Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Zřejmě nejsem jeho jediná: Důležité je, že jste na prvním místě.

Dobrý den, několik let žiji s mužem, který měl vždy několik milenek zároveň, i když zrovna…

Tereza Zahrádková 14. 12. 2015

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

několik let žiji s mužem, který měl vždy několik milenek zároveň, i když zrovna měl oficiální přítelkyni. Nyní spolu máme dítě a já vždycky věděla, že když si ho beru, beru si ho takového, jaký je, a věděla jsem, že musím počítat s tím, že se nezmění. Není mi dvacet a nejsem naivní, abych věřila, že má láska z Casanovy udělá věrného manžela :-)

Nepátrám a užívám si krásného vztahu, který spolu máme. Je skvělý partner, skvělý otec, věnuje se plně mně i synovi. Vlastně si nemám na co stěžovat. Kromě… kromě toho, že zřejmě stále má milenky. Věřím, že ne tolik, jako dřív, přesto si ale myslím, že nějakou/nějaké má. Racionálně vím, že to nesouvisí se mnou, že moji hodnotu pro něj ani pro mne to nesnižuje a souvisí to pouze s tím, že on si tím dodává sebevědomí, které mu tak trochu chybí. Nicméně i přes to všechno mě to stále tak nějak trápí.

Nejsem zastánce volných vztahů a nikdy bych to neschválila, přesto tím, že jsem si vzala jeho takového, jaký je, jsem tomu vlastně dala tichý souhlas. A teď nevím, jak se s tím vyrovnat, aby mě to netrápilo. Je to nejlepší chlap, jakého znám a tohle je vlastně tak trochu cena. A kdybych nebyla zatížená tím, že znám jeho minulost, byla bych skutečně šťastná. Tohle vědomí mi ale ve 100% štěstí pořád brání. Je vůbec nějaký způsob, jak by mě to mohlo přestat strašit v hlavě?

Mel

Názor odborníka


Dobrý den, 

chápu‑li váš dotaz správně, nerada byste svého muže opouštěla, i kdybyste zjistila, že skutečně i nadále nějaké milenky má. Jak sama píšete, je pro vás i přesto tím nejlepším mužem na světě a máte se spolu jinak dobře. Pak mě tedy napadá hledat pozitiva toho, že vy jste na pozici jeho manželky, nikoli milenky:

  1. Vás si vzal a je s vámi štastný, jste tedy pomyslnou vítězkou mezi jeho ostatními ženami (ať už minulými či současnými).

  2. Své snížené sebevědomí si nevybíjí na vás, ale dohání si ho jinde, vy ho tedy doma máte jako spokojeného manžela.

  3. Užíváte výhody manželky, o kterých milenky pouze sní – trávíte spolu svátky, dovolené, ulehá vedle vás každou noc v posteli, finančně vás podporuje, možná pomáhá v domácnosti, má s vámi dítě.

  4. Možná nevěra vašeho muže by byla spíše sexuální, nikoli citová, jak píšete. Vy jste tedy stále ta, kterou miluje.

  5. Pokud má vyšší sexuální potřeby, není to všechno na vás – vzhledem k tomu, že se staráte o dítě a pravděpodobně i domácnost, můžete být možná ráda za odpočinek..

  6. Pečuje o vás a o vaše dítě – vy jste tedy ta prvním místě.

Body, které jsem napsala, záměrně přizpůsobuji vašemu dotazu, ze kterého chápu, že muže opouštět nechcete. Navíc ani není jisté, zda skutečně milenky má, i když chápu, že to může být vzhledem k jeho minulosti pravděpodobné. Myslím, že je přirozené, že vás někdy trápí tabu, které mezi sebou s manželem máte. Na druhou stranu se cítíte milovaná a tento pocit mnohdy chybí i ženám, které muži nepodvádějí.

Snad vám odpověd pomohla.

Tereza Zahrádková

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.