Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Prd jako milník partnerské intimity

Ohlašuje první přiznané prdnutí konec romantiky, nebo postup vztahu do vyšší úrovně intimity?

Ze seriálu: Psycho

Výsledek průzkumu: Prdíme pouze před svými blízkými, protože u nich se nebojíme, že nás zavrhnou.

Mezi ženami oblíbený seriál Sex ve městě má pro mnohé z nich terapeutický účinek. Ukázal jim, že nejsou jediné, které trápí to či ono. Díky němu se některé přestaly stydět za to, jaké jsou, a za to, co chtějí.

V jedné epizodě si Carrie Bradshawová omylem uprdnula před panem Božským. Hodně se styděla a schovala se pod deku. To mezi divačkami vzbudilo diskusi na téma: Před kým můžu prdět? A smím vůbec?

Zajímalo mě, jak to vidí naši čtenáři. Na odkaz s dotazníkem kliklo a vyplnilo jej 315 fanoušků stránky Psychologie.cz na Facebooku. Z toho 59 % žen a 41 % mužů ve věkovém rozpětí od 16 do 65 let. Odpovídali na tyto otázky:

 • Prdíte nebo prděli jste před partnerem/partnerkou?
 • Myslíte si, že prdět před partnerem/partnerkou je normální?
 • Prdíte před rodinou?
 • Prdíte před přáteli?
 • Prdíte před neznámými lidmi?
 • Co si řeknete, když se vedle vás někdo uprdne?

Jak jste odpovídali

 • Před partnerem/partnerkou prdí nebo prdělo 69 % respondentů. Jako nejčastější důvody uvedli: Je to přirozené; Zadržování je nezdravé; Jsme partneři – sdílíme spolu vše. 26 % respondentů před partnery neprdí/neprděli, protože se bojí ztráty sexuální přitažlivosti, přijde jim to trapné, stydí se nebo to považují za projev neúcty k partnerovi/partnerce. 5 % respondentů nemělo partnerský vztah. 78 % respondentů považuje prdění před partnerem/partnerkou za normální.
 • Před rodinou prdí 73 % respondentů. 23 % respondentů před rodinou neprdí, protože se stydí, přijde jim to trapné, případně proto, že si nepřejí, aby před nimi prděli ostatní členové rodiny.
 • Před přáteli prdí 37 % respondentů. 63 % respondentů před přáteli neprdí, protože je nevyhodnocují jako blízké osoby, dělají se před nimi lepší, než jsou, přijde jim to neslušné, nebo se stydí.
 • Před neznámými lidmi prdí 19 % respondentů. 81 % respondentů v přítomnosti neznámých lidí neprdí, protože je to nespolečenské, trapné. Někteří prdí pouze tehdy, když ví, že to nebude slyšet.
 • Když si vedle nás někdo prdne, buď to bereme jeko projev nezdvořilosti, jsme znechuceni, zasmějeme se tomu, nebo jsme rádi, že se to nestalo nám či oceňujeme jeho odvahu.

Dopište si článek v diskusi

Vnímáte prdění před partnerem jako vyšší level intimity?

Tímto se loučíme s kontroverzním experimentem Psycho, který nám po několik měsíců nabízel krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi. Jak se vám seriál líbil?

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Bolest ztráty

Čím to je, že někdo ztrátu blízkého člověka ustojí, a jiného zničí?

12 min

Vysoce citlivá práce

Jak vyladit tělo i mysl, aby vás vysoká citlivost nesrážela v práci ke dnu?

17 min

5. Zapojte tělo

Vhodný pohyb, ale i smyslové potěšení nebo manuální práce, to vše v krizi pomáhá.

17 min

Druhého nezměníš

Opravdu není ve vašich silách někoho změnit. Tak co tedy můžete?

13 min

Pohyb za oponou

Původně jsem pro vás chtěl sepsat pár rad, jak teď cvičit. Pak mi došlo, jaká …

6 min

Otevřít audio sekci
Psycho
Seriál

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

 • Štěstí