Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Strach z lidí po pokusu o zneužití: Snažte se čelit svým obavám.

Dobrý den, před dvěma lety jsem se dostala do nepříjemné situace s dobrým koncem, která mě…

Tereza Zahrádková 19. 9. 2014

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

před dvěma lety jsem se dostala do nepříjemné situace s dobrým koncem, která mě ale nepříznivě ovlivnila a já asi potřebuji poradit.

Po oslavě narozenin jsem skončila s bandou známých, několika chlapci a jedním děvčetem, v cizím bytě. Dva dobří přátelé, které jsem považovala tak trochu za garde, záhy skončili pod stolem. Druhá dívka se najednou svlékla, což přirozeně zaujalo kluky. Nicméně ona měla větší zájem o mě. Ocitla jsem se pod značným i fyzickým nátlakem, posléze se k ní připojili dva z chlapců, zbytek se díval jak hladoví vlci.

Opakovala jsem, ať přestanou, vždy je setřásla pokusila se odejít, ale nedali mi pokoj, gradovalo to. Strach rostl, věděla jsem, že se neubráním. Najednou jsem byla zcela klidná. Slečnu jsem odstrčila a klidně, důrazně s pohledem do očí jí několikrát zopakovala odmítnutí, jak jsem je říkala i předtím. Zírala jako zhypnotizovaná a když jsem ji pustila, odskočila, jako bych ji uštkla. Přestali si mě tímto všímat.

Vlastně se nic nestalo. Ti známí, když jsem je později potkala, se omluvili a dnes se normálně bavíme. Tu dívku jsem už neviděla. Ale mnoho měsíců jsem o tom měla zlé sny a doteď z toho mám velmi špatný pocit. Od té doby se cítím nejistě, když jdu sama ven. Jsem odtažitá, nepouštím si nové lidi k tělu a zažívám strach, když mi někdo cizí poskytne i drobnou laskavost. Toužím po anonymitě.

Myslela jsem, že to přejde, ale to se neděje. Vždycky jsem byla trochu stydlivá, ale tohle je něco jiného. Proč mě to ale tak vzalo?

Jana

Názor odborníka


Milá Jano, 

chápu, že pro vás tato událost byla traumatizující, a to i přesto, že jste dokázala vše včas zastavit a ubránit se. To, co se stalo, už bylo zneužití a sexuální obtěžování, přestože se vás nikdo ani nedotknul. Je to podobné, jako kdybyste se v parku setkala jako dítě s pedofilem, který by vám sice neublížil, ale vystrašil by vás a proti vaší vůli by vás překvapil svou nahotou. Minimálně by to ve vás mohlo zanechat pocit, že se můžete ocitnout v ohrožení, taková událost prostě překvapí a v prvních chvílích se můžete cítit bezmocná.

Na druhou stranu jste ale napsala, že jste té dívce s ledovým klidem dokázala opakovaně sdělit odmítnutí a zabralo to. Vyzkoušela jste si tedy, že umíte i v nátlakové situaci reagovat velmi pevně a nenecháte se ovládnout. To je velmi pozitivní a v konečném důsledku to pro vás může být i posilující. Dostala jste tím o sobě informaci – umím se bránit a umím odmítnout, nenechám si od nikoho ublížit. 

Zkuste si uvědomit, jak silná jste byla, a možná vám to pomůže i nyní svému strachu čelit. Váš strach na vás působí tak, jako kdyby poblíž vás ta dívka stále byla. Strach se vás na základě prožitého traumatu snaží ochránit, ale přehnané obavy vám nyní berou svobodu. 

Zkuste svému strachu začít čelit, snažte se i přes své obavy začít s druhými komunikovat a přijímat jejich laskavost. Může to ještě nějakou dobu trvat, ale je to cesta ven, jak dostat z vaší hlavu tu dívku, která se vám v minulosti tolik zapsala do paměti.

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.