Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Nevím, na jakou vysokou: Zkuste najít odpověď „posunem v čase“.

Dobrý den, obracím se na tento web, protože už mi v mnoha ohledech pomohl. Nedávno jsem za…

Vít Šrámek 15. 12. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

obracím se na tento web, protože už mi v mnoha ohledech pomohl. Nedávno jsem začal přemýšlet o své budoucnosti daleko více, než je obvyklé. Chci najít to, řeknu to trošku naivně, pro co jsem se narodil. Chci objevit svůj talent, to, v čem jsem od přírody dobrý. Chci se tomu věnovat a rozvíjet se v tom. Nechtěl bych se za dvacet let probudit s tím, že nesnáším svou práci a svůj život. Chci si říct to samé, jako si říkám teď – přes všechny trable svůj život miluji.

Chci být šťastný a spokojený. V tom mi pomůže, když se ve studiu zaměřím na obor, který mi jde. Problém je v tom, že nic takového asi není. Napsal jsem seznam činností, které mě dělají šťastným a ztrácím pojem o čase, když se jim věnuji. Dal jsem tomu čas a bohužel výsledek nebyl takový, jaký jsem ho očekával. Problém tedy bude v tom, že se šťastný při moc činnostech necítím.

Miluji cvičení a neuvěřitelně rád pomáhám lidem a mluvím s nimi. Celkově se rád projevuji. To je ale vše. Nic víc mě nenapadlo. Nevím, jestli jsem v těchto činnostech dobrý a talentovaný, nikdy jsem nevyhrál žádný pohár ani medaile jako většina ostatních spolužáků. Mám za rok maturovat a vybírat si vysokou, ale prostě nevím, čemu se věnovat. Vysokou školu si musím vybrat takovou, jaká mě bude bavit a budu jí mít rád, stejně jako budoucí práce. Nechci být nešťastný, jenom pořád nevím, v čem vlastně jsem talentovaný.

Daniel

Názor odborníka


Dobrý den, Danieli,

ať je důvodem vašeho přemýšelní o budoucnosti cokoliv, je skvělé, že se těmito myšlenkami zabýváte. Už to samotné vám dává vyšší šanci na spokojený život.

Ve svém dotazu hovoříte o štěstí, o poslání a také o volbě směru vašeho dalšího vzdělávání. Víte, on pocit štěstí je vlastně taková dočasná anomálie. Stabilnější prožívání spokojenosti a pocit naplnění v životě naopak vychází z harmonie, ze souladu s pro nás důležitými hodnotami. Nebo také souladu člověka sama se sebou, chcete‑li.

Ve svém dotazu popisujete jeden z možných postupů, jak si pomoci s rozhodováním ohledně volby vysoké školy. Tedy posouzení toho, co vás opravdu baví a co vám jde dobře a dle toho výběr možných škol. Pokud vám tento postup nezafungoval, můžete například zkusit techniku, které se říká „Posun v čase":

Představte si, že je rok 2021 a vám je o deset let více. Prožíváte takový život, jaký jste si vždy přál. Máte skvělé povolání! V tomto kroku ještě nejde o identifikaci konkrétního povolání, nýbrž o prožitek. Dovolte si tento stav chvíli procítit a vnímat, jaké to je. Pozorujte své okolí, ale i to, co prožíváte uvnitř vašeho těla.

Po chvíli se sám sebe zeptejte: „Jak takové povolání vypadá? Jakým způsobem pracuji? Které činnosti vykonávám? Jaké nástroje ke své práci využívám? Jak vypadá moje pracovní prostředí? S jakými lidmi se při práci stýkám? Jaké jsou jejich role? A jaká je ta moje?“ atd.

Jakmile si sepíšete své odpovědi, vypracujete seznam všech možných povolání splňujících tato kritéria. Pak z uvedených povolání vyberete pro vás ta nejatraktivnější. A dle povolání si už vyberete nejvhodnější vysokou školu. Tímto způsobem můžete sám najít inspiraci pro směr dalšího vzdělání. Zde vám pouze doporučím, abyste zcela vědomně volil směr, který je blízký vám osobně. Pokud byste se nechal ovlivnit trendy nebo tím, co se obecně považuje za dobré povolání, hrozí vám právě to, čeho se chcete vyvarovat. A to i za podmínky, že by vám to přinášelo velmi dobré materiální zabezpeční.

Pokud by vám nefungovaly ani výše uvedené metody a doporučení, máte možnost využít specialisty, kteří se zabývají poradenstvím pro studenty nebo kariérovým poradenstvím. Ti by vám mohli pomoci s rozhodnutím, kam dál po maturitě.

Na závěr jen malé doporučení – ani vysoká škola není nezvratným životním krokem. Ano, je to krok významný. Ale život je barevný a plný změn. Mění se i životní hodnoty. Ať se rozhodnete jakkoliv, směr vaší kariéry i života můžete kdykoliv změnit.

Přeji šťastnou ruku při volbě dalšího směru vzdělávání!

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Vít Šrámek

Kouč, lektor a poradce osobního rozvoje

www.leadershipcoach.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.