Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Přítel je na mně závislý: Co vás ve vztahu drží?

Dobrý den, již přes rok chodím se svým partnerem, který je na mně citově závislý. To b…

Tereza Zahrádková 31. 1. 2014

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

již přes rok chodím se svým partnerem, který je na mně citově závislý.

To by nebyl jediný problém. Taky mi pořád velmi nedůvěřuje, zdají se mu sny, ve kterým ho podvádím a vysmívám se mu. Žárlí snad na všechny. Včetně mého bratra, se kterým mám velmi dobrý vztah.

Je velmi náladový, uráží se, nenechá si nic vymluvit, pořád si myslí svoje. Často mi připomíná mnou minulost, ve které jsem měla jiné sexuální partnery a nadává mi do d*vky apod. Vyhrožuje mi sebevraždou. Náš vztah je jak horská dráha, v jednu chvíli na mne šišlá, v druhou na mě řve a zuří kvůli tomu, že jsem mu hned neodpověděla na sms.

Jsem z něho totálně vyčerpaná… Snažím se ho chápat a podporovat, protože nemá stále zaměstnání, ale nevím, jestli to má vůbec nějakou cenu.

Můžete mi prosím říct, jak s takovým člověkem zacházet nebo resp. jak mu pomoct? Kolikrát jsem ho posílala za psychologem a různě na netu zjišťovala, jestli to není třeba nějaká porucha.

Prosím o pomoc.

Děkuji.

jablíčko

Názor odborníka


Dobrý den,

zdá se, že váš partner není moc vyrovnaný a bylo by dobré, aby vyhledal psychologickou pomoc. Hned na druhém místě mě napadá, co vás v takovém vztahu vlastně drží? Co od něj očekáváte? Obávám se totiž, že čím víc budete mít vy ve vztahu roli psychologa a podpůrce, bude to pro vás oba v konečné důsledku horší. On bude závislý na vaší podpoře a vám se z takové role bude čím dál tím hůře vystupovat. Jako první si uvědomte, že problem má on, ne vy. Neomezujte tedy kontakt s přáteli, bratrem, své zájmy a jiné, jen proto, aby váš partner nežárlil. Stejně by to vašemu vztahu nepomohlo.

To, co  pro vašeho partnera  můžete udělat je,  že ho podržíte, když se rozhodne potíže řešit. Vy,  pokud chcete v této chvíli ve ztahu zůstat, můžete maximálně nastavovat hranice. Vy sama musíte nastavit partnerovi hranice, kam ho až se svým chováním pustíte. Máte například možnost ho ujistit, že ho máte ráda, ale že zůstanete ve vztahu jen za podmínek, že vyhledá odbornou pomoc. Vy sama si zkuste uvědomit, co je pro vás ve vztahu snesitelné a nesnažte se druhého zachraňovat.

Tereza Zahrádková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.