Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Nervozita při komunikaci: Vy sama víte nejlépe, jak dosáhnout změny.

Dobrý den. Od dětství mám problém s komunikací s lidmi. Na ZŠ jsem měla od první do deváté…

Milena Židlická 24. 2. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den.

Od dětství mám problém s komunikací s lidmi. Na ZŠ jsem měla od první do deváté třídy problémy se spolužáky, kteří mě neustále zesměšňovali, nadávali. Učitelé to neřešili, rodiče mi radili, ať si toho nevšímám. Snažila jsem se, ale úplně nevšímat si toho není možné. Kamarády jsem téměř neměla.

Na střední škole se situace zlepšila. Pár kamarádek jsem si našla, problémy se spolužáky už jsem neměla. Na vysoké škole jsem si kamarády najít nedokázala, ale tolik už jsem je nepotřebovala. Našla jsem si pár kamarádů přes internet, nakonec i svého přítele. Jsem v posledním ročníku na vysoké škole a přemýšlím, co mě čeká dál. Když už přijde na věc a mám s někým mluvit, tak vůbec nevím o čem.

Necítím se dobře, když musím s někým komunikovat, často se přeřeknu, skoro až koktám. Ani v rodině toho moc nenamluvím. Když někam telefonuji, musím si předem napsat, co chci říct a v místnosti musím být sama. Když jsem nervozní, klepou se mi někdy ruce. Často si musím s něčím hrát, to mě trochu uklidňuje. Prezentace ve škole nebo i zkoušky pro mě bývají doslova peklo.

Až budu shánět práci, říkám si, jestli nějakou vůbec seženu. Co bych chtěla dělat není tak úplně v oboru, který jsem vystudovala nebo studuji. U většiny pracovních nabídek je uvedena jako jeden z požadavků komunikativnost, ať už je ta pozice jakákoliv. Jak mám udělat nějaký dojem při pohovoru, když mívám problémy např. u zkoušek nebo vlastně kdykoliv s někým mluvím?

Martina

Názor odborníka


Milá Martino,

vaši situaci je možné řešit z více úhlů, záleží na tom, kdo se ho ujme s cílem podat vám pomocnou ruku či dodat podporu. Pokud byste zašla za odborníkem na komunikaci, případně za poradcem, nejspíše by vám doporučil kurz ke zvýšení asertivity nebo výcvik komunikačních dovedností. V případě, že byste zvolila návštěvu terapeuta, pravděpodobně by se zaměřil na vaše zkušenosti a zážitky z minulosti a řešil by s vámi, proč a za jakých podmínek jste udělala to či ono a jak to souvisí s tím, co prožíváte a co děláte nyní.

Vzhledem k tomu, že mojí profesí je koučink, dovolím si vám navrhnout řešení, které z této rozvojové osobnostní metody vychází. Podle toho, co píšete, jste vzdělaná mladá dáma, která se blíží k úspěšnému ukončení vysokoškolského studia a která ví, co chce. Jednoduše řečeno chcete projít změnou, která vás dovede k vašemu cíli. Tímto cílem je dobrá prezentace před kolegy, u zkoušek a při pohovoru a nabytí klidu při jednání s lidmi obecně.

Jak se k tomuto cíli dostanete, víte jen vy sama. Žádný lékař či poradce neví přesně, jak to máte udělat, abyste dosáhla změny. Mohou vám navrhnout osvědčené postupy, mohou vám doporučit, co se obvykle v takových situacích dělá. Bohužel jsou to však návrhy někoho jiného a vy je nemusíte přijmout za své. Jistě jste zažila rady svých kamarádek nebo známých jak a co máte dělat, abyste nebyla nervózní. Určitě jste si na internetu přečetla, jak si připravit skvělou prezentaci. Něco jiného je však o tom poslouchat nebo číst a něco jiného je to udělat, když je to potřeba nebo když se to očekává.

Prostřednictvím koučinku si odpovíte na spoustu věcí, které si nyní neuvědomujete a přitom které jsou v souvislosti s vaší změnou velice důležité. Tím, že si na ně přijdete sama, nikdy je nezapomenete a budou pro vás naprosto přirozené. Proto je pak budete dělat nejen ve chvílích, kdy se to očekává, ale stanou se prostě vaší součástí. Dosaženou změnou nabudete sebejistoty, klidu a rovnováhy. Změny ve vašem jednání však nedosáhnete přes noc. Čekala by vás cesta, která souvisí se změnou vašeho myšlení, ale na které máte vedle sebe někoho, kdo vás podporuje a důvěřuje vám v tom, že se opravdu k vašemu cíli dostanete.

Přeji vám, aby rozhodnutí, koho oslovit o pomoc či podporu – poradce, lékaře či kouče, bylo rychlé a přineslo vám užitek a spokojenost.

Milena – profesionální kouč
členka Mezinárodní federace koučů
 

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Milena Židlická

Certifikovaný kouč, mentor

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.