Online přednáška: Okno do nebe
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Mé vztahy jsou jen obchodování: Jak moc se bojíte emocí a blízkosti?

Dobrý den, hledám pomoc, odborníka, techniku či něco jiného, co by mi pomohlo v oblasti vz…

Tereza Zahrádková 12. 1. 2015

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

hledám pomoc, odborníka, techniku či něco jiného, co by mi pomohlo v oblasti vztahů.

Mám pocit, že prostě neumím být v jakémkoliv vztahu. Celý život mám přátele i partnery, bývám v kolektivu ta milovaná (nebo ta nenáviděná jako konkurence), mám kolem sebe velké množství lidí, kteří mě zbožňují. Já sama však nic takového necítím. Nedokážu projevovat opravdové emoce, s každým se chovám zcela automaticky jinak, můj vztah je plný vypjatých emocí. Mám deprese a občas obrovskou chuť prostě už jen umřít. Mít klid.

Mám strach z budoucnosti a přitom si tak zvláštně vnitřně věřím. Jsem celkem úspěšná, poměrně hezká, schopná, jsem ráda za to, kdo jsem a umím se cítit dobře sama se sebou, ale jakmile jdu do konfrontace s někým dalším, většinou mi je hůř. Nevěřím nikomu na světě, že mě miluje, a myslím, že ani já nikoho nemiluji. Myslím, že je to jen jakési obchodování.

Moji přátelé jsou buď ti, co mě obdivují a mně na nich příliš nezáleží, nebo ti, které obdivuji já, ale jsem vedle nich v obrovské křeči. Můj partner a já jsme oba jako dvě malé děti, které hledají domov a lásku a dokola si ubližují, přesto nevím, proč to nechceme vzdát, ačkoliv vše již dávno přesáhlo hranice…

Už v minulosti jsem zkoušela mnohé. Různé terapie, knihy, pár odborníků… Pravda je, že nevěřím, že to bude někdy dobré a já budu normálně žít, ale je to pro mě natolik nesnesitelné, že to chci ještě zkusit. Děkuji za názor.

Marie

Názor odborníka


Milá Marie, 

předem mé odpovědi si cením vaší vytrvalosti problém řešit. Vypadá to, že se již nějakou dobu trápíte ve vztazích, ale rozhodla jste se to nevzdat. Píšete, že vám zatím nepomohly knihy ani terapie. Těžko říci, co bylo doposud špatně, co jste přehlédla nebo na co jste ve svých vztazích dosud nepřišla. 

To, co z mého pohledu často opravdu pomůže, je hluboká sebereflexe. Náhled do svého nitra a uvědomění si, jaká jste, co vás mají druzí o sobě naučit.

Z vašeho dotazu je patrné, že se bojíte svých emocí, možná se bojíte i plně milovat druhé i sebe. Protože když člověk opravdu miluje, je zranitelný a může mít strach, že mu druzí ublíží, třeba tím, že ho opustí.

Vypadá to, že si udržujete jen vztahy, kde je určitý odstup. Buď vás druzí zbožňují, jak píšete, ale vy k nim nic necítíte, nebo obdivujete vy někoho jiného, ale s tím si zase nedovolíte být uvolněná. Možná ho dokonce berete jako konkurenci a právě zde můžete mít velký strach ze zranění. A váš partnerský vztah je také o odstupu, opakovaně si ubližujete a v takovém vztahu tedy není možná plná důvěra a blízkost.

Jak moc důvěřujete lidem okolo sebe? Jak moc se bojíte skutečné blízkosti? Říkáte, že vztahy jsou pro vás spíše obchodování. Ano, obchodování ve vztazích je bezpečné pro lidi, kteří se obávají blízkosti a projevu skutečných emocí. Obchodování má jasná pravidla: “ty pro mě, já pro tebe”. Zato emoce jsou mnohem komplikovanější a zranitelnější.

V extrému toto zažívají lidé s narcistní poruchou osobnosti. Mají černobílé vidění světa. Lidmi okolo sebe buď pohrdají, nebo je bezmezně obdivují a idealizují si je. Nedokáží projevovat emoce, protože se bojí zranění. Uvnitř jsou nesmírně zranitelní, ale venku dokáží druhým velmi ublížit. Zachovávají si stále masku dokonalosti a obávají se, že druzí odhalí jejich slabosti.

Těžko vám takto na dálku pomohu pouhou jednou odpovědí. Zkuste to ještě nevzdat s terapií a prací na sobě. Rozhodně je z mého pohledu zapotřebí, abyste se s terapeutkou začala zabývat svým strachem z emocí a z blízkosti. To je totiž základem všech vztahů, proto se v nich pak necítíte dobře. Věřím, že když na tom společně s odborníkem zapracujete, budete své vztahy s lidmi prožívat lépe a více jim rozumět.

Tereza Zahrádková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.