Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Náhle utnul komunikaci. Jak se s tím srovnat? Prozkoumejte své pocity.

Dobrý den, měla jsem kamaráda… skončilo to. Bohužel tak, že před 2 měsíci ze dne na den …

Tereza Zahrádková 2. 11. 2015

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

měla jsem kamaráda… skončilo to. Bohužel tak, že před 2 měsíci ze dne na den naprosto přestal bez vysvětlení komunikovat. Nezvedá telefon, nereaguje na SMS ani e‑maily. Budiž, stalo se a jistě nejsem první a ani poslední, komu se něco takového přihodilo. Taky vím, že vše spraví čas a za nějakou dobu bude jen vzpomínkou, která zřejmě ani nebude moc intenzivní.

Doplním informaci – slovo kamarád možná není to správné označení, jen nevím, jak jinak pojmenovat. Komunikace zhruba tisíc mailů měsíčně během více než roku označení kamarádství nenapovídá, vzato objektivně. Tedy celkem přes 15 tisíc emailů, několik setkání, telefonáty atd.

Z jeho úhlu pohledu jsem byla známá a mezi ženami kamarádky nemá (neb mezi opačným pohlavím kamarádství podle něj dlouhodobě neexistuje a já s tím souhlasím). Z mého pohledu – byla jsem zamilovaná, on to věděl a tvrdil, že o mě zájem nemá. Přestože jsem se snažila mu vysvětlit, že pokud nechce, tak radši půjdeme každý po svém, napíšem si k narozeninám a Vánocům a šmytec, nechtěl, psali jsme si dál… protože chtěl. Z toho jsem usuzovala, že třeba časem ke vztahu může dojít (měl za sebou těžký rozchod a chtěla jsem tomu dát čas a netlačit).

Asi chyba, měla jsem trvat na svém, ale to už teď nezměním – a hledám, jak se s tím srovnat. Otázka, nad kterou přemýšlím, zní – jak si to srovnat v hlavě, aby to nenechalo stopy, nedůvěru v sebe nebo v okolí a muže? A jak nečekat zradu, že někdo další zase bez varování utne komunikaci? 

Katka

Názor odborníka


Milá Katko, 

pokud správně rozumím, není vám zcela jasný důvod, proč váš kamarád najednou utnul komunikaci s vámi, a nyní máte obavy, abyste kvůli této zkušenosti nezískala nedůvěru v muže obecně. Respektivě nedůvěru v to, že s vámi blízká osoba opačného pohlaví zničehonic utne komunikaci. 

Způsobů, jak na situaci můžete nyní nahlížet, je několik. Problém je náhlé utnutí komunikace, byla jste hozená do vody vlastní bezmoci a neporozumění a zároveň také odmítnutí. Napadá mě, jestli tato témata nehrají ve vašem životě nějakou roli. Život nám někdy vytváří takové situace, které nám mají zdůraznit ty pocity, se kterými se máme vypořádat. Může to být poukázání na vaše slabá místa. 

Zároveň zkuste prozkoumat, jaké myšlenky a pocity ve vás vyvolalo utnutí komunikace. Mohly se ukázat strachy jako „nikdo mě nemá rád, zase jsem udělala něco špatně, nejsem dost dobrá“ apod. I toto mohou být oblasti, které se mohly díky odmítnutí objevit, a je na vás se na ně zaměřit a vypořádat se s nimi.

Další důležitou oblastí je vyvolaný pocit nedůvěry. Zkuste si vzpomenout, jestli jste již předtím měla pocity nedůvěry v muže nebo v jiných blízkých vztazích. Situace se nám v životě opakují, aby nás donutily je vyřešit.

Doufám, že vám tento náhled pomůže a situace s vaším kamarádem vás nezasáhne natolik hluboce, že by změnila váš pohled na současné a budoucí blízké vztahy. 

Tereza Zahrádková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.