Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Vzájemně manipulativní vztah: O co vlastně ve vztahu bojujete?

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Mám dva měsíce po svatbě a čeká mě a syny stěhování …

Tereza Zahrádková 4. 3. 2013

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

ráda bych požádala o radu. Mám dva měsíce po svatbě a čeká mě a syny stěhování do domu k manželovi. Nevím, jestli je tady začátek či jen vyústění celého mého problému.

Svatbě předcházel tříletý a v posledním období dost divoký vztah. S manželem jsme oba dost dominantní typy lpící na „svých pravdách“ a také máme oba sklon k manipulaci toho druhého. Z našich tvrdých hlav, z manželovy dočasné nevyrovnanosti a tápání ve vztahu jsem si prošla jednu dobu opravdovým očistcem a stala se velmi opatrná v jakémkoli dalším životním kroku.

V době, kdy mě manžel požádal o ruku, jsme si vše vyříkali, ujistili se, jak moc pro sebe znamenáme, a že spolu chceme žít. A já souhlasila i s tím, že kompletně změním sobě i dětem život. Vše jsem si dobře promyslela a po svatbě začaly přípravy domu pro nastěhování.

Jenže se v mezidobí stalo pár věcí, které ve mně vyvolaly totální zmatek, strach, obavy a nakonec i naprostou neschopnost uvažovat racionálně. Jednalo se o zdánlivě nedůležité situace (naplánoval si svůj program, který se mnou nijak nekonzultoval a ze kterého mě vynechal, změnil i přes naší dohodu plány na Vánoce apod.).

Jakoby se ve mně rozsvítila nějaká kontrolka a začaly se se mnou dít neskutečné věci. Stala jsem se zlou, rýpavou, věčně nespokojenou ženou hledající na všem jen chyby a důvody, proč se k manželovi nestěhovat. Vyčítám mu staré křivdy a myslím jen na to, že se budou opakovat. Už se prakticky jen hádáme a momentálně jsme ve stavu rezignace a trápení.

Děkuji.

holka

Názor odborníka


Dobrý den,

z vašeho dotazu je patrné, jak silný vztah máte k vašemu manželovi, tak velký pocit nejistoty, zmatku až ohrožení.

Nepíšete, jak vlastně vaše boje ve vztahu vypadají, manžel neměl o vás a děti někdy zájem? Proč? Z čeho vznikala vaše nejistota, proč máte tendenci se navzájem manipulovat? Kvůli čemu jste se nejčastěji hádali?

Manipulací se zbavujeme odpovědnosti

Budu tedy vycházet jen z vašich pocitů, tedy velké nejistoty, zda se k manželovi nastěhovat, a také z opakující se tendence manipulovat. Manipulujeme, protože máme strach, že přímou konfrontací nedosáhneme výsledku, který potřebujeme. Tak na to jdeme tak trochu lstivě.

Je to také snadný způsob, jak se zbavit vlastní zodpovědnosti za činy (naše potíže vždy z pohledu manipulujícího pocházejí od druhých nebo kvůli druhým). Manipulace také vyvolávají v druhém pocity viny. Proč potřebujete vyvolat pocit viny? Často může být za manipulací pocit bezmoci, kdy potřebujeme dosáhnout výsledku, ale neumíme to napřímo. O co vlastně ve vztahu bojujete? O své přijetí do něj?

Zaujalo mě, jak jste psala, že vás manžel vynechal ze svých plánů, přestože jste se na nich domluvili. Pochází z tohoto zdroje vaše nejistota? Nejste si jistá, jestli vás muž úplně přijímá do svého života? Zažila jste již v minulosti, že vás někdo nepřijímal takovou, jaká jste, a musela jste o svou pozici bojovat?

Zkuste si uvědomit, co byste potřebovala, abyste se ve vztahu cítila dobře. Ne všechno nám však může dodat partner/manžel. Někdy je zapotřebí s vlastními nejistotami pracovat samostatně. Důležité je ohlédnutí do historie, jak jsme to měli s rodinou a v minulých vztazích.

A také, jak to máte sama se sebou. Přijímáte se sama taková, jaká jste? Někdy vyžadujeme plné přijetí a zájem od partnera, ale sami si ho neumíme dát. Pak máme neustále pocity křivky a zklamání.

Začněte tedy se sebou, uvědomte si vlastní nejistoty, odkud pocházejí. Sepište si, co od partnera potřebujete a sdělte mu to otevřeně. Manipulace a boje vyvolávají vždy jen negativní reakci. Začněte se také soustředit na pozitivní zdroje vašeho partnerského vztahu a zaměřte se na ně.

Kdykoli se objeví pozitivní věc (spolehlivost, zodpovědnost partnera a ostatní věci, co na něm obdivujete), podpořte ji pochvalou nebo jiným kladným projevem. Tímto způsobem se budou pozitiva ve vašem vztahu posilovat a oslabíte negativa, kterým se nyní tak věnujete. Nyní se, jak se zdá, soustředíte převážně na to, co ve vztahu nefunguje, a to váš vztah zeslabuje.

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.