Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Jít něco vyřídit? Jsem nervózní a potím se.

Dobrý den, ráda bych znala váš názor na to, co jsem již v hlavičce nakousla. Když mám …

Pavla Žákovská 18. 10. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

ráda bych znala váš názor na to, co jsem již v hlavičce nakousla.

Když mám jít cokoliv vyřídit, ať už jdu do banky, koupit si dovolenou či přednášet před více lidmi, trpím šílenou nervozitou. Vím, že je to běžné: každý je občas nervózní. Mně se ale zdá, že to s přibývajícím věkem graduje, nikoli se ztrácí.

Ruce se mi potí, a i když je zima, polévá mě horko. Protože v práci jednám s lidmi (již přes 4 roky), měla bych na to být přece zvyklá a nemělo by mě to tak vyhazovat z míry.

Děkuji za vaši reakci

sin_L

Názor odborníka


Dobrý den Sin,

pocit nervozity známe asi všichni. Pociťujeme ho většinou v situacích, kdy nám jde o něco, co je pro nás důležité.

Důvodů vaší nervozity může být celá řada: 

  • pocit nedostatečné přípravy
  • nedůvěra ve vlastní komunikační schopnosti – pocit omezené slovní zásoby „nenapadají mne ta správná, popř. „dostatečně inteligentní“ slova
  • obava z toho, že špatně formuluji své myšlenky
  • obava, že nebudu rozumět, co mi říkají nebo na co se ptají, a když ano – „co když nebudu umět hned vhodně reagovat“.

Za většinou z těchto pocitů stojí obava „Co si o mě budou myslet?“, „Jen, abych se neztrapnila!“ popř. „Hlavně, aby to nedopadlo jako minule!!!“. Což nám ovšem roztřese nohy ještě více, protože tím důležitost celé „akce“ pro sebe ještě zvýšíme.

Posilovat dovednosti

Píšete, že v práci již přes 4 roky jednáte s lidmi, ale bohužel neuvádíte, nakolik se v této situaci cítíte jistá.

Pokud jste v práci při kontaktu s lidmi uvolněná, pokuste se uvědomit si, co přesně děláte. Jak formulujete myšlenky, na co se zaměřujete, jaká je vaše řeč těla, usmíváte se, jste klidná? Klidně si udělejte seznam všech svých dovedností a fungujících návyků. Určitě zjistíte, že umíte víc, než jste si doposud myslela.

Pokud vás nervozita postihuje i v práci, doporučuji zapracovat na svých komunikačních a asertivních dovednostech, případně se přihlaste i na kurz prezentačních dovedností. V prostředí, kde se všichni přišli učit a zdokonalovat, budete mít možnost postupně nacvičit jednotlivé fungující postupy a určitě se dozvíte i spoustu zajímavých informací, tipů a triků.

Pomoc kouče?

Dalším řešením by pro vás mohla být individuální podpora profesionálního kouče. S jeho pomocí jistě rychle odhalíte nejen, kde je „zakopaný pes“, ale hlavně najdete způsoby, jak se už nenechat vyvést z míry.

Z vlastní zkušenosti vím, jak zázračně koučování funguje, a tak nabízím jednu ze spousty technik, kterou byste mohla využít:

Najděte si místo, kde vás nikdo nevyruší. Zhluboka se několikrát nadechněte, uvolněte se a představte si, že jste najednou jiná: nervozita úplně zmizela, jste klidná (neřešte, jak se to stalo, třeba nějaké kouzlo :-)).

Promítněte si v hlavě film, kde hrajete hlavní roli – jednáte v bance, vystupujete před lidmi, atd. a chováte se tak, jak byste si přála. Vidíte se? Co děláte? Slyšíte se? Co říkáte? Jak to říkáte? Cítíte tu lehkost a radost z toho, jak vše hravě zvládáte? V bance, při nákupu dovolené, při přednášení…

Zafixujte si tenhle film a před každým vyřizováním si ho promítněte. Vždyť vy to vlastně hravě zvládnete!

 

Využívejte celý web.

Předplatné

Držím palce a přeji hodně štěstí!

Pavla Žákovská

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Pavla Žákovská

Kouč, lektor, mentor, konzultant managementu

www.vdstraining.com

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.