Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Práce mě neuspokojuje: Jak by v hledání řešení postupoval kouč?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu v probléme, ktorý možno znie detinsky. Mám 33 rokov a…

Pavla Žákovská 20. 6. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu v probléme, ktorý možno znie detinsky. Mám 33 rokov a život ma veľmi nebaví. Mám iba chemickú strednú školu, v tomto odbore som však nikdy nepracovala – neboli voľné miesta. Celý svoj pracovný život striedam približne rovnaké profesie v regióne môjho bydliska. Moja súčasná práca ma však neuspokojuje, do zamestnania chodím iba kvôli platu.

Na jednej strane som šťastná, že už nemusím drieť za pásom dvanásťhodinové zmeny, na druhej strane ma súčasná náplň práce vôbec neuspokojuje. Vždy to tak bolo a ja neviem prečo. Sama seba považujem za fluktuanta. Som tichej a samotárskej povahy, pracujem dosť usilovne, často bývam v práci aj nadčas – nie preto, že by bola taká súrna, ale preto, že ju chcem dokončiť čo najskôr a neodkladať problémy na zajtra.

Kvôli nadčasom som dala výpoveď v minulom zamestnaní, keď som robila donekonečna ochotne a zadarmo aj za kolegov. Nadriadená ma preradila na inú (nie však lepšiu) pozíciu – akoby za zásluhy, ale tam som vydržala presne rok a našla som si terajšiu platovo lepšiu a nečakane nezáživnú prácu.

Dva roky robím stále to isté bez šance na postup. Teraz na jar ma čaká štátnica z angličtiny. Najhoršie je, že popri práci a rodine nemám čas na iné koníčky a aj tá angličtina ma už prestala baviť. Roky sa cítim nedocenená, „neuplatnená“ a zbytočná, negatívne naladená a akoby pod tlakom. Občas mám výbuchy zlosti – vždy doma, nikdy nie v práci. Neviem, čo sa to so mnou deje. Prosím o váš nezaujatý názor. Ďakujem, Monika

zmätená

Názor odborníka


Milá Moniko,

ráda bych vás v první řadě uklidnila, že v těchto pocitech nejste zdaleka sama. Popisujete situaci, se kterou se jako kouč setkávám docela často.

Vaše pocity zbytečnosti, nedoceněnosti a nespokojenosti se současným stavem se navenek zcela logicky projevují jako pocit tlaku, negativní nálady a výbuchy zlosti. Další nepříjemností je, že to zřejmě má negativní vliv na vaši rodinu, což může být dalším zdrojem trápení.

Vaše vnitřní vědomí, zdroj, duše, nebo jak tomu chcete říkat, toho už má zkrátka dost. Někdo uvnitř vás ví, že to chce jinak, že máte na víc a že současným způsobem už dál nechce žít. Cítí, že cesta, po které teď jdete, není pro vás úplně ta pravá.

Zkuste se na chvilku zasnít. Představte si, že žijete život, který se vám líbí, jste v něm šťastná a baví vás….

Jak vypadají vaše dny? Co děláte? Co vám přináší pocit, že jste platná a doceněná? Co je pro vás důležité?

Můžete si také namalovat kolo a rozdělit jej na dílky, jako když krájíte koláč. Do jednotlivých dílků vepište, co je pro vás důležité. Uspokojivá práce? Rodina? Zdraví? Přátelé? Koníčky? Finance? Vlastní rozvoj? Studium? Manžel? Děti? Knihy?…

28. dubna. – 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Neomezujte se počtem dílků – krájejte do té doby, dokud budete mít potřebu cokoli vepsat. Až budete mít „dokrájeno“, obodujte na škále 0–10 (kdy 10 je maximum), jak jste v současnosti v jednotlivých dílcích spokojená, popřípadě i jaké číslo byste v jednotlivých dílcích potřebovala, aby vás život bavil.

Z toho, co píšete, předpokládám, že v sektoru uspokojivá práce nebude vaše aktuální hodnocení příliš vysoké. Váš pocit nedoceněnosti či zbytečnosti však může pramenit také z jiných částí „koláče“. To bychom se dozvěděli při osobním koučování, ale vzhledem k situaci se pojďme zaměřit na sektor práce.

Jaké číslo byste tady chtěla mít? A co byste potřebovala, aby se vaše spokojenost dostala na toto číslo?

„Koláče“ už malovat umíte :-), takže to zkusme ještě jednou. Do jednotlivých dílků tentokrát vepište, co všechno od své práce očekáváte, co je v ní pro vás důležité. Můžete si případně obodovat i to, jakou důležitost jednotlivým faktorům přikládáte. Mluvíme o hodnotách, které potřebujete mít naplněné, abyste se v práci cítila tak, jak potřebujete. Každý to máme, vzhledem ke své osobnosti, jinak a to je v pořádku, takže žádnou auto cenzuru, nic není špatně. :-)

Pokud bych vám mohla nahlédnout do vašich poznámek, určitě bych pokládala konkrétnější otázky, ale touto virtuální formou to zkusme dále aspoň takto.

  • Co vás při pohledu na jednotlivá vepsaná slova napadá?
  • Jakou práci, s jakým zaměřením, v jakém kolektivu a za jakých podmínek chcete dělat, aby pro vás byla záživná?
  • Jaké své další kvality a dovednosti kromě usilovnosti, pečlivosti a neodkládání problémů můžete využít? – Udělejte si podrobný seznam všeho, v čem jste dobrá. Napište opravdu všechno, pryč s přehnanou skromností! Zapomeňte na slogany o „zavánějící“ samochvále konec konců rozprávíte jen sama se sebou.
  • Jak to můžete nejlépe skloubit s dalšími potřebami ze svého prvního „koláče“ tak, abyste měla fajn pocit a cítila se uvolněně?
  • Pokud si najdete jinou práci, jak to ovlivní vaši rodinu, koníčky,…
  • Co vám to přinese?
  • Kdo všechno vám s tím může pomoci?
  • S kým se můžete poradit?
  • Kdo vás podpoří?
  • Jaké kroky chcete udělat?

U všech odpovědí doporučuji sledovat i to, co se děje uvnitř vás, když o nich přemýšlíte. Přináší vám představa uvolnění, lehkost a radost nebo spíše nepokoj, stažený žaludek či dokonce odpor? Důvěřujte své intuici, která vás z počátku jen něžně upozorňuje, co vám prospívá a co škodí. Jestliže ji neuposlechneme, dostáváme se zbytečně do „slepých“ uliček, ze kterých se nám pak občas obtížně couvá.

Pokud vás tento způsob hledání odpovědí oslovil, doporučuji spolupráci s koučem. Nedá vám sice rady, ale umožní vám celkem rychle prozkoumat různé varianty a objevit odpověď, jaká je ta vaše nejlepší cesta ke spokojenému životu.

Chcete‑li být šťastná a spokojená, vezměte život do vlastních rukou a ničeho se nebojte, určitě to zvládnete!

Využívejte celý web.

Předplatné

Držím palce,

Pavla Žákovská

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Pavla Žákovská

Kouč, lektor, mentor, konzultant managementu

www.vdstraining.com

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.