Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Ubývají mi síly na uskutečnění cílů: Přibližte je do současnosti.

Keď sa pozerám späť a hodnotím celý môj doterajší život, vidím len, ako som ním bezcieľne pláv…

Josef Tůša 5. 12. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Keď sa pozerám späť a hodnotím celý môj doterajší život, vidím len, ako som ním bezcieľne plávala a snažila sa neutopiť. Na rozdiel od spolužiakov na strednej som nikdy nevedela, čo chcem v živote robiť. Necelý rok som teda po škole pracovala a rozhodla sa študovať niečo, čo súviselo s mojou prácou, v ktorej som dosahovala skvelé výsledky.

Na škole som už teda druhý rok – prvý som celkom zvládla, aj keď kvôli môjmu strachu zo skúšok a ich neustálemu posúvaniu som si neužila takmer žiadne prázdniny. Tento rok je však oveľa náročnejší – hovorí sa, že kto prežije druhák, už sa tu udrží. Ja to však vôbec psychicky nezvládam – niekoľko dní pred každým testom a skúšaním opantá neskutočný strach a zúfalstvo, výsledkom čoho je, že absolútne na učenie rezignujem, nedokážem sa sústrediť.

Nechápem, prečo to robím, je mi zo seba zle, nemôžem si však pomôcť. Je to jediné povolanie, ktoré chcem robiť. Ale chýba mi byť v niečom najlepšia, v niečom vynikať, tak ako to bolo v práci. Už len keď dostanem známku horšiu ako 2, mám výčitky a som na seba hrozne nahnevaná, takže sa takmer vždy porežem. A to radšej nehovorím, aké mám myšlienky, keď niečo nesplním. Kvôli výčitkám už nemôžem pomaly ani spávať. Viem, že sa potrebujem nejako vzchopiť, no nemám silu.

Paula

Názor odborníka


Dobrý den, Paulo,

děkujeme za tvou důvěru a otevřenost ohledně tvé současné situace. Z jejího popisu jsem vyrozuměl, že víš, za čím jdeš, zažila jsi práci, kde si dosahovala skvělých výsledků, nastoupila na školu se zaměřením na povolání, kterému se chceš věnovat. To je skvělí pokrok od doby na střední, kterou popisuješ v úvodu. Prvně ti tedy chci blahopřát k nalezení směru tvé cesty!

Vydat se za tím, co nás baví a v čem jsme dobří, nás však může stát hodně sil. Obzvláště když překonáváme zažité vzorce chování a vnímání sama sebe. V takový moment potřebujeme jednak sílu pro jejich změnu a jednak pro prozkoumání sama sebe, abychom věděli, co chceme změnit, kam své síly upřít. Tedy jedna z tvých současných zkušeností v přítomnosti.

Kde tedy brát sílu? Prozkoumáním odkud naše síla pramení, kde ji získáváme zpět, ať již v každodenním žití, či pro extrémní situace, kdy potřebujeme její velké množství, abychom udělali velký krok. Věřím, že máš zážitek z činnosti, při kterých je ti dobře, po kterých se cítíš plná sil a odhodlání. Je to tichá procházka v lese? Je to živé setkání? Malba, tanec, psaní, apod.? V tom se každý lišíme. Ohlédni se a vybav si ty momenty. Až je budeš mít, prozkoumej, který z nich je pro tebe nyní nejsnadněji dosažitelný a tím začni. Který z nich ti dodává sil nejvíce? Směřuj k jeho naplnění. Cíleně je zařaď do svého života. Menší, když je méně prostoru, větší, když je prostoru více. Není‑li prostor, vytvoř si jej. Stejně jako si vytváříme chvíli pro to, abychom se šli napít.

