Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Pravděpodobnost nemožného

Čím častěji o události slyšíme, tím ji považujeme za pravděpodobnější.

Čím to je, že i přes naprosto mizivou šanci na výhru v loterii si pořád tolik lidí stále znovu a znovu kupuje losy? A proč nás děsí útoky žraloků a pády letadel, ačkoli neznáme nikoho, koho by podobná věc potkala?

Předsudek dostupnosti (v orig. availability bias) nám říká, že lidé posuzují možnosti podle toho, jak snadno si je vybaví. Vyhrát v loterii je téměř nemožné, ale díky velkému počtu lidí, kteří si losy kupují, se čas od času někdo takový najde - v tu chvíli o výhře slyšíme ve všech televizích, v rádiu, dočteme se o ní i v novinách.

Když pak stojíme v trafice a přemýšlíme, zda si los koupit, vzpomeneme si na onoho šťastlivce a šance na výhru se nám tak zdá vyšší. Člověk si v takovou chvíli jen velmi těžko (pokud to neudělá vědomě) vybaví někoho, kdo nevyhrál. Tím se lidé zkrátka nechlubí. A když už ano, nečiní tak v hlavním vysílacím čase.

Znám dost lidí, kterým se povedlo dokončit vysokou školu. Tak nevím – zlepšují se tím moje šance?

Předsudek dostupnosti má své opodstatnění: pokud pozřete něco, po čem vám nebude zrovna nejlépe, příště si při koupi stejného výrobku snadno vybavíte obtíže, které vám způsobil, a vyhnete se mu.

Mnohem častěji nás ale tento způsob usuzování zrazuje. Doktor, který opakovaně určí stejnou diagnózu, bude mít tendenci stejnou nemoc hledat i tam, kde není. A pokud bude mít někdo z vašich známých dopravní nehodu, začnete si myslet, že silnice jsou nebezpečné.

Podobné poznatky přinášejí i některé výzkumy. Díky prioritám televizního zpravodajství se lidé bojí, že budou zavražděni nebo s nimi spadne letadlo, mnohem více, než že dostanou karcinom žaludku. Ve skutečnosti je pravděpodobnost tohoto - ve skutečnosti nepříliš rozšířeného onemocnění - pětkrát větší, než že zemřete násilnou smrtí. Podobně se vám spíš stane, že na vás spadne kus letadla, než že vás sežere žralok.

Jedním ze známých příkladů tohoto zkreslení je i přesvědčení, že v testu s možnostmi odpovědí je první tip většinou ten správný. Není to pravda. Jen si mnohem snáze vzpomeneme, že jsme u některé otázky změnili správnou odpověď na špatnou, než opačný případ.

Jak se zkreslujícím úsudkům bránit? Zkuste si někdy vzpomenout i na opačný příklad - zeptejte se sami sebe, kolik znáte lidí, kteří v loterii nevyhráli, případně kolik vašich známých nesežral žralok? Já osobně znám dost lidí, kteří létají letadlem, a nikdo z nich ještě nikdy nespadl (slovo nikdy je zde asi zbytečné: s letadlem většinou spadnete jen jednou).

Naproti tomu znám dost lidí, kterým se povedlo dokončit vysokou školu. Tak nevím – zlepšují se tím moje šance?

Více k tématu:
Effect of Availability Bias and Reflective Reasoning on Diagnostic Accuracy Among Internal Medicine Residents

The Malleable Meaning of Subjective Ease

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci