Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Přejte si trpělivost

O tom, co přinese nový rok, rozhodujete vy. Jen vy se můžete postarat o splnění svých předsevzetí.

Ze seriálu: Čemu říci NE?

Anketní odpovědi našich odborníků na otázku „Čemu říci NE, chceme‑li vést spokojený život?“ přinesly řadu návrhů, jak změnit svůj život k lepšímu. V dnešním dílu seriálu psycholog Zdeněk Krpoun dodává: chcete‑li něco ve svém životě opravdu změnit, udělejte to hned.

Při novoročním přípitku má většina z nás obvykle nachystáno více než jedno přání: jací v novém roce budeme nebo nebudeme, co už určitě stihneme a čemu se naopak chceme vyhýbat. Věříme a doufáme, že se jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den vše změní a naše silná vůle, podpořená novoročním závazkem, bude vytrvalá a nezlomná.

Opravdu věříme, že není lepší příležitosti pro složení vnitřního závazku a uskutečnění toho, o co jsme se zatím ani nepokusili? Odpovědi jsou implicitně obsaženy v samotných otázkách a všichni díky naší opakující se zkušenosti víme, že vyznívají spíše negativně.

Přechod starého roku do nového vnímáme jako zvláštní, magický, mocný okamžik. Stejně intenzivní je i náš pocit selhání a prázdnoty, který doprovází nedodržené předsevzetí.

Pokud věříme v magickou sílu novoročního předsevzetí, pak jsme naivní a dříve nebo později svůj závazek porušíme. Jestli jsme naopak vnitřně motivovaní pro dosažení vlastních přání, nemusíme trpělivě čekat do novoročního přípitku a svá předsevzetí můžeme naplňovat v kterémkoli okamžiku.

Výjimku zde tvoří snad jen tradici zavázaní lidé, pro které je formulace  a následné pečlivé plnění novoročních přání zvyklostí, na kterou se celý rok těší. Ti pak mají radost i z pečlivé práce, kterou obětují pro následnou realizaci.

Slova a činy

Většina lidí však pěstuje chování, které vytyčeným závazkům neodpovídá. Samotné porušení vlastního slibu - tedy takového, který nemá výrazný vliv na druhé - by ještě nebylo nic tak strašného, pokud by se k tomu nepřipojily výčitky svědomí způsobené právě vyřčeným závazkem.

Vnímáme přechod starého roku do nového jako zvláštní, magický a mocný natolik, že stejně intenzivní je i náš pocit selhání a prázdnoty, který nedodržené předsevzetí doprovází. Cítíme se zoufale, slabě, nenapravitelně a malicherně. Naše myšlení je černé a vede až k fatálním scénářům:

  • "Jestli nezhubnu, nikdy nenajdu chlapa, se kterým budu šťastná."
  • "Když nebudu mít vypracovaný tělo jako desetibojař, budu mít u holek červenou."
  • "Když nepřestanu kouřit, dopadnu jako strejda s rakovinou."
  • "Pokud se nedonutím k doučování z chemie, nikdy se na farmacii nedostanu."

A stovky dalších a stále stejných nebo podobně znějících myšlenek, které ve výsledku devalvují naše vlastní já a přispívají k pocitu méněcennosti. Budeme-li pořád dokola omílat vlastní neschopnost cokoli změnit, nakonec to povede, což je nejsmutnější, i naplnění těchto myšlenek v realitě.

Řekněte NE naivní víře v nadzemskou moc novoročních předsevzetí. Dejte zelenou svým přesvědčením právě teď, v přítomném okamžiku, a nenechte se ještě před rozhodnutím cokoli změnit zlomit myšlenkám na selhání.

Raději než na Nový rok spoléhejte na sebe a na to, čeho jste schopní. Nebojte se vytyčit si vyšší cíle a zároveň nezapomínejte na důsledky plynoucí z jejich nenaplnění.

Je možné, že neobstojíte a nenaplníte vlastní představu o tom, co jste si přáli. Rozdíl však bude v každém případě markantní – budete to vy, komu se budete zpovídat, a ne vyšší moc, která vám propůjčila vůli k naplnění novoročního předsevzetí. Stejně jako jste si vy jako svébytná osobnost zvolili cestu vedoucí ke změně, budete následně i vy jedinými, komu se budete z vlastních nedostatků zpovídat.

Nový rok, nové možnosti

Život je příliš komplikovaný na to, abychom si jej sami ještě více podrývali a stavěli bariéry dělící nás od prožívání radosti a štěstí. Svět je krásný a každý okamžik neopakovatelný, přesto dokáže být i krutý a nachystat nám nečekaná trápení. V našem seriálu Čemu říci NE  zazněla široká škála rad a varování. Všechna ale mají jedno společné: jejich cílem je zvýšení blaha lidí, kteří jsou vůči sobě i svému okolí vnímaví a chtějí změnit své zvyklosti a chování k druhým.

Hlavní osobou, která má zásadní vliv na to, co nový rok přinese, jste právě vy.

Novoroční předsevzetí je zvykem, který dodržuje řada z nás. Pro některé je prospěšný, pro jiné nejdříve motivující, ale posléze, při konfrontaci s realitou, velmi skličující. Není třeba jakékoli předsevzetí apriori odmítat, ale pečlivě zvažujte, nakolik je reálné a vašim vlastnostem odpovídající. Zda má smysl o ně usilovat a jestli třeba není lepší začít už dnes a nečekat na až na přípitek šampaňským.

Nový rok je dnem, kdy se mnohým z nás otevírají nové možnosti. Alespoň tomu věříme a doufáme, že zlé pomine a potká nás něco, co je lepší. Je to hezká víra a může nám pomoci cítit se na určitou dobu lépe, ale efekt je pouze pomíjivý. Raději než na Nový rok spoléhejte na sebe a na to, čeho jste schopní. Nebojte se vytyčit si vyšší cíle a zároveň nezapomínejte na důsledky plynoucí z jejich nenaplnění. Buďte otevření novým možnostem, ale buďte i přiměřeně kritičtí vůči limitům, které v sobě svět skýtá.

Hlavní osobou, která má zásadní vliv na to, co nový rok přinese, jste právě vy. Nikoli Nový rok, ani vaši přátelé nebo rodina, ale právě vy jste člověkem, který je zodpovědný za plnění vlastních přání. Ostatní lidé mají v tomto případě jen podpůrnou funkci. Hodně trpělivosti a snahy je proto tím, co bychom si všichni měli přát nejvíce.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci
Čemu říci NE?
Seriál

Čemu všemu musí člověk říci NE, pokud chce žít spokojený život? Na anketní otázku odpovídají odborníci Psychologie.cz.

Více autorů

  • Štěstí