Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Přitahuje mě můj terapeut: Nejde o nic neobvyklého.

Dobrý den, jmenuji se Lucie a je mi 25 let, asi dva měsíce chodím na psychoterapii, léčím …

Tereza Zahrádková 27. 6. 2014

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

jmenuji se Lucie a je mi 25 let, asi dva měsíce chodím na psychoterapii, léčím se na agorafobii. Léčba pokračuje moc dobře, chodím každý týden na sezení, takže to pomáhá, ale je tady menší, nebo spíš velký problém – přitahuje mě můj terapeut.

Když z terapie odcházím, jsem uvolněná a dá se říct i vyrovnaná se vším. Ale když usínám, představuji si, jaké by to bylo, kdyby mě políbil, jaký by byl sex atp. Když se miluji s přítelem, představuji si svého terapeuta… Je to normální? Vím že asi ne, možná je to tím, že mě poslouchá při terapii a je pozorný, taky se při sezení dost nasmějeme. Ke všemu to je můj bývalý učitel psychologie… 

A tak nevím, co mám dělat – říct mu to do očí nedokážu, mám si najít jiného terapeuta a ukončit s ním sezení? Prosím poraďte mi, co dělat. Děkuji mockrát.

Lucinka

Názor odborníka


Milá Lucko, 

zamilování se do terapeuta je v terapii časté. Uvědomte si, že se s vaším terapeutem vídáte každý týden, kdy se intenzivně věnujete vám a vašim potížím. Je to někdo, kdo vám naslouchá a je na vás příjemný a milý. Navíc se vám díky němu možná dokonce po dost dlouhé době ulevilo od úzkostí.

Čtyři intenzivní hodiny v měsíci, kdy se terapeut věnuje vašim potížím a naslouchá vám, je možná více, než mnohdy prokazuje běžný muž v průměrném dlouhodobém vztahu. Vůbec se tedy nedivím, že se vám mohly objevit i pocity zamilování.

Dobrý terapeut je na takovou situaci připraven. Píšete, že mu to nedokážete říct. Bylo by to ale nejlepší řešení. Vzhledem k tomu, že vám terapie u něj pomáhají, by byla škoda hledat někoho nového. 

Tereza Zahrádková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.