Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Bez trávy je můj život prázdný: Nezoufejte, naplnění časem přijde.

Dobrý den, trávu jsem pravidelně kouřil od 15 let, posledních 5 let každý den více než gra…

Tereza Zahrádková 22. 10. 2014

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

trávu jsem pravidelně kouřil od 15 let, posledních 5 let každý den více než gram. Teď je mi 24 a nehulím už skoro 5 měsíců. První 2 měsíce jsem pozoroval zlepšení každý den. Opĕt se mi zdály sny, lépe jsem usínal i vstával a začal jsem opět pravidelně jíst.

Pak se ale vše zastavilo a uvědomil jsem si, že můj život je úplně prázdný, chybí mi seberealizace. Problém je, že se nedokážu pro nic nadchnout. Snažil jsem se sportovat, zkoušel jsem různé kreativní činnosti, ale vše je pro mě ubíjející a neudržím si počáteční při zkoušení nové činnosti motivaci, která byla z počátku až obsesivní.

Nyní mám opět problémy se spánkem a mám naprosto šílené sny o tom, jak někdo zabíjí mě nebo naopak. Absolvoval jsem i psychoterapii, která mi dočasně dala energii pro to, abych se s tím snažil něco dělat. To ale po několikerém neúspěchu přešlo do letargie a odevzdanosti.

Nyní jen chodím do práce, která je fajn, ale po práci jen sedím, jím a pasivně sleduji, co mi televize nabídne. Nevím, jak nastalou situaci řešit. Vím, že je to jen na mně, a tím jsem frustrován ještě více. Poslední dobou se často přistihnu při myšlence, že bych opět začal hulit a pěstovat, protože to mi poskytovalo jak koníček, tak určitou míru duševního klidu. Na druhou stranu by bylo fajn to zvládnout bez trávy.

Budu rád za jakoukoli radu, přičemž rád zodpovím i doplňující otázky. Děkuji.

Jakub

Názor odborníka


Milý Jakube, 

jak sám píšete, trávu jste kouřil devět let. Každá droga není jen o dočasném prožitku, ale o celkovém životním stylu. V době užívání nepotřebujete žádné zájmy ani jinou seberealizaci, protože hodně času trávíte sháněním drogy, jejím užíváním, pěstováním apod. Zbytek volného času sdílíte kouřením či užíváním drogy s přáteli. Možná jste byl výjimka, ale tohle je nejčastější popis uživatelů drog.

Ano, jedna věc je přestat, to je první krok. S čím ale uživatelé již často nepočítají, je uvědomění, že nestačí jen přestat, ale změní se jim celý smysl života. Často se začnou bavit s jinými přáteli, začínají si uvědomovat, že jim zcela chybí smysluplné trávení volného času, nemají žádné zájmy, které by je naplňovaly, chybí jim naplnění v práci. Ať už se jedná o lehké nebo tvrdé drogy, život člověka, který drogu pravidelně užívá, se v podstatě zastaví. Až po zvládnutí abstinence nastává delší období, kdy se budete učit poznat sám sebe, zvyšovat svou motivaci a vůli.

Mnozí ex uživatelé zažívají delší dobu i velké pocity vnitřní prázdnoty, necítí, že je jejich život naplněn. Naplnění si teprve musejí najít a to trvá delší dobu, proto nezoufejte, když se po pěti měsících cítíte tak, jak popisujete. Užívání marihuany si vybírá svou daň. Udělal jste první skvělý krok, že jste přestal marihuanu užívat. Zkuste vyhledat psychologa pracující s klienty, kteří dlohodobě užívali lehké či tvrdé drogy. Za mě doporučuji Centrum následné péče Drop In, kde s takovými lidmi pracují. 

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.