Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Jakmile vidím první úspěch, vzdám to: Co vám má přinést změna návyků?

Dobrý den, můj problém se týká úspěchů. Přistihla jsem se totiž při tom, že jakmile začnu …

Milena Židlická 7. 6. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

můj problém se týká úspěchů. Přistihla jsem se totiž při tom, že jakmile začnu vnímat první pokroky, podvědomě si asi řeknu, že už jsem udělala dost, a přestanu. Kvůli tomuto bloku nikdy nedosáhnu svého cíle a zase se navracím do starých kolejí.

Vím, že například návyk pravidelného cvičení si člověk vytvoří za přibližně 21 dnů. Já však po dvou týdnech nemám motivaci na zvládnutí následujícího týdne, abych byla na sebe trochu pyšná. Vždy v tom nejlepším přestanu. Zkoušela jsem tento moment překonat násilím, ale násilí k ničemu nevedlo. Proto se na vás obracím s velkou prosbou, jak to změnit.

Děkuji.

Martina

Názor odborníka


Dobrý den, milá Martino,

jakmile jsem přečetla váš dotaz, napadla mne otázka, nesjpíš pro vaši situaci ta zásadní. Co vlastně pro vás úspěch znamená? Co pod tímto slovem cítíte? Jak vůbec slovo úspěch vnímáte?

Ráda byste slyšela radu, jakou změnu máte udělat. Čeho se však změna, o které hovoříte, týká? Jaký užitek vám přinese návyk, který získáte za 21 dnů? Jestliže jste ztratila motivaci k jedné činnosti, k jaké činnosti motivaci máte? Co to je „to nejlepší“, kdy přestáváte se začatou činností?

Určitě si řeknete: „Mnoho otázek najednou.“ Ano, to máte pravdu. Odpovídám vám totiž otázkami, které jste si ještě nepoložila a které jestliže si na ně odpovíte, vám radu přinesou. Radu, kterou dostanete sama od sebe. A ta bude jistě ta nejlepší, protože je jen a jen vaše. Není od vašeho učitele či rodiče, ani od vaší přítelkyně či od psychologa, který vás nezná. 

A pyšná na sebe můžete být už nyní. Vždyť o sobě přemýšlíte a chcete se někam posunout. To mnoho lidí nedokáže.

Gratuluji vám a těším se na váš příští dopis, e-mail či zavolá
n
í. Milena

Milena Židlická

Certifikovaný kouč, mentor

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.