knížete, Klaus emigruje a my se ho konečně zbavíme.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Citový hlad

Snaží se zaplnit prázdnotu jídlem, které hned vyvrhují. Potřebují totiž něco úplně jiného.

13 min

Práce nad hlavu

Úkoly se kupí, vaše mysl těká od jednoho k druhému, napětí narůstá. Jak se zklidnit …

11 min

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Štěstí