Pavel Rataj: Jak zachránit vztah
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Přílišná fixace v rodině: Můžete vyzkoušet rodinné konstelace.

Dobrý den, nedávno jsem objevila tyto stránky a ráda bych se touto cestou i já poradila s …

Zuzana Řezáčová Lukášková 23. 5. 2014

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

nedávno jsem objevila tyto stránky a ráda bych se touto cestou i já poradila s problémem, který mě trápí. Jedná se – z mého pohledu – o přílišnou fixaci v naší rodině, a to tak nějak navzájem mezi členy rodiny – přesněji mezi matkou, námi dětmi a prarodiči.

Matce je přes 40 let, ale neustále je pod vlivem svých rodičů, od kterých si nechá do všeho mluvit, vlastní matky se i v takovém věku bojí a podřizuje se jí. Jenže to samé vyžaduje i od nás. Mám pocit, že nás matka citově vydírá, protože nechce zůstat sama. Někdy mám pocit, že není schopna vzít zodpovědnost za svůj život a chce to po nás.

Studuji vysokou školu a čím více se začínám postupně osamostatňovat, tím více mi matka vyčítá, že ji přece nemůžeme nechat samotnou. Tohle mi vyčetli i prarodiče, když jsem je před pár lety odmítla navštěvovat každý týden. Matka dříve pila, pak se rozvedla s otcem, jenže všechny tyto problémy jsme řešily my děti, protože dospělí totálně selhali a prarodiče se od toho distancovali – proto je nechci navštěvovat.

Starší sestra je již dospělá, ale je neustále pod vlivem matky, která ji vaří, chystá svačiny do práce, pere a vybírá partnery. Tohle mi nepřijde normální. S bratrem, kterému je 14 let, se chce matka neustále mazlit, ale tomu je to pochopitelně již nepříjemné. Matka s námi také pořád rozebírá své problémy ohledně rozvodu, své partnery, ale na naše problémy se neptá.

Je toto chování normální, nebo jsem moc sobecká, že chci řešit už i svůj život?

Stázka

Názor odborníka


Dobrý den,

děkuji Stázko za váš dotaz i otevřenost, s jakou popisujete vztahy ve vaší rodině. Chápu, že se v rodinných vztazích, které jsou dle vašeho popisu založené na silné (až nezdravé) vazbě mezi matkou a dítětem, necítíte dobře. Jste ve věku, kdy je touha osamostatnit se zdravá a na místě. Podle popisu manželství vaší matky je pravděpodobné, že jsou ženy vašeho rodu opouštěné muži a náhradou za ně „mají“ své děti. V takovém případě je osamostatňování dětí těžší (někdy i zcela nemožné). V rodinných systémech (v rodinách) se často podobné vazby přenáší po generace do té doby, dokud se nenajde někdo, kdo řetězec přeruší.

Ptáte se, zda je sobecké řešit také váš život. Sobecké se to může zdát, zejména z pozice vaší matky a babičky. Váš život je však váš a proto byste ho měla mít ve svých rukách a témata vašich předků nechat jim – se vší úctou, která jim náleží.

Jednou z možností, jak rodinné vztahy ozdravit, jsou např. rodinné konstelace. Ty jsou formou psychodramatu, kdy se na vztahy v rodině můžete podívat zvenčí. Jednotlivé členy rodiny „hrají“ zástupci, kteří umožní, aby se vztahy trochu porovnaly a ozdravily. Někdy je to práce na delší dobu, ale na druhou stranu přináší pochopení toho, proč se rodina chová právě tím způsobem, kterým se chová.

Pokud se vám podaří pochopit chování vaší matky a babičky, může pro vás být snazší ho přijmout (souhlasit s ním nemusíte) a vymezit se vůči němu. Pro lepší pochopení motivu chování žen ve vašem rodě zkuste třeba nejprve zapátrat po tom, v jakém prostředí žila vaše babička, případně prababička – kde se vzal tak velký strach z opuštění?

Rodinné konstelace jsou v poslední době rozšířenou technikou, ale je potřeba být opatrný při volbě terapeuta. Pokud byste se rozhodla vyhledat terapeuta pracujícího s touto technikou, doporučuji se podívat na reference a zeptat se známých, kteří s nim již mají nějaké zkušenosti. Jelikož je to technika, která pracuje v určitém slova smyslu s „kouzelným prostorem“, je důležité si pro sebe ošetřit zejména vstup a výstup do konstelace. Ne všichni terapeuti na to dbají.

Zuzana Řezáčová Lukášková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.