Velký kus životodárné sily můžeme dostávat i ze samotné práce, z té, co nás naplňuje, co nás baví, v které jsme dobří. Každý z nás dokáže být v něčem dobrý. Přitom každý v něčem jiném. Tvá touha po tom, být v něčem dobrá, je tedy naprosto v pořádku. Použij ji jako hybný moment dopředu. Uvadáme v momentě, kdy si tuto příležitost necháváme ujít. Z tvého popisu jsem pochopil, že tuto zkušenost právě zažíváš. Ale též píšeš, že máš i zážitek, kdy jsi poznala, co ti jde a kolik sil ti to dalo. Ber jej jako skvělou příležitost pro znovuobjevení této části sebe pro současnou situaci. Co vše se tenkráte dělo jinak? Lidé, způsoby komunikace, práce s časem, vypořádávání se s úkoly, apod. Co vše z této zkušenosti můžeš, klidně i v menším, dělat nyní? Kde všude? Ve škole, v zájmech, v rodině, nebo přidáním částečného úvazku v práci, která mě baví? Kde ještě?

K dodání sil pomáhá i přiblížení si vzdáleného cíle z budoucnosti do současnosti. Oproti předchozímu čerpání zkušeností z minulosti. Abychom již nyní žili alespoň v části svého cíle. Mít svůj cíl neustále na očích, vědět, jak na něj navazuje to, co právě dělám. Moje osobní zkušenost ze školy je taková, že přes velkou vrstvu teorie jsem svůj cíl přestával vidět. Pomáhalo mi ukotvování teorie v cíli, či v praxi. Zkoumej, jak tento dílek teorie (předmětu, zkoušky) zapadá do tvého celku? Co ti pomůže pochopit? Co ti na něj navazuje? Věřím, že ti to pomůže jak v samotném učení, neboť fragmenty předmětů si takto můžeš skládat do svého vlastního obrazu, tak při formování a dosahování tvého cíle.

Velkou část svého popisu věnuješ druhé části změny – poznaní sebe sama. Zde je velkým tématem sebe‑přijetí. Přijetí toho, jací jsme nyní. Avšak tato úvaha by neměla vést k odevzdanému nic nedělání. Právě naopak. Odmítání nějaké části sebe vede k jejímu popření. Pokud ji popírám, nejsem s ní v kontaktu a nemohu ji měnit. Přijetí pomáhá s další prací na sobě. Přijímám, že nyní se cítím tak a tak, příště se chci cítit tak a tak ‑  co pro to mohu udělat? Jak se chceš cítit? Už jsi ten pocit, ke kterému směřuješ, někdy zažila? Jestli ano, tak kdy? Co vše bylo jinak? Co vše jsi tenkráte udělala pro to, abys jej dosáhla? Co z toho můžeš udělat už nyní (teď, zítra, při příští příležitosti)?

Další z cest, jak se strachu postavit, je zastavit se a jít si s ním popovídat. Prozkoumat jej. Co se opravdu fakticky stane, když se stane to, čeho se obáváš? A co se nestane? Rozpustit ten velký celek na menší kousky, se kterými si již pak můžeš poradit. Jak můžeš předejít té či oné části? Jak na chceš reagovat?

U sebe‑poznání a proměny sebe sama vnímám jako velmi důležitou moudrost „zvyk je železná košile“. Vše, co opakujeme, se nám postupně stává zvykem. Náš způsob vypořádávání se se situacemi, sled myšlenkových vzorců, které po sobě následují, náš způsob vnímání sebe sama a dívání se na svět. Je potřeba si uvědomit kdy začínáme opět sklouzávat a zastavit to dříve, než se to stane. Narušit ten opakující se vzorec. K tomu je potřeba hodně sil. Kde je můžeš načerpat, jsem popisoval výše. Opět platí, že je potřeba začít od maličkostí, malých kroků, na kterých si to můžeš vyzkoušet a které ti dají zážitek úspěchu. Pokud jde např. o zmiňované večery, tak si například hlavě projít den, a říci, co se mi líbilo, co se mi podařilo, co mi pomohlo a tak začít zaměřovat svou pozornost právě tímto směrem.

Paulo, máš svůj cíl – povolání, které chceš dělat, máš zážitek úspěchů – práci ve které se ti dařilo, a již jsi se dokonce vydala i na cestu. Máš toho opravdu hodně, z čeho můžeš čerpat energii a již jsi ušla velký kus! Další je před tebou.

Přeji ti do něj hodně sil a úspěchu.

Josef Tůša

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Josef Tůša

Osobní kouč – podpora v rozvoji a dosahování cílů

www.JosefTusa.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.