Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Jak se zbavit odporu k práci? Nejdůležitější je pevné odhodlání.

Dobrý den. Mám problém s pracovní morálkou. Vždycky jsem měla. Odjakživa jsem, jak se říká…

Vladimír Tuka 29. 5. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den.

Mám problém s pracovní morálkou. Vždycky jsem měla. Odjakživa jsem, jak se říká, „netáhlo“ nebo „nemakačenko“. Věčné dovolené, marodění s každým nesmyslem, zkrátka vyhýbání se práci.

Je nějaký způsob, jak se naučit pracovat? Jak se naučit netrávit v zaměstnání jen čas do konce? Byla jsem teď delší dobu doma a uvědomila si, že život bez práce prostě nemá smysl. Nejde jen o peníze, ale i o to, že si přijdu na světě zbytečná, pokud nepracuji.

Našla jsem si tedy novou práci, skvělou. Jsem v ní ale pár měsíců a už mám zase tendence být otrávená z toho, jak pořád trčím někde na dílně a nemám čas na všechno, co bych chtěla dělat. Z prvotního nadšení zbylo zase jen zbytečné běhání na WC a počítání času do konce. Vím, že takto to nejde a je na čase se nějak nakopnout, a proto mě napadlo, že byste mi třeba mohli poradit zde, jak na to. Jak se přepnout do pracovního módu, nemyslet na nic jiného, než na práci, a když jdu domů, přehodit se zase zpět do soukromého života? Nic jiného mě momentálně nenapadá, jak s tou nechutí k práci bojovat. Ale jde to vůbec?

Děkuji za případnou odpověď.

Michala

Názor odborníka


Vážená Michaelo,

 

na první pohled mne zaujala vaše upřímnost a otevřenost. Zdá se, že jste nabyla dost silného uvědomění si své situace i nepříjemných pocitů, které vzbuzuje.

 

Chcete změnu, píšete. Jak chápu, chcete změnu, která není pouhou výměnou letní garderoby za zimní, ale je zásadní, velmi hluboká. Zároveň vidím, že vnitřně v hloubi duše jste odhodlána takovou změnu provést a zejména vidíte její SMYSL: nepřipadat si na světě zbytečná. Máte i první (nebo četnější) zkušenost s provedením takové změny a z ní můžete čerpat zkušenosti pro její úspěšné zvládnutí. Tolik k tomu, jak jsem pochopil vaši situaci.

 

Michaelo, změna (jakkoliv hluboká) je náročná. Některá více a některé méně. Pro některé už máme vytvořeny způsoby zvládání. Jiné teprve čekají na jejich vytvoření. Co se mi ukazuje (a moderní věda i moudrost našich předků to potvrzují), že zásadní pro úspěšné zvládnutí změny je především jasné a pevné odhodlání. Tak, jak žiji a žil jsem dosud, už pro není mne přijatelné. Žel, tady se mnozí lidé zastaví a při pokusu o změnu často ztroskotají. Změna chce nejen odhodlání něco negovat, odmítnout, ale ona si žádá, abychom si udělali jasnou představu (vizi) o tom, co vlastně nahradí to, co se mi už v mém životě nelíbí. Kladu důraz na slovo JASNOU představu a podtrhuji, že čím jasnější a konkrétnější, tím lepší. Proč? Změna vyžaduje, abychom změnili v naší hlavě (mozku) vzorce, které vedou k situacím, které se už nám nelíbí (např. vyhýbání se práci).

28. dubna. – 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

 

Změnit tyto vzorce znamená pro náš mozek, vytvořit si vzorce nové (ty staré nelze jen tak prostě přepsat či vymazat). A to je pro mozek velmi namáhavé a náročné. Abychom mu to ulehčili a pomohli mu, potřebujeme mít naprosto jasno v tom, co chceme a vytvořit si také představu o tom, co konkrétně budeme dělat místo toho, co nechceme (např. vyhýbání se práci). To je váš druhý úkol: vymyslete si, co konkrétně budete dělat vždy, když se vám nabídne jakékoliv chování spojené s „vyhýbáním se práci“. To je vymyslet si „náhradní chování“.  Teď tedy víte, co konkrétně budete dělat (náhradní chování) a proč (jasná vize). 

 

A pak ten třetí krok (úkol) pro vás bude, co nejvíce a co nejčastěji poutat pozornosti na to nové, zejména kdykoliv, kdy budete mít nutkání jakokoliv se vyhnout práci, systematicky dělat to, co jste si předsevzala. Buďte připravena (a určitě už tu zkušenost máte), že ne vždy se vám podaří místo útěku na WC dělat, co jste si předsevzala. To je normální. Buďte k sobě vlídná a zároveň náročná v tom, že si vždy každou takovou situaci vyhodnotíte a zjistíte, co  bylo za tím, že jste sklouzla k původnímu chování (vyhýbání se práci). Určitě si všimnete něčeho, co vám příště pomůže odmítnout nechtěné chování a nahradit ho tím novým. Vždy když uspějete, zkuste pro sebe najít dobré slovo uznání a pochvaly. Oslavujte každý malý úspěch, abyste po čase mohla oslavovat vítězství.

 

Přeji vám, vážená Michaelo, hodně vůle, úspěchu a radosti na cestě změny.

Využívejte celý web.

Předplatné

 

Vladimír

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.