Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Se všemi se srovnávám: Stojí za tím deprese.

Dobrý den, nevím kde bych začala. Snad takto, neustále se srovnávám s ostatními lidmi. …

Zdeněk Krpoun 25. 9. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den, nevím kde bych začala.

Snad takto, neustále se srovnávám s ostatními lidmi.

Vím, že se strašně trápím. A to ať se to týká čehokoliv. Často mám z věcí strach a jsem hrozně citlivá.

Odjakživa mě trápí lidé. Myslím si, že všichni jsou lepší než já. Kdysi to bylo klidnější, ale teď?

Usínám a pláču, že si přítel najde lepší, vzbudím se a pláču, myslím na to neustále. Možná se to zhoršuje, když vidím, že příteli je jedno, že se trápím, nereaguje na to, je mu to jedno. Vím, že kdysi byl zlatý a nechtěl ať pláču, vždy mě objal. Teď se cítím být na to sama.

K tomu se lečím na depresi a totálně se trápím, ať je podnět jakýkoliv. Já už nemůžu, nevím, jak to změnit a jak přežít, když se zase něco stane, třeba i něco primitivního.Třeba až se bude zase krásně usmívat na slečnu, až se zase bude bavit a mě odsekávat… Umírám bolestí, jen jak si na to vzpomenu.

Co s tím? Už nemůžu dál. On mě taky už zřejmě nemiluje a nevím, jak to sama zvládnu, až mě opustí.

Kde se to ve mně vůbec vzalo? Takové utrpení? Pocity, že je každý lepší než já? Věčně mám pocit podřízenosti. Chtěla bych být na sebe hrdá a nedoprošovat se, nedolízat, jestli něco není špatně…

Tereza

Tereza

Názor odborníka


Slečno Terezo,

v momentech, kdy reaguji na váš dotaz, tak zároveň přemýšlím o tom, co bude doprovázet jeho čtení. Budete se cítit provinile za to, že jste mě obtěžovala s problémem, který prožíváte? Nebo považujete následující řádky za pouhou sumu slov, jež vám mají dodat sebevědomí, ale přitom nejsou myšlena upřímně? Za těmito myšlenkami v kontextu všeho, co jste popsala, stojí především deprese a abych byl přesnější, dodal bych, že rezistentní (nereagující na léčbu) depresivní stavy.

Ačkoli to takto necítíte, máte po boku přítele, který je hodný vaší důvěry a váš vztah si určitě zaslouží vzájemnou snahu na jeho udržení. Jestli již přítel nereaguje na vaše stavy, je možné, že vůči nim otupěl, anebo již nesčetněkrát zažil situaci, kdy se moc snažil zlepšit vám náladu, ale nic nepomáhalo. Možná se naučil žít s vámi i přesto, co je za vaším psychickým životem a přijal vás se vším, co to v sobě skýtá. Přemýšlela jste nad vaším vtahem takovým způsobem?

A další myšlenka je velmi podobná. Píšete, jak vás ubíjí srovnávání s druhými. Zkoušela jste se někdy zamyslet nad tím, proč někteří lidé vnímají u druhých spíše to, co je na nich horší, zatímco další lidé se zaměřují na to, co má kdo lepší? Lidi samozřejmě takto jednoduše do kategorií rozdělovat nelze, ale taková typologie má své opodstatnění minimálně pro účel ilustrace chybného vnímání světa kolem nás i našeho života.

Jste člověk, který si musí uvědomit, že je lepší vážit si toho, co má a méně chtít to, co postrádá. Jste ženou v krásném věku a zřejmě máte partnera, který o vás stojí a snáší s vámi vaše těžkosti. Máte před sebou širokou paletu možností, jak si s vaším problémem poradit. Například pouhé pravidelné setkávání s někým, kdo vás vyslechne a nabídne vám náhled na vaše problémy, může učinit zázraky.

Farmakologická forma léčby deprese je účinná, ale není zázračná. Je třeba ji doplnit o další způsoby psychické podpory. Jsem si vědom, že se v článku nezmiňujete o lécích, ale s každodenní praxe je známo, že mnohým pacientům chybí právě naslouchání a pochopení ze strany psychiatra či praktického lékaře. Ať už vám léky předepsal kdokoli, nepřestávejte hledat další způsoby pomoci.

Vše bude lepší, základem růžovějších brýlí je však důvěra v sebe a druhé.

Hodně štěs

t

í! Zdeněk

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.