Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Má vůbec cenu studovat? Z nespokojenosti čerpejte energii na změnu.

Dobrý den, jsem studentem 2. ročníku VŠ, kterou jsem ale nikdy studovat nechtěl. Chtěl jse…

Vladimír Tuka 13. 3. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

jsem studentem 2. ročníku VŠ, kterou jsem ale nikdy studovat nechtěl. Chtěl jsem a chtěl bych dělat něco úplně jiného – v AČR, možná i u hasičů nebo PČR. Na to bych žádnou VŠ nepotřeboval.

Jenže kvůli krizi to teď dělat nejde. Nechci čekat, jestli jednou možná. Chtěl bych to hned teď, jenže situace v ČR nevypadá, že by se měla zlepšit. Chci mít jednou dobrou práci a mít se dobře. Vybral jsem si tedy obor, který jsem si myslel, že by mohl mít v budoucnu uplatnění (stavitelství).

Postupem času jsem ale zjistil, že to vlastně nemá ani cenu. Jít tam byla asi chyba. Měl jsem naprosto jiné představy o VŠ. Nelíbí se mi celý ten systém, že je to jenom o tom, odfláknout a opsat, co se dá. A hlavně mít zkoušku. VŠ chtějí mít co nejvíc žáků a na kvalitě nesejde – ale to tady nebudu rozebírat.

Bojím se toho, že až školu dodělám, stejně neseženu práci (odpovídající VŠ) a bude to úplně ztracených 4 nebo 6 let. A to fakt nevím, jak bych potom ustál. Pak na tom bude líp i pomocný kuchař s maturitou a ještě bude mít X let praxi.

Ze školy mám akorát deprese a každý den tam mi přijde zbytečný, i když se někdy najde i něco zajímavého, ale prostě nevím, co jiného bych měl dělat. Nechci svůj život jen tak proflákat, chci, aby měl nějaký smysl, nějaký cíl. Celý můj život mi přijde, že nikam nesměřuje.

Vím, že smyslem života není jen práce. Myslím si, že být štastný. Jenže jak? Jde tohle vůbec nějak řešit?

Děkuji

Honza

Názor odborníka


Dobrý den, Honzo,

z vašeho příběhu vyzařuje silný smutek a jistá bezradnost, co s rozhodnutím, které jste už udělal. Z toho, co popisujete, myslím, že vám rozumím, a připadá mi taková vnitřní reakce naprosto normální.

Připadá mi, že jste se (na čas) vzdálil svému já, sobě samému. Věřte, že to něco v různé podobě zažíváme nebo jsme zažili ve svém životě snad všichni. Co se nám v určitém okamžiku zdálo jako možné východisko ze situace, se ukazuje být při nejlepším ne zcela uspokojivé. Můžeme pak mít pocit, že jsme v pasti.

To je ta stinná stránka. Ta světlá stránka je, že se do takových situací dostáváme sami. A tak, jako jsme z vlastního rozhodnutí do ní vstoupili, z vlastního rozhodnutí z ní můžeme vystoupit a rozhodnout se pro to, co nám bude více po chuti, k srdci. Bereme si zpět naší moc nad naším životem.

Z toho, co vyprávíte, bych usuzoval, že jste se na cestu změny vypravil. Už to, že jste v sobě našel odvahu a popsal si, co cítíte, a navíc jste se rozhodl své pocity sdílet, se mi jeví jako možný začátek.

Nevím, co bude pokračovat. Jen vím, že vy jste ten, kdo to ví nebo může vědět. A když bude chtít, tak to v sobě najde. Jestli to bude hledání nového směru života nebo zkoumání toho, co je ve stávající situaci přínosné, o vás a pro vás, nebo něco úplně jiného, je nepodstatné.

Co ovšem, podle mého soudu, důležité je, je to, kam a jak zaměříte pozornost. Z prvotního uvědomění toho, co se nám v životě nelíbí, je vhodné čerpat energii k tomu, abychom si hledali představu o tom, jak vypadá nás život, který se nám líbí.

Pokud se vypravíte na cestu tohoto hledání, vřele doporučuji být k sobě vlídný, trpělivý a hledat tak dlouho, až budete mít v sobě naprosto jasno, až naleznete takové množství a hloubku detailu, která učiní vaši představu o všem ideálním životě tak lákovou a jasnou, že získáte dostatek energie, abyste se za ní vypravil.

Změna, byť je mentální, je náročná a stojí nás hodně energie. Proto je vhodné, abychom se vydali za takovou změnou, která za to stojí.

Poslední poznámka o smyslu života a práci. Rád bych sdílel sůj pohled na svět a nechám na vás, zda se s ním ztotožníte, či ne. Jsem toho názoru, že práce sice není vše, zároveň je velmi mnoho v našem životě. Podle mne je to jedna z největších příležitosti, jak dát světu okusit dary, se kterými jsme přišli na tento svět.

A pokud děláme to, co nás naplňuje, kdy máme pocit, že je to opravdu o nás, jsme v tom neotřesitelní a významně to ovlivňuje naše bytí…

Hodně zdaru, radosti a potěšení v hledání svého já a své cesty k němu,

Vladimír

Zveme vás na workshop Brain At WorkVladimírem Tukou, který se koná tento čtvrtek 14.3. v čase 18–21. Více info na Mindlab.cz.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.