Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Bývalý milenec v práci: Společně situaci uzavřete, ale bez výčitek.

Dobrý den, minulý rok jsem zhruba od zimy do léta prožila románek na pracovišti. Nejednalo…

Vít Šrámek 30. 1. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

minulý rok jsem zhruba od zimy do léta prožila románek na pracovišti. Nejednalo se o typický vztah za účelem sexuálního povyražení, ale spíše (a možná i bohužel) to bylo docela hlubší citové sblížení, velká zamilovanost. Jistě je důležité zdůraznit, že jsem vdaná a on ženatý.

Náš vztah se nám nepodařilo utajit, dozvěděli se to oba naši partneři, což přivolalo velkou vlnu výčitek, obviňování doma i mezi námi dvěma. Obviňoval mě, že jsem ho svedla. Přitom on byl ten, kdo mě neustále nadbíhal, přemlouval mě i k sexu a ke vztahu. Vím, že na tom taky nesu vinu, ale ten, od koho to celé vzešlo, byl bezpochyby on. Ale neumí a nechce to přiznat.

Skončilo to tak, že  jsme to s manželem horko těžko dali dohromady a začli znovu. Něco podobného už nechcem NIKDY zažít. Ten muž z práce je mi lhostejný, já jemu taky, ale bohužel tady cítím něco mnohem negativnějšího – myslím, že mě po této aféře a hlavně po tom, co jsem mu dle jeho slov „udělala ze života peklo“, nenávidí. Byly i doby, kdy jsem se bála chodit večer sama domů z práce, aby mě někde neodchytl a nezmlátil apod.

Teď po nějaké době se už nebojím, ale stále je těžké ho potkávat v práci, mluvit na jednání v jeho přítomnosti, něco s ním projednávat.

Poraďte mi prosím, jak se s touto situací vyrovnat. Práci nechci ztratit, baví mě a mám ji ráda.

Děkuji.

Krista

Názor odborníka


Milá Kristo,

děkujeme, že jste se Psychologii.cz svěřila se svým příběhem. Z popisu je patrné, že je váš bývalý románek s kolegou stále plný hlubokých emocí.
 
Předně je potřeba si uvědomit, že to, co se stalo, se nedá vzít zpět. Druhým neoddiskutovatelným faktem je, že k tomu, aby vznikl vztah, je vždy zapotřebí vůle obou zúčastněných. Ať vyslal první signál kdokoliv, šli jste do toho oba. Proč tyto dvě poměrně jasná fakta uvádím? Z vašeho popisu současného stavu je vidět, že váš vztah nebyl stále ještě řádně ukončen, a proto je zde pořád tolik emocí, tentokrát těch nechtěných, kdykoliv se s vašim kolegou setkáte.

Jak tedy váš mimomanželský vztah dotáhnout do konce? Můžete učinit následující:

Měli byste se s vaším kolegou sejít a o všem si promluvit. Vím, že se vám to jeví jako velmi těžké. Dokud se to ale nestane, stále to mezi vámi bude viset a bude vám to překážet na pracovišti a troufnu si říci, že i v manželství.

Během vašeho setkání je potřeba uznat svůj podíl na vzniklé situaci. A to ideálně oběma z vás. Říká se, že když na někoho ukazuji prstem, další tři prsty mé ruky ukazují na mne.

Dohodnout se na pravidlech, jak spolu budete v práci nadále komunikovat a spolupracovat. Možná, že váš kolega nebude ochoten se o uznání jeho přispění k vzniklé situaci bavit. Přesto byste se měla o tyto kroky pokusit alespoň vy sama za sebe. Nemůžeme přímo ovlivnit chování druhých. To můžeme pouze nepřímo, srze změnu v nás samotných.

Nejčistším řešením by pak bylo změnit zaměstnání. A to i v případě, že by váš kolega byl ochoten se s vámi domluvit na bodech uvedených výše. Jen tak by nedocházelo k žádným internakcím. Uvádíte sice, že svou práci nechcete ztratit. Ale vše, pro co se rozhodneme, má svou cenu. A i nyní platíte za své rozhodnutí jít do vztahu s kolegou. Jen vy víte, jak moc pro vás vaše práce znamená. Vaše rozhodnutí zůstat plně respektuji. Sama uvidíte, jak se budete v práci nadále cítit.

Píšete ale také, že jste s manželem dali váš vztah „horko těžko“ dohromady. Zkuste se tedy na fakt, že denně sdílíte stejné prostory s vaším bývalým milencem, podívat očima vašeho manžela. Možná vám tento pohled dá další perspektivu pro vaše rozhodování.

Jak již bylo řečeno, váš vztah vznikl oboustranně dobrovolně a jistě jste k tomu měli své (možná i vám oběma skryté) důvody. Nikomu ale neprospěje jej za sebou tahat jako kouli na noze. Mnohem užitečnější bude, když se ze svého příběhu poučíte.

Mnohdy mohou paradoxně takovéto románky svým způsobem pomoci prohloubit vztah s životním partnerem. Rozhodně vás tím nevyzývám k opakování. Využijte ale vzniklé situace k osobnímu růstu a k posílení vašeho vztahu s manželem.

Přeji hodně štěstí.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Vít Šrámek

Kouč, lektor a poradce osobního rozvoje

www.leadershipcoach.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.