Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Manžel zbytečně žárlí: Čím můžete oživit váš vztah?

Dobrý den, je mi 27 let, jsem rok vdaná. Manželovi je 31 let. Manželství není úplně šťastn…

Tereza Zahrádková 14. 11. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den, je mi 27 let, jsem rok vdaná.

Manželovi je 31 let. Manželství není úplně šťastné, po praktické stránce funguje, ale nefunguje po stránce sexuální a citové. Snažíme se na tom pracovat, aby vše bylo lepší, ale starého psa novým kouskům nenaučíš. Manžel je introvert, ale respektuji to.

Přestěhovali jsme se za manželovou prací, ale já si na novém místě připadám jako tygr v kleci.

Za 2 roky jsem si nenašla moc přátel, jen kolegyně z práce. Manžel pracuje od rána do večera. Na společné koníčky moc času nezbývá, jelikož já pracuji na dvanáctihodinové směny (i o víkendu).

Připadá mi, že se postupně odcizujeme. Manžel mě seznámil s kolegou z práce, který je mi sympatický a mám si s ním co říct. Setkávali jsme se všichni (manžel, kolega, já) vcelku pravidelně. Jednoho večera jsme všichni popíjeli v našem bytě. Jak to bývá, tak jsem se v dobré náladě rozhodla, že bychom mohli jít tancovat. Manželovi se nechtělo, a tak jsme šli spolu s kolegou sami. Manžel se k tomu nijak nevyjadřoval. Bavili jsme se dobře, k sexuálnímu styku nedošlo ani nemělo dojít, beru ho jako kamaráda a on mě taky.

Manžel mi na druhý den udělal žárlivou scénu, že jsem si dovolila jít s cizím chlapem sama na diskotéku. Chápu, že žárlil, to je přirozené. Divné by bylo, kdyby ne. Ale zaráží mě, že mi dal ultimátum, buď JÁ, nebo ON. Vše co se stalo dává za vinu mně. Měla jsem zůstat doma s ním. Byla to první žárlivecká scéna. Kolegu zcela odsoudil.

Já se chci s kolegou scházet, je pro mě zajímavý, nic víc.

Pavla

Názor odborníka


Milá Pavlo,

rozhodnutí, s kým se chcete stýkat, je samozřejmě na vás. Otázka však je, jestli je to řešení. Píšete, že jste v manželství nyní nespokojená, protože se odcizujete z důvodu, že spolu s manželem netrávíte moc volného času a citové nespokojenosti.

Navíc máte pocit, že jste si ani nenašla moc přátel, se kterými byste čas mohla trávit. Jedna možnost je trávit čas s manželovým kolegou, který vám může minimálně kamaráda vynahradit, otázkou však je, co to udělá s vaším manželstvím. Pokud chcete manželství zachránit, je zapotřebí vše řešit hlavně s vaším mužem, nikoli s kolegou. Chápu, že je pro vašeho muže práce důležitá, možná by ale přemýšlel jinak, pokud by tušil, že může brzy přijít o své manželství. Zkuste se rozhodovat více partnersky, společně. Je od vás hezké, že jste se manželovi přizpůsobila, ale pokud byste nebyla šťastná, nebyl by šťastný ani on. Zkuste přemýšlet společně, ptejte se vzájemně sebe, jak to uděláme, čím můžeme oživit náš vztah? Jak si můžeme udělat nějaký volný čas pro sebe? Pokud to nejde, jak dlouho chceme takhle žít? Potřebujeme nějakou částku peněz a pak budeme žít volněji, nebo pak práci změníme? Nebo jsou pro nás jiné společné možnosti? Jak být spolu a zároveň si udržet dobrou práci? Jak  si vzájemně projevovat víc lásky?

Věřím, že na odpovědi sami přijdete. Jde jen o změnu způsobu uvažování. Jste pár, a pokud budete přemýšlet moc jako individualisti, manželství vyhasne. Stejně tak, jako potřebuje energii práce (vašeho manžela i vaše), potřebuje energii vztah, jinak nemá z čeho žít, a v důsledku toho zaniká. Zkuste manžela ubezpečit v tom, že o něj stojíte, jen potřebujete najít jiný způsob, jak spolu žít. V případě potřeby můžete využít párového poradenství u psychologa, který vám pomůže najít nové možnosti pro vás i vaše manželství.

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.