Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Nesnáším kamarády partnera: Zkuste vyměnit brýle, kterými je vnímáte.

Dobrý den, je mi devatenáct let a pořád trpím depresemi. Když sem byla malá, hodně jsme se…

Zdeněk Krpoun 28. 12. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

je mi devatenáct let a pořád trpím depresemi. Když sem byla malá, hodně jsme se stěhovali. Pořád jsem ztrácela přátele.

Teď bydlím ve městě tři roky. Ve třídě mám spoustu kamarádek, ale v celém okolí jen jednu dobrou. Blíží se Silvestr a já mám přítele, který má hodně přátel. Ale já si s nimi nerozumím, nemám je ráda. Nebaví mě být v jejich společnosti. Přesto bych si k nim chtěla najít cestu, ale nejde to.

On chce být na Silvestr s nimi, ale já mám deprese, protože vím, že budu v jejich společnosti zklamaná. Nedokažu se bavit, nemám prostě náladu. A tak všichni budou Silvestr slavit s někým. Moje spolužačky mají každá svou partu a já? Já nemám nikoho. Ta kamarádka, co mám, má zase přátele, které nemá rád můj přítel.

Co mám dělat? Chtěla bych být štastná a mít taky svoji partu, se kterou si budu rozumět a smát se. A ne tam jen sedět, koukat a občas se usmát, aby si neřekli, že jsem nějaká jiná. Nemám si s nimi co říct.

Vážně nevím jak dál. Potřebuju mít kamarády. Ale pořád nevím, jak to mám udělat. Život mě bez přátel nebaví, všichni, co jsem měla, už se mi neozývají, protože bydlím jinde.

Nikola

Názor odborníka


Nikolo,

děkuju za váš aktivní přístup k osobnímu problému, s kterým se právě potýkáte. Máte mé pochopení a nejen mysl, ale i srdce dokořán. Na vysoké škole, kde zároveň studuji i učím, jsem většinou racionální, ale v případě (nejen) vašeho dotazu udělám výjimku. Vnímejte moje doporučení jako rady vedené nejen rozumem, ale i srdcem.

Nepopisujete, zda trpíte diagnostikovanou depresí nebo jen náladou, kterou takto sama označujete. V prvním případě je nejlepší navštívit osobně psychologa i psychiatra a naslouchat jim. Jednalo by se o komplexnější problém, který bychom pár větami nevyřešili. Pokud naopak jen trpíte „blbými náladami“, pak je spektrum případné pomoci širší – a já zde budu vycházet z tohoto předpokladu.

Je vám krásných devatenáct let. Jste mladá, ale zároveň dospělá, a měla byste proto vědět, co vy sama děláte a neukazovat přitom na druhé. I když není mezi psychology zvykem dávat přímá doporučení, navrhuji trávit Silvestra s vaším přítelem. Důvody jsou jednoznačné:

1) budete společně s vaší drahou polovičkou
2) jde o významný den v roce, který se dá i s těmi, s kým si nerozumíte, překousnout.

Vašemu vztahu (pokud vám na něm záleží) by totiž mohlo výrazně uškodit, kdybyste jej netrávila s přítelem.

Není mi známo, jak dlouho s přítelem jste, ani jak dlouho a dobře znáte jeho přátelé, ale dal bych jim na vašem místě ještě šanci a pokusil se nejen s nimi „přetrpět“, ale i být aktivní a chovat se otevřeně tak, jak byste se asi sama z vlastní vůle nechovala. Prostě si představte, že jste přátelé a dejte jim možnost ukázat, co v nich je. Je totiž více než jisté, že je jen z několika schůzek neznáte takové, jací opravdu jsou. Možná vás příjemně překvapí, možná ne, ale je
fér, pokud je předem nezavrhnete.

S přítelem si otevřeně promluvte. To je základní předpoklad dlouhé a úspěšné budoucnosti vašeho vztahu. Počkejte na tichou, neuspěchanou a intimní chvíli a vystihněte vhodná a laskavá slova, kterými mu vyjádříte, co k němu cítíte. Poté pokračujte tím, co si myslíte o jeho přátelích a jak byste nejraději trávila váš společný čas.

Zbytek se bude odvíjet od vzájemného dialogu. Na vztah jste dva, a proto nebude nikdy průběh toho vztahu čistě ve vašich rukách. Musíte to tak přijmout. Zároveň ale překonejte pro depresi příznačný pocit zoufalství a z toho plynoucí inaktivitu. Jednoduše se snažte a pěstujte to, co váš vztah posiluje.

Zmiňujete nedostatek přátel. To většinou nebývá problém, spíše je horší ztráta nebo absence jednoho opravdového přítele, kterému věříte. Tím by vám mohl být i váš partner, pokud to s ním myslíte opravdu a z celého srdce vážně. Nerezignujte proto na váš současný stav, ale hledejte cesty, jak jej vylepšit. Někdy totiž žádná změna potřeba není a stačí pouze vyměnit brýle, kterými váš život vnímáte. A to by mohl by i váš případ.

S díky za příslib snahy a trpělivosti ve vašem vztahu,

Zdeněk K.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.