Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Mám pořád smůlu: Váš stav můžeme nazvat „negativní smyčkou“.

Dobrý den, chtěl bych poprosit o názor odborníků na problém, který jistě zná úplně každý. …

Vít Šrámek 7. 3. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o názor odborníků na problém, který jistě zná úplně každý. Jmenuje se SMŮLA. Já osobně v poslední době prožívám snad největší smůlu za celý svůj dosavadní život. Začlo to smůlou ve vztahu, načež i ve všech ostatních, které jsem se od té doby snažil navázat. Následuje smůla v rodině, zastoupena problémy rodičů a prarodičů mezi sebou.

Do toho se mi nedaří ani ve škole (a to i v autoškole) ani ve věcech, ve kterých jsem obvykle úspěšný. Začínám mít strach, že ta smůla se přenese i na vztahy s přáteli, kteří mě dosud snad jako jediní drží nad vodou. Bývám na ně protivný a čím víc je té smůly, tím hůř se mi s problémi s ní spojenými svěřuje.

Jak to tedy s tou smůlou je? Je to fyzikálně‑biologický jev, subjektivní pocit nebo prostě jen blbá souhra náhod? A hlavně, jak z toho ven??

Děkuji za odpověď,

Honza

Honza

Názor odborníka


Dobrý den, Honzo,

z vašeho dotazu je patrné, že jste po vlastní analýze identifikoval příčinu vašeho stavu, kterou jste nazval „smůla“. Píšete, že vše začalo smůlou ve vztahu a od té doby pozorujete ve svém životě i ve svém okolí další a další důkazy toho, že prožíváte tzv. smolné období.

Pokud jste alespoň občasným čtenářem psychologie.cz, jistě jste zaznamenal články týkající se tématu pozitivního nastavení naší mysli a následném vlivu na naše vnímání reality. Stejně to ale bohužel funguje i naopak. Pokud jste nabyl přesvědčení, že nyní prožíváte jen samou smůlu, uvidíte velké množství důkazů tohoto smolného období a co hůř, budete se dle toho i chovat. Důkazem je i popis vašeho chování vůči přátelům. Na jedné straně se obáváte, že ztratíte jejich podporu, na straně druhé uvádíte, že jste na ně protivný.

Honzo, zřejmě se nacházíte ve stavu, který můžeme nazývat „negativní smyčka“. Jedná se především o vaše nastavení mysli. Možná byla spouštěčem situace ve vašem vztahu. Přesto je nutné říci, že ať se vám nebo ve vašem okolí událo cokoliv, jak to bude dál je do značné míry ve vašich rukou. Možná vám to bude znít stroze, ale je na vás, jestli budete tzv. smůlu dále využívat jako omluvu (nebo výmluvu) za své jednání a chování (je to velmi pohodlná pozice, kdy za nic nemůžete, protože se vám život tzv. děje), nebo jestli se rozhodnete tento stav změnit.

Pokud je vaší volbou, zde je několik doporučení:

‑ Nejdříve se sám v sobě rozhodněte, jak chcete, aby to bylo v budoucnu. Toto je velmi důležitý, až rituální krok, který musíte myslet vážně.
‑ Uvědomte si, co vše je ve vašich rukou a na to se soustřeďte. Zde např. rozhodně nepatří vztahové problémy mezi rodiči a prarodiči. Na druhou stranu vaše chování vůči přátelům zde patří.
‑ Můžete si položit následující otázku: „Co POZITIVNÍHO mi stav smolného období přináší?“ Odpovědí někdy bývá: pozornost a péče ostatních nebo láska, kterou postrádám.
‑ Poté si můžete promyslet, jak chcete, aby to bylo do budoucna. Také se můžete zamyslet nad tím, jak získat to, co vám chybí (viz. odpověď na otázku v předchozím bodě) a jak to dostat jiným způsobem než doposud.

Dále můžete prozkoumat, jak jste se choval, co jste cítil, jak vypadalo vaše rozpoložení, když se vám dařilo. Připomeňte si konkrétní situace. Tento stav si znovu navoďte a prožijte. V následujícím měsíci se k němu minimálně jednou denně vracejte. Můžete si z toho vytvořit jednoduchý ranní rituál (tzv. zakotvení stavu), aby jste se před nadcházejícím dnem patřičně naladil. A pak už jen pozorujte, co dobrého se ve vašem životě každý den objevuje.

Nyní je to na vás, Honzo! Budu vám držet palce.

Vít Šrámek

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Vít Šrámek

Kouč, lektor a poradce osobního rozvoje

www.leadershipcoach.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.