Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Strach z chyb v práci: Přílišná sebekontrola může být stresující.

Dobrý den, poprosila bych vás o radu, co mám se sebou udělat, abych byla „normální“. P…

Tereza Zahrádková 7. 4. 2014

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

poprosila bych vás o radu, co mám se sebou udělat, abych byla „normální“.

Po rodičovské dovolené jsem se před třemi lety vrátila do práce. Změnilo se osazenstvo, přibyla práce a zodpovědnost. V práci chybí systém, každý dělá co uzná za vhodné, bez pravidel, prostě na základě svých uvážení. Dříve bylo jasně dané, co je priorita, jak jednat a podobně.

Začala jsem mít problém – zjistila jsem několik pochybení, která udělali kolegové, nic se samozřejmě z toho nedělalo, nicméně jsem začala mít nedůvěru v informace, ze kterých mám vycházet. To se postupně zhoršovalo a začala jsem trpět obsesí. Mám problém dělat cokoli, i přepsat text je pro mě problém – co když udělám chybu, co když uvedu špatný údaj, co když něco způsobím…

Chodila jsem k psychiatrovi, dostala antidepresiva, ale výsledek nebyl žádný, necítila jsem změnu. Nutno říci, že mimo práci problémy nemám, nebo je nepozoruji… Jen mám hlavu stále plnou práce, stále přemýšlím, zda jsem to či ono udělala správně a už nevím, kudy kam. Antidepresiva již neberu.

Uvažuji nad návštěvou psychologa, chci zjistit, proč jsem, jaká jsem. Nevěřím si, bojím se všeho, jsem nerozhodná… Podotýkám, že mám vysokou školu, nepovažuji se vyloženě hloupou, ale spíše neschopnou… a nevím, jak to změnit, kde najít „návod“, jak na to.

Pokud budete mít čas a budete mi moci poradit, budu vám vděčná, chtěla bych se sebou něco udělat, něco změnit, ale jak na to, nevím…

Velice děkuji a přeji krásný den.

Hana

Názor odborníka


Milá Hanko, 

už ze začátku vašeho dotazu mě zaujalo, jak důležité je pro vás být „normální“. Co to pro vás vlastně znamená?

Z vašeho dotazu je patrné, že se v poslední době velice hlídáte, trápí vás pocit, co když uděláte chybu, co když něco způsobíte. V dotazu také zmiňujete slova jako návod, jak se v sobě vyznat, chybějící priority v prostředí bez pravidel. Jako byste tedy volala po nějakém systému či jasných pilířích, o které byste se mohla opřít.

Z mého pohledu by bylo dobré si odpovědět minimálně na pár dotazů: Co by se vlastně stalo tak hrozného, kdybych opravdu udělala v práci chybu? Jak bych se pak cítila, z čeho mám strach? A jak to, že mimo práci funguji dobře, proč se tam nebojím, že udělám chybu? Pokud mám v práci potřebu si vytvořit pevnější body, co/kdo mi pomůže je vytvořit?

Vaše obsese se chovají jako přehnaný systém kontroly mozku. Způsobují, že se přehnaně hlídáte a kontrolujete, zda neuděláte chybu. To už je samo o sobě stresující proces.

Zkuste se zamyslet nad tím, jak jinak byste se v práci chovala, kdybyste se tolik nekontrolovala. Na co jiného byste myslela, kdybyste se nebála, že uděláte chybu. Pravděpodobně byste byla více uvolněná, práce by vás více bavila, více byste se věnovala věcem, na které se ten den těšíte, byla byste asi otevřenější a uvolněnější před kolegy.

Co by vás tedy mohlo v práci více uvolnit? Co by vám pomohlo překonat strach? Pomohlo by vám o tom promluvit s kolegy? Pomohlo by vám zkusit přijmout fakt, že možná někdy chybu uděláte?

Zkuste si odpovědět na tyto dotazy. S nalezením odpovědí vám samozřejmě může také pomoci odborník – psychoterapeut či psycholog. S ním můžete společně najít řešení a získat nadhled na svým problémem.

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.