Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Neustále platonicky zamilovaná: Může jít jen o hru s vašimi emocemi.

Dobrý den. Je mi 34 let, jsem šťastně vdaná, mám dvě děti a vedu spokojený, vyrovnaný živo…

Tereza Zahrádková 17. 8. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den.

Je mi 34 let, jsem šťastně vdaná, mám dvě děti a vedu spokojený, vyrovnaný život. S manželem se známe ze střední školy a jsme spolu už poměrně dlouho. Mým problémem, jestli to lze problémem vůbec nazvat, je můj vnitřní život, který je poměrně bohatý a komplikovaný.

Před časem jsem se vrátila do práce a v podstatě okamžitě se platonicky zamilovala do kolegy. Tak tomu bylo zatím dosud vždycky, pokaždé se v mém okolí našel někdo, do koho jsem byla schopná se na první pohled zamilovat. Nejsem blázen a vážím si svého partnera, proto jsem nikomu z mých paralelních platonických vztahů nikdy nic nenaznačila. Snažím se vždy komunikovat v rámci rozumných mezí – jako přátelé.

Svého partnera jsem také nikdy fyzicky nepodvedla. Problém je, že takový platonický vztah má v mojí hlavě dost dlouhé trvání – přibližně dva roky. V podstatě si v hlavě postupně odehraju celý vztah, jako by byl opravdový i s celým tím zamilovaným trápením, jestli mě má nebo nemá rád. Dost to vlastně bolí a vyčerpává, protože vím, že i kdyby byly moje city opětované, stejně bych do nového vztahu nešla.

Nejsem falešná? Neubližuji sobě a svému partnerovi? Může to přerůst do nějaké posedlosti? Jak se odmilovat? Jde to vůbec? A má takový problém víc lidí? Trápí muže stejně jako ženy?

Děkuji za odpovědi.

Adéla

Názor odborníka


Milá Adélo,

chápu, že vás takové myšlenky znepokojují. Platonická láska se však může objevit i v dospělém věku, zejména u žen, které rády prožívají své city a emoce. Platonická láska nemusí vůbec souviset s vaším současným vztahem. Neznamená to, že váš vztah nefunguje nebo že byste chtěla být manželovi nevěrná.

Věřím, že jste šťastně vdaná a vedete spokojený život. Nepíšete však o tom, jaké emoce prožíváte směrem k vašemu muži. Vím, že jste spolu již delší dobu a emoce už časem nejsou tak „horké“ jako na začátku. Platonická láska může být únikem ze stereotypu manželství. Pokud nepřesahujete hranice, je to jen vaše hra s emocemi.

Je něco, co vám v soužití s manželem chybí? Vyjadřujete si s manželem vzájemně svou lásku? Objevily se tyto platonické pocity již na začátku vašeho vztahu nebo až po nějaké době v manželství? Často se takové pocity objeví například s příchodem dětí, kdy se stereotyp ještě zintenzivní. Realita je vždy spojena s povinnostmi, starostmi a únavou. Nic z toho naše sny, představy a platonické lásky neobsahují. Někdy je příjemné se do nich zasnít a prožívat tak naplno své emoce.

Píšete, že zažíváte platonickou lásku se všemi fázemi, což je možné. Zkuste popřemýšlet, jestli můžete tyto prožitky zažít s manželem. Věřím, že si vašeho manželství vážíte, ale někdy je potřeba ho trochu oživit. Zkuste s manželem objevit nějaké nové touhy či přání, které by uspokojily váš vnitřní bohatý život. Pokud manžela stále milujete, není problém, abyste prožívala své pocity s ním. Zkuste se otevřít novým možnostem s manželem, abyste nepotřebovala žít paralelně dva světy.

Tereza Zahrádková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.