Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Připadám si ve třídě zbytečný: Hledejte naplnění v jiném kolektivu.

Dobrý den, mám problém s tím, že si připadám zbytečný. Chodím na střední do třetího ročník…

Tereza Zahrádková 14. 5. 2012

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

mám problém s tím, že si připadám zbytečný. Chodím na střední do třetího ročníku a stále se mi nepodařilo mít přítelkyni, zatím mě stále odmítaly. Poslední dobou se mi bohužel zdá, že o mě nestojí ani kamarádi. Jediní dva, kteří mi zůstali, mají svůj život a své kamarády. Mě nechtějí mezi ně pustit, jelikož bych si prý s nimi neměl co říct i přesto, že jim říkám, že se seznamování s novými lidmi nebráním.

Ve třídě mi příjde, že mě berou jen jako někoho, kdo tam prostě příjde, maximálně je něčím málo pobaví. A tím to končí. Během tří let jsem nebyl od nich nikam pozván i přesto, že zvou skoro celou třídu. Když chci s něčím poradit ohledně učiva, všichni mi říkají, že to také neumí, ale i tak se tam najdou tací, kteří mi prostě jen nechtějí pomoct. Ale hlavně že je umím pobavit.

Je mi líto, že se nemohu připojit k žádným skupinkám kamarádů, které znám od základky, protože mě odmítají a zmůžou se jen na pozdrav. Dále mi nejde škola a neustále se něčím užírám a chodím domu denně vyčerpaný, i když je pohodový den. Dříve před třemi lety jsem měl chuť jezdit na kole a věnoval jsem se tomu i závodně, ale dnes příjdu domu a jsem rád, že si lehnu. Je mi jasný, že sebevražda je blbost, ale kolikrát nad tím uvažuji i přesto, že bych toho nebyl schopný.

Neumím si představit, že bych byl bez hudby, protože ta mě částečně uklidňuje, ale stále v sobě dusím smutek a občas si říkám, že můj obličej jen zakrývá to, jak se cítím.

David

Názor odborníka


Milý Davide,

hned ze začátku musím ocenit tvou snahu s danou situací něco dělat. Už jen napsat tento dotaz stojí odvahu a značí, že chceš aktivně svou situaci řešit.

Přechod na střední školu je zároveň i přechodem do další etapy života, která se vyznačuje odlišnými potřebami, než má člověk na základní škole. Potřebu mít přátele a hledat pevné přátelské vztahy máme již na základní škole, na střední škole nám k tomu ale ještě přibývá potřeba lásky, najít protějšek, který nám bude rozumět, se kterým budeme popř. sdílet naše zájmy a zažívat první pocity zamilovanosti.

Začíná se také více tvarovat naše osobnost, prohlubujeme své koníčky a přemýšlíme nad svou budoucí profesí. Na neposledním místě se také toužíme zařadit mezi stejně starou společnost, chceme být její součástí a nevyčnívat. Toužíme být přijati, mít partnera jako mají někteří kolem nás, připadat si přitažlivý nebo být chytří či obdivovaní.

Životní etapy mohou být pro člověka náročné, ale zároveň nás tlačí hnout se kupředu. Muže ve středním věku může trápit, že ještě nedosáhli úspěchu v práci a nejsou finančně zajištěni, když jejich přátelé už jsou. Žena ve středním věku si začíná připadat osamocena a vyloučena, když ještě nemá děti a stálého partnera, který by s ní uvažoval o rodině. Starší rodiče zase čekají na životní úspěchy svých dětí a ve stáří touží mít vnoučata, aby se s nimi mohli pochlubit svému okolí.

Neznamená to, že je takový každý z nás, mnoho lidí má období, kdy netouží jít s proudem a naopak potřebuje vybočit. Obecně však životní etapy existují a ty se pravděpodobně nyní nacházíš v jedné z nich. Cítíš tlak být součástí mladé společnosti a máš stejné potřeby jako tvoji vrstevníci. Jak jsem již zmínila, tak tyto pocity jsou zdravé a ženou tě kupředu. Tvé pocity jsou přirozené a cítí je mnoho tvých vrstevníků. Mnoho dospívajících prožívá v tomto období pocity osamělosti a nezdaru. Důležité je ale vědět, že když se hned nedaří, neznamená to, že jsi špatný či nějak nedostačující.

Podle tvé otázky to vypadá, že změna nastala až na střední škole. V čem je to tedy jiné? Změnily se hodnoty a zájmy tvých přátel, a proto už se s tebou nebaví? Mají tendenci se přátelit se „silnými“ a oblíbenými jedinci, aby také nebyli opuštění? Jakým způsobem se k druhým vztahuješ? Co znamená, že druhé jen pobavíš? Toto jsou důležité dotazy, na které je potřeba si odpovědět, protože jsou pravděpodobně klíčem k vyřešení situace. Pomoc v tom může okolí nebo odborník, který by dokázal dát dostatečnou podporu a zanalyzoval tvou situaci.

Někdy se nám nedaří v jednom kolektivu prorazit a uspět, ale nemusí to být pravidlem pro jiný kolektiv. Máš nějaké zájmy? Pokud ano, začni se jim aktivně věnovat a najdi si přes zájmy podobné lidi, kteří se ti podobají, s podobnými hodnotami. Ty ti budou skutečnými přáteli.

Nemáš zájmy? Začni přemýšlet o tom, co by tě mohlo zajímat a kde se tomu věnovat. Až si najdeš přátele jinde, nebudeš už tolik potřebovat za přátele své spolužáky. Vzroste tvoje sebevědomí a je dost možné, že na tebe budou lépe reagovat i potencionální partnerky. Opuštěnost totiž přitahuje opuštěnost. Připadáš‑li si nyní opuštěný, přitahuješ lidi, kteří tě v opuštěnosti udržují – nezájem partnerek a spolužáků. V případě, že si najdeš přátele jinde, budeš pravděpodobně žádanější i ve své třídě.

Tvé pocity vyčerpanosti mohou být dané situací, kterou nyní pravděpodobně prožíváš. Může vzniknout z opakovaných zklamání a nezdarů. Stejně tak tvá zmínka o myšlenkách na sebevraždu. Přesně jak píšeš, sebevražda není řešením. Jen se nyní cítíš sám a potřebuješ oporu. Máš podporu v rodině nebo u sourozenců? Pokud ano, využij ji.

Svěř se někomu se svým trápením, ať v něm nejsi sám. Pokud tvé pocity únavy, které zhoršují i tvůj školní prospěch nezmizí, doporučuji navštívit psychoterapeuta či psychologa, který ti ze situací pomůže.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.