Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Jak se mám naučit dobře mluvit? Nepodceňujte přípravu a drilování.

Dobrý den, mám určité problémy v komunikaci s lidmi. Úspěšně jsem překonala extrémní t…

Vít Šrámek 9. 7. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

mám určité problémy v komunikaci s lidmi.

Úspěšně jsem překonala extrémní trému, kterou jsem roky trpěla (jsem schopná promluvit i před plným sálem bez nepříjemných pocitů, nepočítaje mírnou nervozitu).

Mám však dojem, že podstata záležitosti leží v nedostatečně rozvinuté dovednosti řeči, a já nevím, kde a jak ji začít rozvíjet.

Mými problémy jsou především neschopnost srozumitelně a jednoduše vyjádřit myšlenku a nalézt k tomu účelu rychle vhodná slova. Vyrůstala jsem prakticky izolovaná od vrstevníků (v jistou dobu bych své obavy přirovnala až k sociální fóbii), jsem zvyklá hodně bývat sama a třeba celé dny nepromluvit s živou duší.

Ačkoliv si společnost užívám a mám nyní už poměrně dost přátel, stále jsem spíše ten, co poslouchá a sama od sebe kontakt nevyhledám. Došla jsem k závěru, že se jedná především o zvyk. Nezdá se mi, že bych byla založením samotář, přesto život v soukromí mé vlastní hlavy považuji za neméně zajímavý než život společenský.

Nicméně mé problémy s komunikací mi velice překáží. Zjišťuji totiž, že pro to, čemu se chci věnovat, umění řeči ovládnout potřebuji. Nedomnívám se, že je pro mě už možné jakkoliv snadno si tuto dovednost osvojit přirozeně. Přesto nevím, kde hledat a jak se učit.

Kam byste mě mohli nasměrovat, prosím?

Lilly

Názor odborníka


Vážená Lilly,

na základě textu vašeho dotazu se domnívám, že to nejtěžší jste již zvládla a já vám gratuluji. Postavit se před plný sál lidí a hovořit bývá často pro lidi velký oříšek. Oblast, na kterou se chcete zaměřit nyní, je spíše „technická“. Když budete věnovat dostatek času a energie práci na vašich komunikačních dovednostech, věřím, že brzy zaznamenáte posun požadovaným směrem.

K dosažení toho, abyste se byla schopna rychle a srozumitelně vyjádřit, je důležité dodržet tři zásady. Než se k nim dostaneme, je potřeba zmínit, že každá komunikace je jen natolik účinná, nakolik zasáhne příjemce – posluchače. Nyní zmíněné tři zásady:

  • Mluvte o tématu, kterému rozumíte.

  • Hovořte o tématech, která jsou zajímavá pro posluchače.

  • Příprava je klíč!

Jak se nejlépe připravit? Můžete zvolit jednoduchou osnovu. (Pozor! Žádné elaboráty na list A4! Pouze heslovitě.) Nabídnu vám jednu možnost:

  1. Připravte si úvodní větu. Musí zaujmout! Může to být i otázka, vtipná replika. Prostě cokoliv, čím zaujmete posluchače.

  2. Vlastní sdělení. Ideálně formou příběhu.

  3. Pointa! Ta musí být jako závěrečná mozartovská rána do bubnu. Často je dobré zopakovat to podstatné, co si má posluchač zapamatovat.

No a jak naložit s tím, abyste se naučila hovořit krátce a srozumitelně? Mám osobní zkušenost s drilováním prezentování za pomoci časomíry a případně kamery nebo diktafonu. Postupujte tak, že si připravíte řeč na jakékoliv téma dle výše uvedené osnovy. Pak na minutce nastavte čas na tři minuty. Spusťte svoji řeč i časomíru a 30 vteřin před koncem již směřujte k pointě. Cílem je, abyste řekla vše podstatné během daných třech minut. Čas vám nedovolí „větvit“ řeč (odbíhat od tématu) ani dlouze zvažovat slova a zbytečně se zasekávat. Mluvíte přece o tom, čemu rozumíte. Pouze následujte osnovu a vaše ústa již budou vědět, co má být řečeno.

Poté si můžete vlastní řeč poslechnout a posoudit, co zachováte a co byste příště chtěla ještě vylepšit.

Důležité je drilování: cvičení opakujte, dokud se nebudete cítit jistěji a dokud nebudete schopna hovořit tak, jak jste chtěla – tedy rychle a srozumitelně.

Věřím, že až toho dosáhnete, budete si komunikaci s jinými lidmi ještě více užívat.

S pozdravem,

Vít Šrámek

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Vít Šrámek

Kouč, lektor a poradce osobního rozvoje

www.leadershipcoach.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.