Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Proč jsem sám? Vytvořte si nové vzorce myšlení.

Dobrý den, jsem dvacetipětiletý muž. Jsem vystudovaný vysokoškolák, žiji krátce v Praze. …

Zdeněk Krpoun 21. 6. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den, jsem dvacetipětiletý muž.

Jsem vystudovaný vysokoškolák, žiji krátce v Praze.

V posledním letech na mě stále doléhá, jak už je z nadpisu patrné, samota. Nikdy jsem nedokázal najít si partnerku, zažil jsem pouze několik zklamání. Nejde ani tak o fyzickou lásku, byť to mi chybí také, jako o sdílení, sounáležitost, důvěru…

Zařídil jsem si v Praze bydlení, ale chodím tam jen přespat, jako by na mě zde padaly stěny. Většinou trávím hodně času v práci, kde, pokud se soustředím na daný úkol, mohu fungovat docela normálně, někdy jen bezcílně bloudím ulicemi. Šťastný nejsem, nic mi nedokáže přinést radost. Úspěch v práci, pochvala, zvýšení platu… Jen předstírám úsměv, ale ve skutečnosti je mi to zcela lhostejné.

Nedokážu se smířit s tím, že zůstanu sám. A čas běží… Teď na jaře je to vše ještě horší. I když se aktivně snažím svou situaci změnit, seznamovat se s novými lidmi, hledat partnerku, ale i pracovat na tom, být atraktivnější, jak po fyzické tak duševní stránce, vždy skončím fiaskem. Za poslední dva roky jsem tak poznal spoustu žen, ale všechny do jedné z těch, které bych si jako partnerku uměl představit, na tom byli stejně – zadané. A tak mám spoustu zadaných kamarádek. I když logika mi říká, že to není možné, zdá se mi, že už na mě nikdo nezbyl.

Uvažoval jsem o tom zkusit odbornou pomoc, ale neumím si moc představit, jak by mi mohl někdo pomoci. Navíc bych potřeboval zachovat absolutní diskrétnost, záznam v kartě by pro mě mohl znamenat v budoucnu zase další problém.

Díky

Petr

Názor odborníka


Vážený Petře,

problém, který popisujete, je vlastní mnoha mužům a hledání toho ideálního či vyhovujícího protějšku již dávno není pouze doménou žen. Tím vám chci pouze říct, že ať vnímáte danou situace jako sebevíce zatěžující, nejste v ní sám. Toto uvědomění může vést k jistému nadhledu nad vaším problémem, a kdo ví, možná i zvýšit šanci na to, že se nebudete ostýchat před hledáním odborné pomoci u psychologa nebo psychoterapeuta.

Nejdůležitější je situaci aktivně řešit. Pokud cítíte, že vás psychická a fyzická samota trápí, hledejte cesty, jak z toho ven. Stejně jako odborná pomoc může být v daném případě na místě i důvěrný rozhovor s vaším životním přítelem nebo věrným rodinným příslušníkem. Domnívám se však, že zkušený terapeut vám může s daleko vyšší pravděpodobností nabídnout vhodnou cestu, jak z problému ven.

Musíte však začít u sebe. Proč vás přitahují právě ženy, které jsou již zadané nebo vás opouštějí? Zamyslete se nad jejich vlastnostmi, typickými znaky, chováním, vzhledem a vystupováním před lidmi. Možná tyto dívky představují archetyp ženy, která je součástí vašich představ po dávné zkušenosti z dětství. Možná máte prostě vysoké nároky, stejně jako to mívají velice často ženy, které jsou dlouho bez partnera a toho pravého naleznou až po ztrátě nedosažitelných iluzí.

Pokuste se jít do hloubky své osobnosti. Není to lehké, ale právě proto vám navrhuji asistenci odborníka, který vám ukáže cestu k sebepoznání.

Je skvělé, že pečujete o svůj zevnějšek. U žen již doba, kdy jim nezáleželo na tom, jak muž vypadá, dávno skončila. Nyní jsou, stejně jako my muži, velice všímavé a chtějí mít po boku člověka, který bude fyzicky atraktivní.  Pokud pravidelně sportujete a měníte šatník, máte vykročeno správným směrem a zbývá vám již provést pouze jeden krok, a tím je změna náhledu na podstatu vašeho problému a vytvoření nových vzorců myšlení.

Připusťte si, že jednou potkáte tu pravou, a do té doby, než zažijete onen pocit, přijímejte jako potenciální šanci i ty ženy, které vás zpočátku příliš neokouzlí. Možná budete časem překvapený a zjistíte, že zatímco zoufale hledáte svoji lásku, ta pravá dívka na vás již dávno čeká.

Audio kniha ke stažení

Kdy už je to porucha?

Co dělat, když vám do života vstoupí psychické problémy? Situaci, která jednoho dne postihne téměř každého člověka, se věnují Kamila Thiele, Nela G. Wurmová, Alena Večeřová Procházková a Vojtěch Pišl.

Stáhnout
Audio kniha ke stažení

Kdy už je to porucha?

Co dělat, když vám do života vstoupí psychické problémy? Situaci, která jednoho dne postihne téměř každého člověka, se věnují Kamila Thiele, Nela G. Wurmová, Alena Večeřová Procházková a Vojtěch Pišl.

Stáhnout

Hodně úspěchů a partnerské spokojenosti.

Zdeněk  Krpoun

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.