Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Pod pokličkou

Kritické komentáře k mým odpovědím v poradně mě inspirují k úvahám, jak být lepší terapeut.

Občas odpovídám v rubrice Příběhy čtenářů a kladu si otázky, jak by odpovědi odborníka měly vypadat, co ještě by mohlo čtenářům pomoci. Rozhodla jsem se poodhalit část zákulisí a poptat se čtenářů, jak by si oni představovali dobrou odpověď.

Každý dotaz vnímám jako naprosto jedinečný - a především příliš stručný, aby bylo možné jednoduše nabídnout řešení. To nejlepší řešení, za kterým si bude klient stát, totiž napadne většinou právě jen člověka, kterého se týká. Terapeut ho může jen doprovázet při hledání vlastní jedinečné cesty a sem tam podat ruku nebo se sehnout pro větvičku na pěšince společné cesty.

Klienty, od nichž mám pouze pár vět v dotazu, nesmím poškodit. Co když klient poslechne "radu", třeba se vzbouří se a udělá krok, kterého bude litovat a který bude mít dalekosáhlé následky? Kdo je pak odpovědný za škody?

Vnímám všechno dobré, co se dosud klient pokusil udělat, co se mu povedlo nebo co už ví, že se jistě nepovedlo. Tazatele se snažím vždy ocenit a podpořit.

Bez společného počátku není společná přítomnost ani budoucnost.

Používám techniku společného jmenovatele: co je to, co má klient společné s ostatními členy jeho rodiny a společenství? Na tom se s nimi snáze domluví a je možné pokračovat v nějaké společné nebo samostatné budoucnosti. Bez společného počátku není společná přítomnost ani budoucnost.

Technika přerámování

Z technik komunikace je známá technika pozitivního přerámování, kdy věci, které na druhém vnímáme jako negativní, se pokusíme vnímat/přerámovat, aby byly vnímány pozitivní (parter mě prudí – chce pro nás jenom to nejdokonalejší, je náročný).

Tak dáme druhému možnost, jak v situaci obstát a nebýt již na počátku poraženým, zahnaným do kouta vzájemné komunikace. Aby namísto hledání společného řešení nemusel usilovat o navrácení vlastní cti a důstojnosti.

Když si odpověď přečtou náhodou lidé, o nichž je v textu řeč, nebo člověk s podobným pohledem na svět, měli by si říci, že v odpovědi sice možná není zcela zohledněn jejich pohled, ale že se s terapeuty docela dá mluvit. A třeba někdy budou ochotni jít do terapie za cílem upravení vztahů.

Někdy je možné použít známý komunikační sendwich – ocenění, do toho vložit sdělení toho, co se nám nelíbí, a pro jistotu "zasendwichovat" opět oceněním.

Využívejte celý web.

Předplatné

Také by nemělo chybět pár slov o vnímání a snad i interpretaci životní situace, které povzbudí člověka v bádání po krajinách vlastní psýché a povzbudí k dobrodružství objevování neznámého. A v neposlední řadě inspirovat vznik nového vyprávění příběhu o jiném člověku, který podobnou situaci dokázal překonat, naučil se, zvládl.

Také chci podpořit cestu sebepoznání, uznání svých vlastních stránek osobnosti a kultivovat dialog se sebou samým a s lidmi z blízkého okolí, zapojit do řešení další členy rodinného systému.

Co si myslíte vy, jak by měly odpovědi odborníků vypadat, co by v nich nemělo chybět?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Toxické aktivity

Všímejte si, co vaše mysl dělá, když jí není dobře.

9 min

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Otevřít audio sekci