Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Sestra pomýšľa na najhoršie: Co je zdrojem její deprese?

Dobrý deň, čo najúpenlivejšie by som vás chcela poprosiť o radu. Ide o moju sestru (19), k…

Tereza Zahrádková 24. 4. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý deň,

čo najúpenlivejšie by som vás chcela poprosiť o radu. Ide o moju sestru (19), ktorá bola v 15 diagnostikovaná a opakovane hospitalizovaná kvôli depresií.

Lieky (bolo ich veľa) nepomohli, terapia, kam stále chodí, tiež nie. Vedeli by ste mi poradiť, čo pre ňu môžem spraviť? Mám pocit, že o ňu prídem.

Bojím sa, v súčasnosti je to snáď ešte horšie, ako kedykoľvek predtým. Na sestre mi veľmi záleží a nechcem o ňu prísť…

Včera mi poslala email: „…Ale hádam som si to nikdy nepriala ako teraz, keď mi moja smrť nikomu, nikomu neuškodila. Ale čo, čo spôsobím rodine, keď sa zabijem? Ničotu, trápenie, beznádej… Ale, pomaly sa mi do vedomia prebíja tá chladná ľahostajnosť a všetko je bližšie a bližšie… Aj preto, lebo úprimne nevidím iné východisko. Iba jedno, ktoré sa mi spolu so smrťou vynorí vždy, keď príde problém ako sladké vykúpenie… Už sa na seba pozerám len s bezútešným cynizmom, ani nie ako na človeka, na nádej, na dušu, len ako taký zvyšok čo tu ešte chvíľu bude chodiť… Ja som už suchý, starý konár, ktorý nepríde k životu a zbytočne zaťažuje strom. Neviem sa inak vidieť, ako slepá vetva, chromý pes. Starý, chromý pes, nech ho človek, čo ako má rád, najlepšie mu urobí, keď ho vyvedie do lesa a zastrelí… Už sa nevzpieram ako kedysi, už nebojujem za svoje šťastie, už som umŕtvená, skrotená, nepriateľ vyhral… Sľubujem ti, že sa nezabijem, kým ťa o tom neupozorním, a toto nie je to upozornenie.“

Sestra

Názor odborníka


Dobrý den,

chápu, že se o svou sestru velmi bojíte. Věřím, že prožívat depresi je pro vaši sestru těžké. Stejně tak je to těžké pro každého, kdo ji zažil. Deprese dokáže zcela ochromit život a stát se jeho nedílnou součástí.

Zaujala mě část emailu, kde vaše sestra hovoří o depresi jako o nepříteli. Depresi lidé, kteří jí trpí, skutečně vnímají, jako něco neovladatelného, něco vnějšího, nepřítele, kterého se nejde zbavit. Jedna teorie tvrdí, že je to chemický proces v mozku, druhá, že je utvořená vlivem vnějších událostí. Někdy je pravda obojí.

V každém případě deprese člověka udržuje na místě.  Lidé se z ní snaží vymanit, často stále jedním způsobem, což nepomáhá a zároveň demotivuje.

První část mé rady je zcela praktická. Zkusit jiný druh terapie, jiného terapeuta, změnit znovu léky nebo do léčby zapojit celou rodinu např. rodinná terapie. Nejdřív toho ale vaše sestra musí být vůbec schopna. Nepíšete, jestli je nyní schopna ještě nějakého pravidelného režimu (pracovat, studovat nebo i docházet pravidelně na terapii). Pokud ne, možná bude nutné ještě jednou zopakovat hospitalizaci a poté se zaměřit na nové možnosti léčby, než doposud vyzkoušela.

To hlavní, co bych však ráda zdůraznila, je jiný pohled na věc. Vím, že je to těžké, ale zkuste se vy i vaše sestra chvíli nedívat na depresi jako na nepřítele, pak se totiž bude jako nepřítel opravdu chovat. Deprese není nic vnějšího, všechno je v hlavě nemocného. Zkuste se zamyslet, k čemu vaše sestra depresi „potřebuje“.

Vím, že to zní absurdně, kdo z nás by depresi potřeboval. Ale i tak, k čemu vaší sestře zároveň slouží? Od čeho by jí mohla chránit? Před čím by mohla díky ní utíkat? Skutečným problémem totiž není deprese samotná, ale její zdroj. Nemoc nám hodně bere, ale zároveň je pro nás omluvenkou, nemusíme se dál vyvíjet. Často si tím také připoutáme pozornost svých blízkých, jejich pomoc a starost o nás, možná si tak přijdeme méně sami. Zároveň je to ale známka toho, že si velmi málo věříme a potřebujeme v životě „berličku“. Ta se nám však časem může proměnit spíš v těžkou kouli na noze… Naším úkolem je ale zjištění, že klíč, který nás koule zbaví, máme jen my sami. Odpověď je vždy v nás samotných.

Zdroje deprese jste již jistě hledali. Má rada zní, zkuste jiný pohled na depresi samotnou. Těžko lze totiž bojovat s nepřítelem, který je naší součástí, pak bojujeme vlastně sami se sebou. Možností je tedy vzít nemoc jako silný signál, který k něčemu slouží. Ráda bych jen zdůraznila, že nejde o vědomé věci. Vaše sestra si jistě depresi vědomě nevybrala, o to těžší je to životní zkouška. Věřím ale, že i tuto zkoušku zvládne.

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.