Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Jídlo jako trest za úspěch: Před čím vás přejídání může chránit?

Dobrý den, mám takový problém, domnívám se, že docela neobvyklý. Je mi 18 let. Musím upřím…

Tereza Zahrádková 5. 2. 2015

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

mám takový problém, domnívám se, že docela neobvyklý. Je mi 18 let. Musím upřímně říct, že se mi daří to, co si přeji. Mám skvělou rodinu, která mi dává spoustu lásky, úspěchy ve škole, ve sportu… a považuji se za šťastného člověka. Snažím se vždy dělat všechno na 100 %, jsem dost perfekcionistka.

Bohužel v moment, kdy cítím právě to „nekonečné štěstí“, radost z podařených věcí, mě většinou po pár dnech dostihne pocit, že si to vlastně nezasloužím, a musím se potrestat. Jídlem. Neskutečným způsobem se přejím, je mi špatně, mám na sebe vztek, špatně se mi spí, ale nemůžu si pomoct…

Nevím, jak z toho ven. Děsí mě, že budu tlustá a nebudu moct dělat vše, co mám ráda, a nebudu třeba jednou pro svého budoucího partnera atraktivní. Nedokážu si asi nějak podvědomě „přepnout“ v hlavě, že mám na úspěch právo, a užít si ho. Měli byste, prosím, nějakou radu? Děkuji.

Anonymka

Názor odborníka


Dobrý den, 

jsem ráda, že jste dostala odvahu se s dotazem svěřit a hledat odpovědi. Váš dotaz je krátký na určení hlubších souvislostí, ale myslím, že jste vystihla důležité body, ze kterých se již dá určit možnou pomoc.

Jak sama píšete, máte pocit, že si nezasloužíte úspěch a štěstí, a tak se za to následně trestáte přejídáním. To však situaci neřeší, protože poté začnete trpět strachem, že ztloustnete, a to ve vás vyvolává vztek na sebe samu. Dostáváte se tedy do kolotoče zažívání štěstí, následného přejídání, vzteku na sebe a úzkosti, že nad sebou ztrácíte kontrolu a že ztloustnete. Přejídání, kterým řešíte vaši úzkost, může značit začínající poruchu příjmu potravy. Ta začíná často právě ve vašem věku. Dívky při ní často trpí pocity, že si něco nezaslouží (lásku, úspěch, štěstí a jiné) a tuto úzkost tlumí právě přejídáním, trpí také strachem, že ztloustnou. 

Pokud se porucha příjmu potravy v životě člověka objeví, je zapotřebí jí řešit s odborníkem, a to nejlépe s psychologem, který se na léčbu PPP specializuje. Pokud tedy začínáte cítit, že vás tento problem začínají stahovat a že ztrácíte kontrolu nad sebou ohledně úzkosti a strachu z tloustnutí, neváhejte a vyhledejte odborníka.

To, co mne na vašem dotazu nejvíce zaujalo, bylo, že se považujete za člověka, kterému se daří dosahovat úspěchů, a že jste perfekcionistka. Na konci jste psala, že se bojíte, že ztloustnete a že vám to zabrání dělat vše, co byste ráda. Nemoc často bývá kompenzací něčeho, co samotný člověk u sebe v životě nezvládl. Když se tedy podíváte na vaše přejídání jako na něco, co si váš mozek vymyslel jako ochranu před něčím, co by to mohlo být? Proč by se vaše duše raději chtěla zabývat myšlenkami na strach ze ztloustnutí než na to, že zažila chvíli štěstí? Není něco, před čím byste se sama před sebou chtěla v nemoci schovat? Je to jen fantazie, ale zkuste se nad tím zamyslet. Těžko něco odhadovat takto na dálku.

Píšete, že jste perfekcionistka, zamyslete se tedy, jestli všechno, co děláte, děláte opravdu ráda, opravdu za sebe (ne že jen plníte očekávání druhých, abyste jim dělala radost). Jestli vše neděláte tak pilně a na 100 %, že vás to pak dostává do napětí apod. Zajímavé totiž je, jak moc trpíte strachem, že o ty vaše úspěchy a šťastný život přijdete. Kde se tedy bere ten strach? Kde je jeho základ?

K zamyšlení by tu bylo mnoho věcí, zkuste tedy nejlépe navštívit odborníka, který by s vámi celou záležitost probral hlouběji, a věřím, že pak najdete ty správné souvislosti, které vám pomouhou problém vyřešit.

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.