Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Mám IQ 130, ale nic mě nebaví: Zkoušejte nové věci, svůj směr poznáte.

Dobrý den, je mi dvacet let. Několik na sobě nezávislých odborníků mi teď i v minulosti tv…

Vít Šrámek 2. 5. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

je mi dvacet let. Několik na sobě nezávislých odborníků mi teď i v minulosti tvrdilo, že se mé IQ pohybuje kolem čísla 130 a že mám obrovský potenciál.

Potíž je, že nemám nejmenší tušení, jak ho využívat. Nikdy jsem se nepovažoval za „chytřejšího“. Spíše naopak.

Školou jsem prolézal s odřenýma ušima. Neumím se na nic koncentrovat déle jak patnáct minut a žádná aktivita mě nedokáže zaujmout. Jednoduše se posledních deset let nudím.

Lidé v okolí se mi snažili ukazovat možnosti, ale i když jsem se sebevíc snažil, tak jsem v nich nikdy nenašel nic zajímavého, žádnou výzvu, takže mě rychle přestaly bavit. Později to úplně vzdali a nechali mě, ať se zabavím, jak chci. I já sám jsem samozřejmě zkoušel hledat, ale výsledek žádný. Nedávno mě ta nuda přestala bavit (jak ironické) a já si řekl, že chci změnu.

Na vás se obracím pro nový a nezávislý pohled na věc. Potřeboval bych vědět, jaký je podle vás nejlepší směr pro začátek. Jak se naučit soustředit. Pokud jsem opravdu tak chytrý, jak všichni tvrdí, tak jak se s tím naučit pracovat? Uvědomuji si, jak obtížnou otázku jsem nejspíše položil a jak těžko se bude z toho mála informací vymýšlet odpověď, ale pevně věřím, že mi dokážete poradit.

Děkuji za odpověď.

Martin

Názor odborníka


Zdravím vás, Martine,

děkuji za sdílení a dotaz. V první řadě bych rád komentoval téma inteligence. Vypůjčme si její definici z Wikipedia.org:„Inteligence je rozumová schopnost řešit nově vzniklé nebo obtížné situace, učit se ze zkušeností či se přizpůsobit novým okolnostem.“ 

Vysoká míra inteligence je pouhý nástroj. Zároveň je to také dar. A je jen na vás, jak a jestli vůbec jej budete využívat. Je to jako s jakýmkoliv jiným nástrojem. Pokud byste vlastnil ostrou sekyru, mohl byste s ní udělat spoustu užitečné práce nebo někomu ublížit. Ale také byste ji mohl nechat zrezivět a otupět. To je jen na vás. V každém případě k využití každého nástroje potřebujeme motivaci. A to je zřejmě podstatou vašeho dotazu.

Pojďme tedy na to. Ptáte se, jak nejlépe využít vaší inteligence a potenciálu, jak se naučit soustředit a jak nalézt nejlepší směr. Pokud bych vám měl dát radu, tak by zněla, abyste v této fázi svého života ochutnával svět. Jak to myslím? Ve vašem mladém věku nemusíte být nutně vyhraněný. A kdo vám tvrdí opak, tak už zřejmě zapomněl, jaké to v tomto věku bylo. Navíc každý to máme jinak. Někdo ví, čím se chce zabývat už v patnácti, a jsou lidé, kteří to neví ani ve zralém věku.

Takže mé doporučení zní: dělejte věci, které jste doposud nedělal, cestujte na místa, kde jste ještě nebyl, poznávejte nové a hlavně jiné typy lidí než ty, které obvykle vyhledáváte, čtěte různé knížky, bavte se a zkoušejte různé aktivity. Mějte otevřenou mysl a vnímejte, co vás baví více a co méně. Co a kdo je pro vás zajímavý, čím je pro vás zajímavý, a kdo není. Jinými slovy buďte otevřen inspiraci a jděte jí tímto způsobem naproti. Třeba pak po cestě zjistíte, že vás najednou něco nového zaujalo a že máte chuť se touto oblastí zabývat. A až se to stane, věřím, že pak nebudete mít problém se soustředěním. Motivace se objeví ve stejné chvíli, kdy poznáte svůj směr. Pak se do toho ponořte a věnujte se tomu naplno. To bude ten pravý čas pro vaši „ostrou sekyru“.

A pokud byste přeci jen trval na pomoci s hledáním vaší cesty, pak by bylo dobré si uvědomit, při kterých činnostech jste (nebo byl jste) v tzv. „flow“, kdy nevnímáte čas, a zamyslet se nad tím, co vás na těchto aktivitách baví. Také vám může pomoci zmapování si vašich hodnot a silných stránek, které vám mohou být vodítkem.

Z rad jiných lidí si můžete vzít inspiraci, ale sám vidíte, že vám s hledáním nepomohou. To budete muset udělat sám. Pokud byste přece jen zvažoval využití průvodce, doporučuji vyhledat kouče nebo terapeuta. Tito profesionálové vám nebudou radit, a přesto vás mohou účinně podpořit při hledání vaší cesty.

Fakt, že vás nuda přestala bavit je skvělá zpráva. To mimo jiné znamená, že jste připraven na změnu. A možná máte také dost energie, abyste jí dosáhl.

Držím palce, ať se vám to podaří a přeji šťastnou cestu!

Vít Šrámek

 

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Vít Šrámek

Kouč, lektor a poradce osobního rozvoje

www.leadershipcoach.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.