Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Mám IQ 130, ale nic mě nebaví: Zkoušejte nové věci, svůj směr poznáte.

Dobrý den, je mi dvacet let. Několik na sobě nezávislých odborníků mi teď i v minulosti tv…

Vít Šrámek 2. 5. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

je mi dvacet let. Několik na sobě nezávislých odborníků mi teď i v minulosti tvrdilo, že se mé IQ pohybuje kolem čísla 130 a že mám obrovský potenciál.

Potíž je, že nemám nejmenší tušení, jak ho využívat. Nikdy jsem se nepovažoval za „chytřejšího“. Spíše naopak.

Školou jsem prolézal s odřenýma ušima. Neumím se na nic koncentrovat déle jak patnáct minut a žádná aktivita mě nedokáže zaujmout. Jednoduše se posledních deset let nudím.

Lidé v okolí se mi snažili ukazovat možnosti, ale i když jsem se sebevíc snažil, tak jsem v nich nikdy nenašel nic zajímavého, žádnou výzvu, takže mě rychle přestaly bavit. Později to úplně vzdali a nechali mě, ať se zabavím, jak chci. I já sám jsem samozřejmě zkoušel hledat, ale výsledek žádný. Nedávno mě ta nuda přestala bavit (jak ironické) a já si řekl, že chci změnu.

Na vás se obracím pro nový a nezávislý pohled na věc. Potřeboval bych vědět, jaký je podle vás nejlepší směr pro začátek. Jak se naučit soustředit. Pokud jsem opravdu tak chytrý, jak všichni tvrdí, tak jak se s tím naučit pracovat? Uvědomuji si, jak obtížnou otázku jsem nejspíše položil a jak těžko se bude z toho mála informací vymýšlet odpověď, ale pevně věřím, že mi dokážete poradit.

Děkuji za odpověď.

Martin

Názor odborníka


Zdravím vás, Martine,

děkuji za sdílení a dotaz. V první řadě bych rád komentoval téma inteligence. Vypůjčme si její definici z Wikipedia.org:„Inteligence je rozumová schopnost řešit nově vzniklé nebo obtížné situace, učit se ze zkušeností či se přizpůsobit novým okolnostem.“ 

Vysoká míra inteligence je pouhý nástroj. Zároveň je to také dar. A je jen na vás, jak a jestli vůbec jej budete využívat. Je to jako s jakýmkoliv jiným nástrojem. Pokud byste vlastnil ostrou sekyru, mohl byste s ní udělat spoustu užitečné práce nebo někomu ublížit. Ale také byste ji mohl nechat zrezivět a otupět. To je jen na vás. V každém případě k využití každého nástroje potřebujeme motivaci. A to je zřejmě podstatou vašeho dotazu.

Pojďme tedy na to. Ptáte se, jak nejlépe využít vaší inteligence a potenciálu, jak se naučit soustředit a jak nalézt nejlepší směr. Pokud bych vám měl dát radu, tak by zněla, abyste v této fázi svého života ochutnával svět. Jak to myslím? Ve vašem mladém věku nemusíte být nutně vyhraněný. A kdo vám tvrdí opak, tak už zřejmě zapomněl, jaké to v tomto věku bylo. Navíc každý to máme jinak. Někdo ví, čím se chce zabývat už v patnácti, a jsou lidé, kteří to neví ani ve zralém věku.

Takže mé doporučení zní: dělejte věci, které jste doposud nedělal, cestujte na místa, kde jste ještě nebyl, poznávejte nové a hlavně jiné typy lidí než ty, které obvykle vyhledáváte, čtěte různé knížky, bavte se a zkoušejte různé aktivity. Mějte otevřenou mysl a vnímejte, co vás baví více a co méně. Co a kdo je pro vás zajímavý, čím je pro vás zajímavý, a kdo není. Jinými slovy buďte otevřen inspiraci a jděte jí tímto způsobem naproti. Třeba pak po cestě zjistíte, že vás najednou něco nového zaujalo a že máte chuť se touto oblastí zabývat. A až se to stane, věřím, že pak nebudete mít problém se soustředěním. Motivace se objeví ve stejné chvíli, kdy poznáte svůj směr. Pak se do toho ponořte a věnujte se tomu naplno. To bude ten pravý čas pro vaši „ostrou sekyru“.

A pokud byste přeci jen trval na pomoci s hledáním vaší cesty, pak by bylo dobré si uvědomit, při kterých činnostech jste (nebo byl jste) v tzv. „flow“, kdy nevnímáte čas, a zamyslet se nad tím, co vás na těchto aktivitách baví. Také vám může pomoci zmapování si vašich hodnot a silných stránek, které vám mohou být vodítkem.

Z rad jiných lidí si můžete vzít inspiraci, ale sám vidíte, že vám s hledáním nepomohou. To budete muset udělat sám. Pokud byste přece jen zvažoval využití průvodce, doporučuji vyhledat kouče nebo terapeuta. Tito profesionálové vám nebudou radit, a přesto vás mohou účinně podpořit při hledání vaší cesty.

Audio kniha ke stažení

Kdy už je to porucha?

Co dělat, když vám do života vstoupí psychické problémy? Situaci, která jednoho dne postihne téměř každého člověka, se věnují Kamila Thiele, Nela G. Wurmová, Alena Večeřová Procházková a Vojtěch Pišl.

Stáhnout
Audio kniha ke stažení

Kdy už je to porucha?

Co dělat, když vám do života vstoupí psychické problémy? Situaci, která jednoho dne postihne téměř každého člověka, se věnují Kamila Thiele, Nela G. Wurmová, Alena Večeřová Procházková a Vojtěch Pišl.

Stáhnout

Fakt, že vás nuda přestala bavit je skvělá zpráva. To mimo jiné znamená, že jste připraven na změnu. A možná máte také dost energie, abyste jí dosáhl.

Držím palce, ať se vám to podaří a přeji šťastnou cestu!

Vít Šr

á

mek  

Vít Šrámek

Kouč, lektor a poradce osobního rozvoje

www.leadershipcoach.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.