Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Nepořádná po rodičích: Nejdříve si definujte, kam se chcete dostat.

Dobrý den. Poslední dobou na sobě pozoruji, že se chovám stejně jako moje matka. A to bohu…

Pavel Milan Černý 15. 10. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den.

Poslední dobou na sobě pozoruji, že se chovám stejně jako moje matka. A to bohužel hlavně v tom, čeho bych se ráda vyvarovala.

Hlavní, co mě tíží, je to, že jsem strašně nepořádná, nedochvilná a chaotická. A hlavně ty důsledky, které z toho plynou. Ať jsou to spory s partnerem nebo zapomenutá složenka. Chci se proto naučit více pořádku, zvládat lépe time management atd. Za poslední roky jsem absolvovala mnoho seminářů s touto tématikou, přečetla snad každou knížku, každý článek, zkusila všechno aplikovat.

Sice jsem se trochu zlepšila, ale stejně se mi nedaří v této oblasti fungovat tak, aby mi to nekomplikovalo život. Teprve nedávno mi došlo, že tohle mé chování jsem převzala od svých rodičů, konkrétně od matky, která je na tom ještě hůř než já a upřímně si myslím, že to je jeden z důvodů, proč se s ní otec rozvedl.

Zkrátka neměla jsem kde se naučit pořádkumilovnosti, když v průběhu mého dětství a dospívání byl všude pořád strašný (objektivně opravdu strašný) nepořádek. Když na všechny akce rodiče přijížděli minimálně s hodinovým zpožděním a nikdy se nedodržel jakýkoli plán.

Je pro mě neuvěřtelně těžké žít ve světě, kde se vyžaduje přesný opak. Toto není jediné mé chování, které mám po mámě, bez kterého by mi bylo lépe. Má otázka tedy zní: Mohu se nějak přeučit to, co jsem se naučila v dětství od svých rodičů? Jaká by byla vhodná cesta?

Lika

Názor odborníka


Milá Liko,

děkujeme za váš dotaz a za otevřenost, s jakou popisujete své niterné pochody. Dokážu si představit, jak těžké asi je, když se léta snažíte u sebe něco změnit a ono to stále nejde tak, jak byste si představovala.

Ve vašem dotazu vidím dvě různé věci, které spolu však zřejmě nějak souvisí. Jednou je to, že vám vadí to, co u sebe popisujete jako nepořádnost, nedochvilnost a chaotičnost. Komplikuje vám to život a ráda byste se stala pořádkumilovnou. Druhou věcí je to, čeho se pouze dotýkáte, a není to sice předmětem vašeho dotazu, ale přesto se to jím hodně prolíná – váš vztah s matkou. Vnímáte to tak, že své chování přebíráte z velké části od ní.

Kdybychom spolu seděli mezi čtyřma očima, tak bych se vás na ten vztah chtěl více doptat. Nabývám totiž dojmu, že mámu a její chování tak trochu odmítáte. Jak jsem již psal, není to přímým předmětem vašeho dotazu, takže se k tomu nemohu a nebudu příliš vyjadřovat, ale přesto se domnívám, že to pro vás může být hodně důležité. Přes vztah s rodiči si tvoříme vztah k sobě a také k okolnímu světu – například se to hodně prolíná do partnerských vztahů. Proto nám vyčištění vztahu s rodiči, přijetí takových, jací jsou, a také určité „odstřižení“ od nich může velmi pomoct ve všech oblastech našeho života. Když to zjednoduším, tak to ve vaší situaci může obrazně nebo i doslova být něco ve smyslu: „Mami, přijímám tě takovou, jaká jsi, i se všemi chybami a nedokonalostmi. Přesto tě mám moc ráda. Já však v něčem chci být jiná a jít vlastní cestou.“

Napíšu vám, co všechno mě při čtení vašeho dotazu napadlo. Třeba vám z toho něco pomůže nasměrovat se kam a jak dále. Líbí se mi, že máte chuť to u sebe měnit a že hledáte cesty. Také se mi líbí, že si uvědomujete, že ta změna leží ve vás, protože jste dospělá a zodpovědná sama za sebe. Dokážu si představit, že vyrůstat v nepořádku a nedochvilnosti není příjmené. Rodiče vás sice pořádkumilovnosti nenaučili, ale pokud vy budete opravdu chtít, tak není důvod to nezvládnout.

Nejvíc mě v tuto chvíli zajímá něco zdánlivě jasného – proč tu změnu vlastně chcete? Proč je pro vás tak důležité být pořádná a spolehlivá? Proč se na to ptám – chcete to opravdu kvůli sobě anebo proto, abyste nebyla jako rodiče, matka? Píšete totiž také, že „svět vyžaduje přesný opak“. Znovu mě napadá – chcete to opravdu kvůli sobě a kvůli tomu, aby vám bylo lépe anebo kvůli tomu, že to podle vás vyžaduje někdo jiný? Otázka motivace je u velkých a náročných změn klíčová. Je dost možné, že v tom máte jasno, ale přesto doporučuji se nad tím znovu zamyslet – abyste tu změnu chtěla opravdu kvůli sobě a ne kvůli komukoliv jinému.

Dále doporučuji ujasnit si, kam se chcete vlastně dostat. Zatím totiž píšete, co nechcete, čeho se chcete zbavit. Zkuste na to jít opačně – definujte si, co chcete získat, čemu se chcete naučit. Jak to bude vypadat, jak budete fungovat, až tenhle problém nebude existovat? Co všechno u vás bude jinak než teď? A k čemu všemu to bude dobré? Opět – zdá se mi, že v tom částečně jasno máte, ale přesto by neuškodilo si to ještě upřesnit, než začnete hledat samotnou cestu.

Co mi asi nejvíc vrtá hlavou – píšete, že jste absolvovala mnoho seminářů, četla spoustu knížek, zkusila všechno aplikovat a že to přesto není o moc lepší. Tomu moc nerozumím a mám pocit, že tady někde bude ležet klíč k vyřešení vašeho problému. Působí to na mě tak, že jste si vlastní zkušeností ověřila, že to není o nějakých postupech či metodách, o následování (dobře míněných) rad. Jsem přesvědčený o tom, že řešení se u vás nebude skrývat ve vnějším světě (metody, postupy), ale spíše v tom vnitřním (podněty, motivy, možná bloky).

Z praktického hlediska myslím, že nejlepší bude, když se do toho pustíte na vlastní pěst. Píšete totiž, že v něčem to už lepší je. To mě zajímá. V čem jste se zlepšila? Jak jste to dokázala? Dá se to nějak zintenzívnit? Dá se to, co jste se naučila a co jste si ověřila, aplikovat i na jiné situace? Vsadím se, že ne ve všech oblastech vašeho života je to tak černé, jak by se z vašeho textu mohlo zdát. Kde a v čem to funguje přijatelně? Dalo by se to nějak použít i v jiných situacích?

Napadá mě k tomu ještě několik myšlenek a otázek, ale těžko se vyjadřují takhle do psaného textu, kde není interakce s druhou stranou a hrozí vyšší nebezpečení vzájemného nepochopení. Myslím, že dobrý kouč nebo terapeut by vám ve vaší situaci formou vedeného rozhovoru mohl účinně pomoci.

Milá Liko, držím vám palce, ať to zvládnete. První krok ke změně jste udělala – dala jste si to do vědomé roviny a hledáte souvislosti. Třeba zjistíte, že ta změna bude snazší, než si myslíte.

Pavel Milan Černý
 

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Pavel Milan Černý

Iniciátor a spolumajitel Econea.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.