Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Proč muži nemohou najít dobrou ženu

Ať si muž zvolí jakoukoli z možných sociálních rolí, polovina jeho potřeb zůstane vždy nenaplněna.

V dnešní době jsou muži vedeni zmatečnými radami. Z pohledu sociálního je od nich očekáváno, že budou ochotnými, vzornými a svolnými partnery pro své ženy. Jenže stejně tak je od nich vyžadováno, aby byli v centru sexuálního zájmu žen. To by ale museli být tvrdí, nekompromisní a ambiciózní.

Bohužel ne každý pokus nás mužů vybalancovat ony dva protiklady končí úspěchem, který přinese větší respekt, spokojenost a ocenění od našich žen. V případě dodržování oněch sociálních předpokladů se ocitneme v situaci, kdy se z nás stane ten "hodný kluk", který je sice vždy po ruce, ale kterého je zároveň velmi snadné ovládat, lidově řečeno dostat se mu na kobylku.

Všichni máme přirozenou motivaci hledat odměny a předcházet trestům. Podle mnoha mužů v moderním randění převládají tresty.

Když jsme víc těmi nekompromisními "vůdci" a naplňujeme tak představu o alfa samci, potom se nám dostane oné nálepky hajzla, který si na sexuální nezájem ve svém okolí stěžovat rozhodně nemůže, ale jen těžko se mu bude dostávat lásky, pochopení a něhy od ženy, o které sní jako o "dokonalé partnerce".

Hodný muž bez respektu

V jednom z minulých článků jsem se zmínil o tom, že jedinci se nebojí randit, spíše nemají dost správné motivace, aby to zkoušeli. Všichni máme přirozenou motivaci hledat odměny a předcházet trestům (Skinner, 1974). Když se nám dostává víc pozitivních odměn, ovlivňuje to naše chování a výrazně ho podporuje ve stejných vzorcích. Pokud se ovšem váha přehoupne na stranu trestů, potom se daného chování automaticky snažíme pro příště vyvarovat.

Od takových mužů se očekává, že budou do vztahu investovat, zejména materiálně, ovšem bez fyzických a intimních benefitů ze strany partnerky.

Podle mnoha mužů v moderním randění převládají tresty. Změny sociálních norem způsobily, že je několik oblastí, ve kterých mohou být zároveň hodnými hochy a stejně tak objektem sexuálního zájmu. Jenže jako výsledek bude vždy jedna polovina jejich potřeb nenaplněna, a to nezávisle na tom, kterou cestu zvolí.

Jestliže se rozhodneme následovat cestu hodného kluka, potom se nám s velkou pravděpodobností podaří nalézt partnerku pro delší vztah. Ovšem podle výběru ženy, který je buď sociální nebo biologický, budou tito poslušní muži jen stěží objektem sexuálního zájmu jejich partnerek (Buss a Shackelford, 2008).

Jako výsledek toho mohou být potrestáni sexuálním nezájmem svých partnerek, mohou být podváděni a ztratit respekt. Takovým mužům se dá později říkat "jen kamarádi" - od kterých se očekává, že budou do vztahu investovat, zejména materiálně, ovšem bez fyzických a intimních benefitů ze strany partnerky.

Vhodnou  partnerkou jsou ženy sexuálně vybíravé, věrné, fyzicky vysoce atraktivní a milé.

Na druhou stranu, pokud se muži vyhýbají tomu, aby byli těmi hodnými hochy a budou naopak následovat, co je biologicky atraktivní, mají daleko větší šanci na získání tzv. sexuálních partnerek (nikoliv jednorázových). Ovšem ti potom končí s nálepkou "hajzlů", "hráčů s city" a podobně, kteří se samozřejmě nehodí pro vážný vztah do budoucna. Co víc, jejich taktika se označuje jako sexistická (Hall a Canterberry, 2011). Získají dostatek sexu, ovšem nikoliv lásky a pochopení.

Nakonec ovšem oba dva typy mají problém s hledáním vhodné ženy pro dlouhodobý vztah. Muži většinou slovem vhodná označují ženy, které mají evoluční a psychologické vlastnosti jako sexuálně vybíravé, věrné, fyzicky vysoce atraktivní a milé (pro podrobnější čtení o výběru žen doporučuji Buss, 2003).

Co s tím někteří muži dělají

  • Stávají se atraktivními. Jedna ze strategií je stát se atraktivními a sexuálně přitažlivými. Takoví jsou většinou označováni za ty, co dívky "jen využívají" a hrají si s nimi. Většinou je těžké s nimi udržet dlouhodobý vztah.
  • Jdou na to od lesa. Další strategií, pokud to tak můžeme nazvat, je stát se "hodným klukem". Tací nacházejí vztahy s daleko menší námahou. Mnohým ženám se domácí typy líbí, ovšem takoví muži musí zůstat v pozoru před signály nevěry.
  • Drží vysoké standardy. Další muži drží vysoké standardy jak pro sebe, tak pro své partnerky. Investují do své atraktivity, hodnoty a úspěchu aktivní měrou. Také s partnerkami zacházejí přímo úměrně tomu, jak se ve vztahu chovají ony. Muži tohoto typu potřebují partnerky na stejné úrovni, které se tzv. neprodávají pod cenou.

A někteří ve vztahu ke druhému pohlaví nedělají prostě nic. I to je jedna z možných strategií. Volí ji ti, co se spálili už natolik, že na další hledání cest ke štěstí prostřednictvím vhodné partnerky rezignovali. Raději než by investovali do dalšího vztahu, investují bez postranních úmyslů jen sami do sebe.

Literatura
Buss, D.M. (2003). The evolution of desire: Strategies of human mating. New York: Basic Books.
Buss, D.M.,& Shackelford, T.K. (2008). Attractive women want it all: Good genes, economic investment, parenting proclivities, and emotional commitment. Evolutionary Psychology, 6, 134-146.
Hall J.A., & Canterberry, M. (2011). Sexism and assertive courtship strategies. Sex Roles, 65, 840-853.
Skinner, B.F. (1974) About Behaviorism. New York: Knopf

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Otevřít audio sekci