Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Nepamatuje si naše „poprvé“: Zaměřte se na jiné aspekty vašeho vztahu.

Dobrý den, jsem 3 roky s přítelem, myslím, že náš vztah je pěkný a pevný, v podstatě si ne…

Tereza Zahrádková 16. 9. 2015

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

jsem 3 roky s přítelem, myslím, že náš vztah je pěkný a pevný, v podstatě si nemám na co stěžovat. V minulém měsíci jsme vzpomínali na naše začátky a zjistila jsem, že on si vůbec nevzpomíná na naše „poprvé“. Přitom jinak si pamatuje každou hloupost.

Od té doby na to nemůžu přestat myslet, napadá mne, jestli to pro něho bylo vůbec důležité – pokud ano, jakto, že si to nepamatuje, pokud ne, co to vypovídá o našem vztahu a o tom, jak důležitý pro něho je (a jsem já)? Možná mne to tolik vykolejilo proto, že pro mne byl prvním partnerem, on již přede mnou jiné partnerky měl a s nimi samozřejmě i sexuální vztah a na své „poprvé“ si pamatuje. Nemohu se zbavit představ, jak to pro něho muselo být poprvé úžasné a strašně mě mrzí, že se mnou to takové nebylo (když to nestojí za zapamatování).

Nevím, jak se těhle myšlenek zbavit, v podstatě se nemohu soustředit na nic jiného. Co tedy rozhoduje o tom, jaké věci si v životě pamatujeme a které ne? A pokud si něco nepamatujeme, znamená to, že pro nás daná událost nemá význam?

Eva

Názor odborníka


Milá Evo, 

je skvělé, že dáváte svému vztahu velkou váhu a že si také vážíte vašeho intimního života s partnerem. Na druhou stranu tomu však propadáte natolik, že se nyní cítíte zraněná kvůli tomu, že si váš partner nepamatuje vaše „poprvé“.

Sama píšete, že vztah jinak vnímáte jako harmonický a uspokojivý. Proč ho tedy kazit tím, co si kdo pamatuje a co ne. Navíc těžko říci, jestli zrovna tato absence vzpomínky vypovídá něco špatného o vašem vztahu. Téměř každý si asi pamatuje své vlastní “poprvé”. Ano, jak píšete, i váš partner si pamatuje své “poprvé”. To však neznamená, že si bude pamatovat každé “poprvé”, vzhledem k tomu, že už měl za sebou jiné intimní zkušenosti. Možná v tom hraje roli i váš nízký věk, kdy ještě vnímáte vztah spíše podle drobností, které ve skutečnosti nehrají v dlouhodobém vztahu žádnou roli.

Zkuste se soustředit na jiné aspekty vašeho vztahu. Projevuje vám partner lásku? Podporuje vás? Tráví s vámi volný čas? Počítá s vámi do budoucna? Chová se k vám vřele?

Pokud ano, tak je to milující partner, ať už si pamatuje vaše “poprvé”, nebo ne.

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.