Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Blok v kontaktu s lidmi

Když vezmete aktivitu do svých rukou, nebudete muset čekat, s čím kdo přijde.

Tereza Zahrádková 14. 6. 2016

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den, už několik let mám obrovské problémy s komunikací (především se spolužáky – současnými i bývalými). Na základě jistých zkušeností z dětství jsem o sobě mívala velmi nízké mínění, cítila jsem se méněcenná, ale tohle jsem si myslím s pomocí rodičů už v sobě vyřešila. Sama už přesně nevím, jak moje problémy s komunikací vznikly, nicméně to ani není předmětem mého dotazu.

Vlastně můj jediný problém je ten, jak si napravit dobré jméno u lidí, kteří mě znají. Nikomu jsem nijak neublížila, jenom jsem prostě nemluvila. S kamarádkami už nejsem v kontaktu.

Už mám zkušenost s tím, že když se cítím dobře (věnuji se svým zálibám a jsem celkově spokojená), dokážu se uvolnit a komunikace mi problém nedělá. Jenomže ostatní jsou strašně překvapení, když se s nimi začnu bavit. Rozumím tomu, nejsou zvyklí, že mluvím. Ale nemám už sílu na to pozorovat překvapené pohledy a tím pádem dělám všechno pro to, aby mě to k mluvení ani nelákalo (snažím se nebýt spokojená a uvolněná).

Vím, že to zní absurdně, ale jsem úplně zablokovaná. Potřebuji se bavit s lidmi, chybí mi to, jenom nevím, jak to mám při tomhle všem udělat. Vůbec si nevěřím, pořád čekám nějaký problém, a když žádný nepřichází, tak si ho vymyslím v hlavě. Jsem vězněm svých myšlenek.

Čekají mě ve škole státnice a bojím se, že se na ně s tímhle stavem mysli nezvládnu naučit. Dokázali byste mi prosím poradit, jak prolomit tento psychický blok? Budu ráda za jakoukoliv radu.

Eva, 23 let

Názor odborníka

Milá Evo,

zdá se, že jste zvítězila nad svým problémem s nemluvností a nyní vás čeká ještě jedna zkouška: udržet si svůj nový postoj. Lidé na vás reagují a vyptávají se s podivem na stále stejné věci ohledně vaší komunikace. Chápu, že je vám takový postoj druhých k vám nepříjemný a nejraději byste se znovu schovala do ulity „nemluvení“.

Vaše „nemluvení“ mohlo být pro vás určitým bezpečím. Protože mluvení s druhými s sebou zároveň přináší i reakce druhých lidí. To spolu velmi úzce souvisí. Možná je to právě ta zkouška, kterou si nyní máte projít, abyste své potíže v komunikaci mohla uzavřít.

Zvládla jste první část – MLUVIT, a nyní se učíte čelit REAKCÍM. Momentálně mají podobu překvapení a dotěrných otázek. Jindy mohou přijít ve formě konfliktů či kritiky. To všechno máme za úkol v komunikaci zvládnout. Na druhou stranu sdílení s druhými také přináší zájem, podporu a pochopení. Necítíme se pak sami.

28. dubna. – 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Sama dobře víte, že řešením určitě není žít opět nespokojeně a neuvolněně, abyste nemusela komunikovat. Naopak, polovinu práce již máte za sebou. Vždy, když projdeme nějakou změnou, změní se i reakce našeho okolí. To se teď děje i vám.

Přestože vám otázky spolužáků nejsou příjemné, projevují vám tím i určitý zájem. Zajímá je, že nyní mluvíte a proč jste nemluvila. Míra otevřenosti směrem k nim je ale na vás. Jen vy si korigujete, co jim chcete sdělit a co už ne.

V žádném případě ale nejde o nějakou „nápravu“ směrem ke spolužákům. Nemusíte si u lidí nic napravovat, nedělala jste nic špatně, prostě jste jen nemluvila. Nezáleží na tom, co si spolužáci myslí.

Jde o to, abyste mohla uvolněně komunikovat a žít spokojeně. Pokud se budete příliš řídit tím, co si o vás druzí myslí, bude vás to nadále blokovat. Zároveň si tím posilujete i své sebevědomí. Můžete si nyní dokázat, že neustoupíte a svůj cíl směrem k uvolněné komunikaci zvládnete.

Pokud chceme dosáhnout nějaké změny, často nám život předloží ještě několik zkoušek, aby si ověřil, zda o změnu skutečně stojíme. Pokud se nezalekneme a překonáme strachy a nepříjemnosti, přichází odměna. Pocit síly, sebevědomí a uvolnění. Cítíme se šťastní, že jsme naše potíže překonali.

Zkuste to nevzdávat, jste již kousek od zdravé komunikace a zdravějšího sebevědomí.

Pokud byste se cítila v ohrožení a bála se kdykoli promluvit, aby nepřišla od spolužáků nečekaná reakce, vezměte situaci do svých rukou. Obejděte každého spolužáka, o kterého v komunikaci stojíte, a sama mu krátce vysvětlete, že byste si ráda více povídala, ale nedělají vám dobře překvapené reakce. Pak již nebudete v pasivní roli jen očekávat reakci, ale preventivně si zajistíte se spolužáky v této záležitosti jasno.

Využívejte celý web.

Předplatné

Věřím, že vše zvládnete

Tereza Zahrádková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.